Zlyhávanie srdca trápi približne 100.000 Slovákov

Slovákov čoraz častejšie trápi srdcové zlyhávanie, lekári evidujú už okolo 100.000 pacientov s týmto kardiovaskulárnym ochorením.

Príznaky sú často nenápadné - dýchavica pri námahe či opuchy a zvýšená únava, ktorá sa často pripisuje veku. Odborníci upozorňujú, že ide o epidémiu. Ochorenie je nebezpečné pre tých, ktorí podcenia hypertenziu - vysoký krvný tlak a neliečia si ho. "Dominantným príznakom nie je bolesť, ale dýchavica, ľudia sa dusia, krv stagnuje v pľúcach," priblížila niektoré z príznakov dnes na tlačovej konferencii prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Eva Goncalvesová. Človek s týmto ochorením podľa nej nedokáže odniesť už ani nákup.

Vysvetlila, že dôležitá je nielen liečba, ale aj edukácia pacienta, rehabilitácia, tiež elektrická a chirurgická liečba či transplantácia srdca. Ochorenie vedia lekári v súčasnosti dobre kontrolovať, nevedia ho však vyliečiť. Goncalvesová dodala, že liečbe významne pomôže aj pravidelný rozhovor pacienta s lekárom, na ktorý je stále málo času vzhľadom na preplnené čakárne. Na začiatku tohto ochorenia je aj infarkt myokardu, cukrovka a obezita, ochorenie srdcových chlopní, zápaly a toxíny, tiež genetické poruchy.

"Srdcové zlyhávanie je časté, smrtiace, invalidizujúce a drahé," vymenoval Peter Lesný, vedecký sekretár pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie. Nemocnice podľa neho hospitalizujú najviac percent týchto pacientov. Liečba si podľa neho vyžiada viac prostriedkov ako napr. zhubné ochorenia. Ochorenie musí liečiť viac lekárov rôzneho zamerania, podľa predsedu správnej rady Slovenskej nadácie srdca Jána Murína aj praktický lekár, špecialista, či diabetológ alebo internista a psychológ. "Mnohí pacienti sa dusia, mnohým chýbajú krvinky, majú zhoršené obličkové funkcie," dôvodil Murín. Lekári hovoria, že zlyhávanie srdca je choroba starších žien (70 rokov), ale zároveň mladších mužov, ktorí zomierajú skôr. Pri liečbe sa využívajú rôzne typy kardiostimulátorov - strojčekov, najťažšie formy najmä u mladších ľudí sa riešia transplantáciou srdca. Ochorenie je aktuálne najčastejšou príčinou smrti v nemocniciach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: