Penta môže na Slovensku vysúdiť 50 miliónov eur

Penta môže na Slovensku vysúdiť 50 miliónov eur
Zdroj: bigstockphoto.com

Napriek tomu, že arbitrážny súd nebude ďalej posudzovať žalobu súvisiacu so zákazom zisku zdravotných poisťovní holandského akcionára poisťovne Dôvera, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta, môže Penta vysúdiť sumu 50 miliónov eur.

"Penta má veľkú nadej uspieť na vnútroštátnom súde, ale už nie s čiastkou požadovanou v arbitráži, teda 750 miliónmi eur, ale maximálne celkovo do 50 miliónov eur, pričom z toho najvýznamnejšia časť nepredstavuje pre štát výdavky, nakoľko je uložená na účte zdravotnej poisťovne. Zvyšok môže predstavovať odškodné za to, že tieto prostriedky nemohli dané obdobie použiť," zdôraznila dnes pre TASR Jana Martinková z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková, ktorá sa zaoberá aj problematikou legislatívy zdravotných poisťovní. V minulosti tvrdila, že Slovensko má v arbitrážnych sporoch šancu na úspech.

Rozhodnutie arbitrážneho súdu pokladá Martinková za veľký úspech pre Slovenskú republiku, ministerstvo financií a jeho právneho zástupcu - renomovanú americkú advokátsku spoločnosť Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom. Podľa jej slov výhra v spore Slovenska s HICEE nemá žiadny vplyv na ďalšie prebiehajúce arbitráže. "Výhra v spore s HICEE nemá žiadny vplyv na spor proti Eureko a Euram. Výsledok týchto arbitráží je v hlavnej miere závislý od právneho zastúpenia a postupu, ktorý zvolili," objasnila.

Na otázku, prečo si advokátka myslí, že arbitrážny súd rozhodol, že spor nespadá pod jeho jurisdikciu, uviedla: "Myslím si, že arbitrom mohla prekážať zásadná skutočnosť, že HICEE vstúpila do Dôvery Holding až v septembri 2006, kedy sa už diskutovalo o legislatívnych zmenách ohľadne zdravotných poisťovní. Takýto postup mohol arbitrážny súd posúdiť ako nepovolený "treaty shopping", resp. "špekulatívnu investíciu", ktorá nie je chránená zmluvou o ochrane investícií. Tento fakt pravdepodobne využil právny zástupca SR v prospech Slovenska.

Arbitrážny súd nebude ďalej posudzovať žalobu súvisiacu so zákazom zisku zdravotných poisťovní holandského akcionára poisťovne Dôvera, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta. "Uvedené rozhodnutie neznamená, že novela zákona o zdravotných poisťovniach z roku 2007 bola správna, rovnako ako to neznamená, že touto novelou nedošlo k porušeniu bilaterálnej dohody medzi Holandskom a SR. Tribunál rozhodol o tom, že posudzovanie sporu medzi HICEE a SR nespadá pod jeho jurisdikciu," informoval v nedeľu 8. mája PR manažér skupiny Penta Martin Danko.

Spor o náhradu škody spôsobenej prijatím spomínanej novely nie je podľa Danka týmto rozhodnutím ukončený. Avizoval, že rozhodnutie arbitrážneho tribunálu spoločnosti doručia v najbližších týždňoch a po tom, ako sa s ním oboznámia právnici, rozhodne sa o ďalšom postupe. Legislatívnu úpravu zakazujúcu zdravotným poisťovniam tvorbu zisku zaviedla od roku 2008 predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica (Smer-SD). Spoločnosť HICEE následne v januári 2009 zažalovala Slovensko na medzinárodnom arbitrážnom súde, pričom žiadala za zmarenie svojej investície ešte pred arbitrážou odškodné vo výške okolo 0,5 miliardy eur. Štát vtedy výzvu na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní odmietol.

V súvislosti s touto legislatívnou úpravou začala v novembri 2009 voči Slovensku konanie aj Európska komisia. "Zdá sa, že rozhodnutie o absolútnom zákaze používania zisku súkromných zdravotných poisťovní na iné účely než je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, predstavuje neodôvodnené obmedzovanie slobody pohybu kapitálu," uviedol vtedy hovorca komisára pre vnútorný trh Oliver Drewes. Ministerstvo zdravotníctva však trvalo na tom, že pri zavedení zákazu zisku zdravotných poisťovní postupovalo v súlade s platnou legislatívou.

Ústavný súd SR v januári tohto roku rozhodol, že právna norma nie je v súlade s Ústavou SR. Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá vo svojich programových tézach avizovala obnovenie tvorby zisku za jasne stanovených pravidiel, na to reagovala novelizáciou dotknutého zákona. Zdravotné poisťovne by tak od augusta mali dostať možnosť opätovne tvoriť zisk, a to s dvoma podmienkami. Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu do výšky 20 percent splateného základného imania. Druhou je tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch. Legislatívny rámec musí ešte odobriť parlament a podpísať prezident.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: