korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Obličková anémia

Obličková anémia
Zdroj: bigstockphoto.com

Cievna sieť obličiek je mimoriadne hustá, aby mohli spoľahlivo kontrolovať a udržiavať hladiny dôležitých látok v krvi a zároveň ju zbavovali toxínov. Chronické ochorenie obličiek (CKD) postihuje celosvetovo až 500 miliónov ľudí, čo predstavuje asi každého desiateho obyvateľa. Pri tomto ochorení postupne klesá funkcia obličiek a ak sa zníži asi na desatinu pôvodného „výkonu“, hovoríme o zlyhaní obličiek.

Obličky v tele zabezpečujú rôzne funkcie. Okrem očisťovania organizmu od toxínov produkujú niekoľko dôležitých hormónov, ktoré sa podieľajú na riadení krvného tlaku, na udržiavaní zdravých kostí a tvorbe červených krviniek. Zlyhávaním strácajú schopnosť plniť všetky svoje úlohy, preto toto ochorenie v skutočnosti nikdy nepostihuje len obličky, ale celý organizmus. Medzi komplikácie CKD patria napríklad vysoký krvný tlak, srdcovocievne ochorenia, obličkové ochorenie kostí a anémia – chudokrvnosť.

Anémia je ochorenie, ktoré sa prejavuje nedostatkom červených krviniek v organizme. Krvinky a ich farbivo hemoglobín zabezpečujú prepravu kyslíka z pľúc ku všetkým bunkám, a potom z nich odvádzajú naspäť do pľúc oxid uhličitý. Pokiaľ je v tele nedostatok červených krviniek a nie je dostatočne okysličované, obličky začnú tvoriť hormón erytropoetín. Ten putuje do kostnej drene, kde sa naviaže na kmeňové bunky a vyvolá tvorbu červených krviniek. Choré obličky však nie sú schopné sledovať zmeny hladiny kyslíka, a tak ani neprodukujú dostatok erytropoetínu. V organizme sa netvorí dosť červených krviniek a vzniká tzv. obličková anémia. Porucha tvorby erytropoetínu sa pritom prejavuje už pri znížení funkcie obličiek asi na 60 percent. Až polovica pacientov s CKD trpí anémiou ešte skôr, ako potrebuje dialýzu.

Anémia významne znižuje kvalitu života a prináša aj ďalšie zdravotné riziká.

U pacientov, ktorí majú nedostatok kyslíka, rýchlejšie postupuje ochorenie obličiek, ťažko sa im dýcha, zvyšuje sa riziko srdcovocievnych ochorení a zlyhania srdca. Veľmi rýchlo sa unavia, cítia sa malátni, akákoľvek telesná činnosť im spôsobuje veľké problémy a únavu, trpia závratmi, zimomravosťou. Obličková anémia je príčinou častejších hospitalizácií a spôsobuje aj vyššiu úmrtnosť pacientov – bez ohľadu na štádium CKD.

„Keď som mal málo hemoglobínu nebol som schopný dopraviť sa z nemocnice domov“ hovorí bývalý novinár a pacient Ľudevít Baranay, „to kolísanie hladiny znamená, že v jednu minútu vládzete všetko a vzápätí nič.“

V posledných rokoch nastal v liečbe obličkovej anémie veľký pokrok. Začali sa používať tzv. erytropoetíny (alebo ESA). Dokážu v tele vyvolať hormonálnu reakciu, ktorá stimuluje tvorbu červených krviniek tak, ako keby boli obličky zdravé. Samotná dialýza totiž dôležitú hormonálnu funkciu obličiek nedokáže nahradiť. Bez tejto možnosti liečby by pacienti mohli umrieť na anémiu, chudokrvnosť. Erytropoetíny svojim príchodom do medicíny dokázali veľmi zlepšiť kvalitu života pacientov, znížiť počet hospitalizácií, ako aj riziko úmrtia.

Liek dokáže udržať stabilnú hladinu hemoglobínu počas celého trvania jeho účinku, čo je jeden mesiac. Potom musia pacienti dostať ďalšiu dávku lieku.

„Toto má význam hlavne pre pacientov, ktorí už trpia obličkovou anémiou, ale ešte nemusia chodiť na dialýzu. Nechodia tak do nemocnice každý týždeň alebo dva, ale ak nemajú iné problémy stačí im to raz za mesiac“, hovorí pani Eva Mizeráková, ktorá po dvoch neúspešných transplantáciách obličiek považuje dialýzu za súčasť svojho života.

Modelové dáta ukazujú, že čas, ktorý trávia lekári a pacienti liečbou anémie sa pri tomto lieku ročne skráti takmer o polovicu. Liečba je viazaná len na lekársky predpis. O jej vhodnosti aj vedľajších účinkoch sa treba porozprávať s lekárom na dialyzačnom pracovisku.

Význam obličiek

Obličky patria k životne dôležitým orgánom a pre život človeka sú rovnako nevyhnutné ako srdce či mozog. Zlyhanie obličiek môže spôsobiť množstvo ďalších ochorení, ktoré postihujú aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia „jedy“, zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko srdcovocievnych ochorení, často sa objavuje anémia (chudokrvnosť). Preto sa obličkové ochorenie v skutočnosti nikdy netýka len obličiek, ale postihuje celý organizmus.

Chudokrvnosť (anémia)

Vzniká kvôli nízkej tvorbe červených krviniek (erytropoéze), alebo ak krvinky obsahujú menej červeného krvného farbiva hemoglobínu, ako by mali. Anémiu môže spôsobiť aj predčasný rozpad – zánik červených krviniek alebo straty krvi. Pri obličkovom ochorení sa tieto tri príčiny často kombinujú.

Anémia sa môže prejavovať bledosťou pokožky, únavou, nižšou výkonnosťou, dýchavičnosťou a točením hlavy. Ak trvá dlho, môže spôsobiť srdcovú slabosť a ďalšie srdcovocievne komplikácie. Lieči sa podávaním železa, vitamínu B12 a injekciami hormónu erytropoetínu. Ten podporuje rast a dozrievanie červených krviniek v kostnej dreni a tým zvyšuje ich počty, ako aj hladinu hemoglobínu a kyslíka v krvi.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: