Trnavská Fakultná nemocnica znižuje stratu

Vďaka úsporným opatreniam sa podarilo v tomto roku znížiť stratu trnavskej Fakultnej nemocnice (FN). Kým v roku 2010 vyrobilo zdravotnícke zariadenie mesačne zhruba mínus 450.000 eur, od začiatku roku 2011 je to okolo mínus 250.000 eur. Pre TASR to uviedol riaditeľ FN Gabriel Pavelek. Celkovo sa vlani vyšplhala strata na 4,67 milióna eur.

"Dlh voči dodávateľom liekov, zdravotníckeho materiálu a služieb je v súčasnosti asi 13 miliónov eur, ale celková zadlženosť je ešte vyššia," dodal Pavelek, ktorý do vedúcej funkcie v nemocnici nastúpil len pred niekoľkými mesiacmi. Povedal, že príprava na transformáciu vo FN pokračuje v úzkej spolupráci so zriaďovateľom – Ministerstvom zdravotníctva SR. "V súčasnosti pripravujeme majetkový audit," informoval.

Možnosti ďalšieho šetrenia vidí Pavelek v optimalizácii lôžkového fondu. "Rokujeme s poisťovňami, naša predstava nie je zatváranie celých oddelení, ale znižovanie počtu lôžok primerane na všetkých. Teraz neviem povedať, ako to dopadne," povedal riaditeľ nemocnice. V súčasnosti má Fakultná nemocnica 656 lôžok, predstava zníženia je okolo 8 až 10 percent. Cestou na šetrenie je napríklad aj zvýšenie mimopoistných príjmov, ponúkanie nadštandardných služieb, výber nadštandardnej izby na oddelení či výber operatéra. Financie by malo šetriť aj zavedenie elektronických aukcií do systému verejného obstarávania.

Nemocnica si trochu do rozpočtu pomôže tiež parkovným, ktoré začala pred krátkym časom od vodičov vyberať. O predaji v súčasnosti nevyužívaného majetku, akým je opustený chirurgický pavilón, teraz neuvažuje. Trnavská nemocnica má štatút Fakultnej nemocnice od roku 2003, dovtedy bola Nemocnicou s poliklinikou. Jej prvé pavilóny boli postavené v roku 1824, najnovší Pavilón chirurgických disciplín bol odovzdaný v roku 2007. Má 11 kliník a dva stacionáre.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: