korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Problém nedostatku odborného personálu v nemocniciach sa môže prehĺbiť

Nedostatok odborného personálu v slovenských nemocniciach považuje predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay za viac ako aktuálnu tému. "Skutočnosť nízkych platov v slovenskom zdravotníctve môže priniesť skutočnosť, že slovenských občanov - pacientov nebude mať kto ošetrovať," konštatoval pre TASR.

Poznamenal, že vzhľadom na neriešenie mzdovej situácie zdravotníkov mnohí z nich uvažujú o odchode do zahraničia aj v súvislosti s otvorením rakúskeho a nemeckého pracovného priestoru pre Slovákov. "Mnoho mladých ľudí sa snaží dnes z radov lekárov dosiahnuť prvú atestáciu a potom sa rozhodnú ísť za lepšími pracovnými podmienkami," poukázal. Upozornil tiež, že mnohé zdravotnícke zariadenia už v súčasnosti fungujú na hrane personálnych normatívov stanovených ministerstvom zdravotníctva.

Odbory chcú v snahe o zlepšenie situácie dosiahnuť zadefinovanie platu ľudí pracujúcich v zdravotníctve. "Snažíme sa, aby sa našiel nejaký mzdový predpis alebo nejaký iný ekvivalent výšky platov, ktoré by sa garantovali na celom Slovensku bez ohľadu na typ poskytovateľa," povedal Szalay. Plánované zrušenie paragrafu Zákonníka práce, ktorý určuje minimálne mzdové nároky podľa kvalifikácie zamestnancov, preto považuje za hrozbu. Tvrdí, že v prípade že sa paragraf naozaj zruší, vznikne veľká obava, za čo budú zdravotníci pracovať.

Návrh novely Zákonníka práce odobrila vláda koncom apríla, rozhodnúť musí o nej ešte parlament a prezident. Vyňatie spomínaného paragrafu prešlo na stretnutí kabinetu iba tesne počtom hlasov 8 ku 7. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá proti tejto zmene hlasovala, však vyzdvihla, že sa týmto rozhodnutím posilňujú právomoci a kompetencie zástupcov zamestnancov. V súčasnosti platí, že v prípade, ak sa pracovníci so zamestnávateľom nedohodnú na mzdových podmienkach, platia práve tieto tarify.

"Po novom sa zamestnávateľ so zamestnancami musí dohodnúť, dohoda bude nutná vždy," zdôraznila premiérka. Po novom budú tiež môcť o platových podmienkach rokovať nielen odborári prostredníctvom kolektívnej zmluvy, ale aj zamestnanecké rady. Podľa šéfa rezortu práce Jozefa Mihála (SaS) nemá inštitút minimálnych mzdových nárokov v európskych krajinách silnú tradíciu. "Vyššiu tradíciu má kolektívne vyjednávanie," vysvetlil. Ako dodal, dúfa, že vládna novela zákonníka priblíži Slovensko k týmto európskym krajinám najmä v oblasti vyjednávania.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: