Cícer

Cícer
Zdroj: bigstockphoto.com

Súčasné trendy výživy človeka sú charakterizované vysokou spotrebou mäsa, ale na druhej strane sa čoraz viac ľudí orientuje na potravu rastlinného pôvodu. V nej zohrávajú strukoviny svoju nezastupiteľnú úlohu, pričom prvenstvo bezpochyby patrí sóji. Tak trochu bokom zostávajú ostatné, „zabudnuté“ strukoviny ako bôb, hrachor a cícer.

Odkiaľ pochádza exotické meno ?

V porovnaní s inými strukovinami je rodové (Cicer) i druhové (arietinum) označenie pomerne exotické. Druhový názov je odvodený z gréckeho slova aries označujúceho baraniu hlavu (tvar semena ju naozaj pripomína). Rodový názov cícer je latinského pôvodu a zrejme pochádza z gréckeho slova kikus (sila, moc alebo pevnosť). Tvrdí sa tiež, že názov je odvodený od bradavice, ktorá „skrášľovala“ nos jednému z najlepších rečníkov – Cicerovi.

Na Slovensku je cícer známy pod rôznymi menami. Najpoužívanejšími sú: slovenec, slovenka, bagovka, čičer, bagoca, ale aj slovienka, slovienko, či sloviatko. V niektorých kuchárskych knihách sa stretávame s nesprávnymi prekladmi z anglického chickpea ako žltý hrach, španielska fazuľa, čím sa ale myslí cícer.

Cícer baraní patrí k najstaršie pestovaným rastlinám, pretože prvé zmienky o jeho pestovaní pochádzajú z roku 5 450 pred naším letopočtom.

Význam strukovín vo výžive človeka

Strukoviny patria k základným článkom vo výžive človeka a v niektorých prípadoch tvoria dokonca základ výživy, o čom svedčí aj ich ročná spotreba dosahujúca 25 až 40 kg na osobu. Pozitívnym prvkom strukovín je ich vysoká koncentrácia bielkovín, hoci ich biologická hodnota je nižšia než u bielkovín mäsa či vajec, čo je vyvolané nižšou koncentráciou sírnych aminokyselín (metionín, cysteín, cystín). Donedávna sa záporná úloha pripisovala látkam, ktoré zhoršujú využitie bielkovín zo strukovín. Sú to inhibítory proteáz (enzýmy, podieľajúce sa na rozklade bielkovín), ale ako to dokazujú posledné výsledky výskumu, tieto látky majú protirakovinové účinky. Platí to aj pre cícer baraní. Na ľudské zdravie pozitívne vplývajú aj tuky, nachádzajúce sa v strukovinách. V prípade cícera sa dokázalo, že niektoré nenasýtené mastné kyseliny (linolová, linoleová) znižujú hladinu cholesterolu v krvi (hypocholesteromaeic effect). Osobitné postavenie patrí vláknine, obsiahnutej v strukovinách. Strukoviny neobsahujú lepok, čo ocenia ľudia trpiaci celiakiou.

Pri konzumácii strukovín je potrebné mať na pamäti, že obsahujú minerálne živiny a vitamíny. Z minerálnych látok je veľmi dôležitý draslík, ktorý pozitívne vplýva na činnosť srdca, znižuje krvný tlak. Kladne sa hodnotí aj zastúpenie fosforu, vápnika, železa a horčíka, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní psychickej únavy. Strukoviny obsahujú tiež zinok, meď, kobalt, mangán, molybdén a nikel a vitamíny skupiny B, vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E a vitamín C. Minerálne látky, vitamíny a vláknina sa nachádzajú v prevažnej miere v šupke strukovín.

Afrodiziakum

Cíceru sa pripisujú aj údajné afrodiziakálne účinky, o čom svedčia aj názvy niektorých jedál (napr. talianske tuomi e lampo – hromy a blesky a „príjemné“ skúsenosti Herkula).

Čo je však nesporné, cícer by mali konzumovať ľudia trpiaci na asténiu a fyzicky ťažko pracujúci.

Zdravý cícer

Podobne ako ostatné strukoviny aj cícer je typický vysokou koncentráciou bielkovín, 20 – 30 percent, ktorá je nižšia než v sóji.V jeho semenách sa nachádza okolo 40 percent sacharidov a asi 7 percent tukov. Je pomerne bohatým zdrojom lecitínu a jeho semená obsahujú menšie množstvá vitamínov A, B a C. Aminokyselinové zloženie bielkovín cíceru sa podobá kompozícii bielkovín sóje.

Základná príprava cícera

Cícer je potrebné pred varením namáčať. Na rozdiel od iných druhov sa do vody na namáčanie pridáva kuchynská soľ! Odporúčaná doba na namáčanie je 10 – 12 hodín. Môže sa pridať niekoľko zrniek čierneho korenia, alebo bylinky, či morské huby. V niektorých receptoch sa používa aj cícer zbavený šupky.

Autor článku: doc. Ing. Norbert Gáborčík, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: