korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nedostatok lekárov sa prejavuje najmä v chirurgii a röntgenológii

Nedostatok lekárov sa podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu prejavuje najmä v chirurgii či röntgenológii. Ako poznamenal pre TASR, podmienky pre lekárov sú oproti Českej republike nevyhovujúce, keďže nemocnice sú staršie a horšie vybavené. "Ak má lekár pracovať v zaplesnivelých miestnostiach, tak veľmi chuť na to nemá a naozaj platové podmienky sú diametrálne odlišne. Ak si chce založiť rodinu, z toho, čo zarobí, nevyžije."

Dragula si myslí, že pokiaľ sa Slovensko nespamätá a nezlepší pracovné podmienky a mzdové ohodnotenie lekárov, tak sa môže časom stať, že v slovenských nemocniciach nebude mať kto pracovať. V tejto súvislosti poukázal na vysoký vek slovenských lekárov. Ten sa priemerne pohybuje medzi 55 až 57 rokmi. "Tá generácia je veľmi stará," zdôraznil. Upozornil pritom, že prieskum medzi absolventmi lekárskych fakúlt ukázal, že ôsmi z desiatich plánujú odísť do zahraničia.

Riešenie Dragula vidí v zvyšovaní platov, ktoré by bolo primerané ekonomickým možnostiam štátu. "Určite si nemyslím, že vieme vytvoriť také podmienky ako Nemecko, ale s Čechmi sme dakedy vychádzali približne z rovnakej štartovacej čiary a ten rozdiel je obrovský." K zlepšeniu situácie podľa jeho slov neprispeje ani transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré tým, že budú musieť vyrovnané hospodáriť, pravdepodobne siahnu po prepúšťaní či na mzdy zamestnancov. "Práce zostane rovnako, zamestnancov menej a za menšie mzdy, takže tie úteky budú silnejšie," uzavrel. Lekárske odborové združenie (LOZ) v piatok 6. mája avizovalo, že plánuje podľa vzoru českých kolegov vyzvať slovenských lekárov na podanie hromadných výpovedí. Ako pre TASR ozrejmil predseda združenia Michal Polician, na zapojenie sa do tejto iniciatívy budú oslovení všetci lekári, nie iba členovia LOZ. Odbory majú v súčasnosti asi 2000 členov, celkovo je na Slovensku približne 18.000 lekárov.

Rozhodnutie odborov by podľa Policiana mohlo zmeniť ešte budúcotýždňové zasadnutie zdravotníckeho výboru či stretnutie s premiérkou Ivetou Radičovou, ktoré by sa malo uskutočniť v priebehu mesiaca. Ako poznamenal, výpovede sa zatiaľ aktívne nepodávajú, ide sa zatiaľ realizovať príprava takéhoto kroku. Termín, ku ktorému by výpovede mohli lekári podávať, zatiaľ špecifikovať nechcel. Rezort zdravotníctva verí, že k žiadnym hromadným výpovediam nepríde. "Ministerstvo považuje za neetické a nevhodné, ak nakoniec lekári pri rokovaniach o situácií v zdravotníctve budú pacientov používať ako rukojemníkov. Lekári meškajú so štrajkom minimálne štyri roky, keď sa v zdravotníctve počas bývalej vlády nič zásadné neurobilo," reagovala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová. Zároveň pripomenula, že táto vláda prebrala zdravotníctvo s dlhom vyše 200 miliónov eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: