Neliečenie vysokého krvného tlaku spôsobí zlyhávanie srdca

Neliečenie vysokého krvného tlaku spôsobí zlyhávanie srdca
Zdroj: bigstockphoto.com

Neliečenie vysokého krvného tlaku - hypertenzie môže viesť po niekoľkých rokoch k smrteľnému ochoreniu - zlyhávaniu srdca. Toto kardiovaskulárne ochorenie je najčastejšou príčinou smrti v slovenských nemocniciach. Lekári upozorňujú, že zanedbanie hypertenzie prináša naozaj veľké nebezpečenstvo. Podľa Petra Lesného zo Slovenskej kardiologickej spoločnosti vysoký krvný tlak nebolí, preto je dôležité dôveryhodne presvedčiť pacienta, aby užíval predpísané lieky. "Tlak nebolí päť rokov, desať rokov, ale výsledkom môže byť, že nezvratne poškodí srdce a pacient už príde so srdcovým zlyhávaním a vtedy je úspešnosť liečby podstatne nižšia," zdôraznil pre TASR.

Okrem vysokého tlaku vedie k ischemickej chorobe srdca aj cukrovka, oboje neskôr spôsobujú srdcové zlyhávanie. Srdce zlyháva podľa Lesného najmä mužom do približne 70 rokov. "V mladších vekových skupinách sú jednoznačne ohrozenejší." Lekári zároveň tvrdia, že ochorenie postihuje ženy staršie nad 70 rokov. Na otázku, kto je nedôslednejší pri prevencii, sa podľa Lesného nedá jednoznačne odpovedať, je to individuálne. "Pokiaľ to pacient nepochopí a tie lieky brať nebude a príde až vtedy, keď je to ochorenie pokročilé, liečba už potom bude pochopiteľne menej účinná," podčiarkol.

Vysokého krvného tlaku sa môžu vyvarovať už mladšie ročníky úpravou svojej životosprávy. Pravidelná fyzická aktivita, žiadne cigarety a vyhýbanie sa obezite, to je podľa Lesného základný recept ako zabojovať proti hypertenzii. Srdcové zlyhávanie, ktorému predchádza zanedbanie vysokého tlaku, trápi čoraz viac Slovákov, lekári evidujú už okolo 100.000 pacientov. Príznaky sú pritom často nenápadné - dýchavica pri námahe či opuchy a zvýšená únava, ktorá sa mnohokrát pripisuje veku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: