korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Transformácia nemocníc na neziskovky by bola vhodnejšia, myslí si ANS

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) podporuje plánovanú transformáciu nemocníc, je však presvedčená, že vhodnejšia by bola ich zmena na neziskové organizácie a nie na akciové spoločnosti. "Akciová spoločnosť je určená na zisk. Nezisková forma tvorí zisk, ale ten sa musí vložiť znova do systému na zveľadenie organizácie, zlepšenie kvality diagnostiky či liečby," povedal pre TASR viceprezident asociácie Peter Ottinger.

Poukázal na to, že v roku 2003 sa 22 nemocníc transformovalo na neziskové organizácie a do roku 2008 sa im darilo hospodáriť vyrovnane. Následne však podľa jeho slov na príkaz vlády zdravotné poisťovne extrémne navýšili objemy pre veľké nemocnice, čo sa premietlo aj do miezd ich zamestnancov. "To bol likvidačný krok na malé nemocnice, z tých začali húfne odchádzať dobrí lekári práve do tých nemocníc, kde boli automaticky ceny premietnuté do platov. Museli sme aj my dvíhať platy, aby sme ľudí udržali a začali sme sa zadlžovať," konštatoval.

Nápad transformovať štátne nemocnice, ktoré majú v súčasnosti formu príspevkových organizácii, na obchodné spoločnosti sa naopak nepáči zdravotníckym odborárom ani lekárom. Ako pre TASR poukázal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, akciové spoločnosti nezlepšia situáciu zdravotníkov. "Budú musieť mať vyrovnané hospodárenie, aby sa nedostali do konkurzu a v podstate jediný možný zdroj šetrenie sú mzdy a prepúšťanie zamestnancov," myslí si. Podotkol, že zdravotníci tak nakoniec budú mať ešte viac práce a za menej peňazí, čo sa môže prejaviť v ich zvýšenom odleve do zahraničia.

Ako pre TASR skonštatoval námestník pre zdravotnú starostlivosť z nitrianskej fakultnej nemocnice Peter Mondek, nemocniciam by premena zo štátnych príspevkových organizácií na akciové spoločnosti mohla pomôcť. "Myslím si, že sa minimalizuje riziko generovania ďalších dlhov v zariadeniach, ktoré budú pretransformované. To je chronický problém slovenského zdravotníctva. Dlhy, dlhy, dlhy... Predpokladám, že sa zlepší aj naše postavenie voči zdravotným poisťovniam a vyjednávacia pozícia akciovej spoločnosti bude lepšia ako teraz".

"Je dôležité vedieť predvídať dôsledky tohto rozhodnutia a prevziať za ne zodpovednosť v prípade, že z tohto titulu nebude uspokojená spoločenská objednávka na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v adekvátnej kvalite a dostupnosti," povedal na margo pripravovaného kroku riaditeľ banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Michal Bucek.

Nemocnice by sa mali podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach transformovať do konca tohto roka. V odôvodnených prípadoch by sa tento termín mohol posunúť o pol roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: