Muž s prvou transplantáciou celej tváre v USA predstúpil pred verejnosť

Muž s prvou transplantáciou celej tváre v USA predstúpil pred verejnosť
Zdroj: bigstockphoto.com

Dvadsaťpäťročný Dallas Wiens z mesta Fort Worth v americkom štáte Texas, ktorý podstúpil v polovici marca vôbec prvú transplantáciu celej tváre v USA, predstúpil dnes po prvý raz od zákroku pred verejnosť.

Na tlačovej konferencii v bostonskej nemocnici Brigham and Women's Hospital ho sprevádzal tím lekárov. Američan je už však pripravený opustiť brány nemocnice. Po zásahu elektrickým prúdom pri maľovaní kostola v novembri 2008 muž oslepol, prišiel o nos, pery aj obočie. V Bostone mu transplantovali novú tvár vrátane nosa, perí, kože, svalov a nervov, ktoré dostal od neznámej mŕtvej osoby. Na zákroku sa zúčastnil 30-členný zdravotnícky tím pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahača, ostravského rodáka, ktorý v Bostone pracuje už dlhé roky. Muža operovali 15 hodín.

Operáciu zaplatilo americké ministerstvo obrany. To chce poznatky z transplantácie využiť pri závažných poraneniach tváre vojakov. Ministerstvo dalo nemocnici 3,4 milióna dolárov (2,36 milióna eur) ako dotáciu na výskum pre päť transplantácií. Prvé, čo dcéra Texasanovi po operácii povedala, boli slová: "Ocko, si taký pekný." Muž už vlani povedal tlačovej agentúre Associated Press (AP), že motiváciu mu celý čas dodávala jeho trojročná dcéra Scarlette a viera. Chirurgovia dnes uviedli, že transplantáciou mu nemohli vrátiť zrak a niektoré nervy mu poranenie tak zničilo, že ľavé líce a ľavú stranu čela bude mať pravdepodobne citlivé iba čiastočne.

Na svete sa uskutočnilo približne desať transplantácií tváre. Vôbec prvú transplantáciu celej tváre uskutočnili lekári vlani v marci v Španielsku. Dostal ju farmár, ktorý sa nešťastnou náhodou postrelil do tváre a nemohol bez cudzej pomoci dýchať ani jesť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: