Menštruácia – bezproblémová záležitosť?

Menštruácia – bezproblémová záležitosť?
Zdroj: bigstockphoto.com

Menštruácia je bežnou súčasťou života každej ženy od puberty až do prechodu, teda prakticky po celý čas reprodukčného obdobia života ženy. Počas menštruačného cyklu, ktorý trvá obvykle 28 dní, dochádza k dozrievaniu vajíčok vo vaječníku a pri ňom aj k tvorbe hormónov, ktoré sú dôležité nielen pre reprodukčnú schopnosť žien (inak povedané schopnosť počať dieťa), ale aj pre samotné zdravie ženy. Správna funkcia vaječníkov a primerané hladiny hormónov v krvi ovplyvňujú často pravidelnosť menštruácie, bolestivosť pri menštruácii, ale aj náladu, ukladanie vápnika v kostiach, imunitu, riziko infarktu a aterosklerózy, atď. V praxi sa asi najčastejšie stretávame s nepravidelným menštruačným krvácaním, buď je príliš časté (polymenorhea), alebo sa objavuje až po dlhšom čase (oligomenorhea). Za ešte fyziologickú odchýlku sa považuje rozmedzie od 21 do 35 dní. Sú ale aj prípady, kedy sa krvácanie vôbec nedostavuje, tento stav potom označujeme ako amenorhea. Príčin môže byť celý rad: výkyvy hormonálnych hladín, prudké zmeny hmotnosti, stres, atď. Za fyziologickú považujeme amenorheu v prechode, v tehotenstve a u niektorých žien aj pri dojčení.

Nepravidelné krvácanie sa často vyskytuje u mladých dievčat, ktoré iba začali menštruovať. Niekedy trvá aj dva až tri roky od prvej menštruácie, než sa situácia ustáli. Ak mladá žena v tomto období netrpí abnormálnymi krvnými stratami, liečba nie je nutná. Väčšinou sa na liečbu používajú hormóny, najčastejšie vo forme hormonálnej antikoncepcie, alebo okolo prechodu vo forme hormonálnej substitučnej terapie. Možno však vyskúšať aj doplnky stravy na prírodnej báze. V období okolo prechodu je vhodný napríklad prípravok Sarapis, u žien v reprodukčnom veku skôr Sarapis mensis.

Pomerne často sa vyskytuje aj bolestivosť počas menštruačného cyklu, a to napríklad pri ovulácii, alebo v období menštruačného krvácania, ale v rámci príznakov tzv. premenštruačného syndrómu sa môžu bolesti vyskytovať aj niekoľko dní pred začiatkom menštruačného krvácania. V prípade endometriózy (to je stav, kedy sa sliznica z dutiny maternice – endometrium – nachádza aj mimo maternice, napríklad na vaječníku alebo na pobrušnici) býva napríklad typická bolestivosť pri menštruačnom krvácaní, ktorá sa od začiatku krvácania skôr stále zosilňuje a najsilnejšia je ku koncu krvácania. Ak ide o iné príčiny bolestivej menštruácie (dysmenorhea), bolesti väčšinou s dĺžkou krvácania slabnú, najsilnejšie bývajú väčšinou prvý deň krvácania. Príčinou bolestivej menštruácie a prípadne aj silnejšieho menštruačného krvácania bývajú pomerne často rôzne zápaly spôsobené rôznymi mikroorganizmami (chlamýdie, streptokoky, enterokoky, gardnerely a iné). V tomto prípade je namieste vyšetrenie u odborníka a prípadné preliečenie infekcie podľa pôvodcu a prípadne podľa jeho citlivosti na antibiotickú liečbu.

Hoci už sme spomenuli premenštruačný syndróm, zaslúži si samostatnú zmienku. Premenštruačný syndróm - PMS –  je súbor rôznych príznakov, ktorými ženy trpia v období, ktoré predchádza menštruácii - v druhej polovici menštruačného cyklu, t.j. v poovulačnom období. V angloamerickej literatúre sa tieto príznaky bežne delia do štyroch skupín. Skupina A (anxiety- úzkosť), býva sprevádzaná práve úzkosťou, podráždenosťou a nervovým napätím. Skupina C (carbohydrate craving – chuť na sladké) – sa prejavuje neodolateľnou chuťou na sladkosti, zvýšenou chuťou na jedlo, bolesťou hlavy, únavou, prípadne aj mdlobami a závratmi. Skupina H (hyperhydratácia) sa prejavuje zadržovaním vody v tele – t.j. opuchmi končatín, prírastkom váhy, citlivosťou a napätím v prsiach a v podbrušku, zvýšenou plynatosťou, atď. A posledná  skupina D (depresie) – sa prejavuje nespavosťou, zábudlivosťou, sklonom na plač, depresívnou náladou a zmätenosťou. Príznaky sa môžu vyskytovať ojedinelo, iba z jednej skupiny, ale môžu sa aj navzájom kombinovať.

Prečo niektoré ženy trpia PMS a iné nie? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, ale vieme, že prípadnou zmenou životosprávy alebo užívaním vhodných doplnkov stravy sa dá týmto príznakom predchádzať, alebo ich výskyt a intenzitu aspoň zmierniť. Napríklad konzumácia kofeínu, či už vo forme kávy, čaju alebo koly, eventuálne aj čokolády, tieto príznaky zhoršuje a obmedzenie kofeínu je dobrým krokom na ich zvládnutie. Niektoré príznaky, hlavne depresie, neodolateľná chuť na jedlo a na sladkosti, sa dajú zas priaznivo ovplyvniť zvýšeným príjmom vitamínu E. Ťažkosti sa môžu zmierniť aj užívaním niektorých doplnkov stravy – napríklad extrakt z pupalkového oleja alebo niektorých prípravkov kombinovaných s obsahom komplexu vitamínov, stopových prvkov a iných prospešných látok na prírodnej báze, napríklad Sarapis Mensis alebo Sarapis.

Ak žena trpí napríklad nepravidelným, skôr predĺženým nepravidelným cyklom a zároveň má sklon na akné, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zvýšenú hladinu mužských pohlavných hormónov. V tomto prípade možno z prírodných prostriedkov využiť napríklad Sarapis sóju alebo červenú ďatelinu plus sóju. Pri nedostatočnom účinku prichádza do úvahy hormonálna liečba pod dohľadom príslušného odborníka.
 

Pripravil:
MUDr. Pavel Turčan
odborný ženský lekár a sexuológ
Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc

 

 

 

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: