Petíciu proti interrupciám v žiarskej nemocnici podpísalo vyše 1800 ľudí

Pod petíciu proti vykonávaniu umelých prerušení tehotenstva v žiarskej nemocnici sa podpísalo viac ako 1800 občanov starších ako 16 rokov. Iniciátori petície, na čele s občianskou aktivistkou Magdalénou Polóňovou, o jej skončení informovali aj poslancov v Mestskom zastupiteľstve a primátora mesta Ivana Černaja. Petícia tak teraz smeruje do rúk vedenia nemocnice.

Aktivisti zbierali podpisy v období pôstu, teda od 9. marca do 21. apríla tohto roka. Petíciou chcú podporiť zdravotníkov, aby si v plnej miere uplatňovali výhradu vo svedomí, ktorú im umožňuje zákon. "Aby lekári mali možno trochu viacej smelosti zabojovať za ten život, môžeme ich v tomto povzbudiť," podotkla Polóňová. Tá je sama matkou šiestich detí a vedie spevácky zbor Holúbky z kríža. "Už 18 rokov robíme v našom meste, v jeho okolí akcie na ochranu života od počatia po prirodzenú smrť. Snažíme sa šíriť kultúru života," uviedla. Jednou z aktivít bolo napríklad hudobno-slovné pásmo s názvom Nechajte maličkých žiť, či CD s názvom Dieťa je dar, ktoré bolo určené pre ženy, rozhodujúce sa pre interrupciu.

Vedenie nemocnice je o iniciatíve informované. Riaditeľ nemocnice Rastislav Kubáň pre TASR uviedol, že sa s jej textom musí najprv oboznámiť a keď mu bude doručená, tak sa jej bude s "plnou vážnosťou" venovať. "Budeme musieť k tomu zaujať určité stanovisko. Samozrejme, že toto stanovisko musí byť v súlade s právnymi normami," podotkol. V minulom roku bolo v nemocnici vykonaných 48 umelých prerušení tehotenstva. Aj v tomto zariadení si niektorí zdravotníci uplatňujú výhradu vo svedomí. "Pravdaže, ako v každom zdravotníckom zariadení sú aj u nás zdravotníci, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí. Je to ich plné právo zo zákona a my to plne rešpektujeme a sú zdravotníci, ktorí si toto právo neuplatňujú," dodal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: