V Rooseveltovej nemocnici rozšírili operácie cez prirodzené otvory

Na oddelení miniinvazívnej chirurgie a endoskopie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice rozšírili operácie cez prirodzené otvory o ďalšiu novinku – operácie žlčníka a slepého čreva transvaginálnou cestou. TASR informovala Jana Krupová z referátu internej a externej komunikácie.

Pokračovala, že laparoskopické inštrumenty sa zavedú cez pošvu a jeden inštrument cez päťmilimetrový rez v pupku. "Napriek nezanedbateľným výhodám slovenské ženy na túto možnosť reagujú rozpačito. Ale napríklad v Nemecku alebo vo Švajčiarsku sú pacientky ochotné za takýto zákrok aj platiť," uviedol Ľubomír Marko, ktorý so svojím tímom takto odoperoval už deväť žlčníkov a nedávno malo premiéru aj slepé črevo. Jednou z veľkých výhod je podľa Krupovej minimálna jazva na pupku, čo neznamená iba kozmetický efekt. Klasický chirurgický rez má dĺžku päť až desať centimetrov. Rana pritom ťahá, pobolieva a oveľa dlhšie sa hojí. Mnohé pacientky sú nútené po otvorených operáciách navštíviť aj plastického chirurga. Stehy v pošve sa pritom sami vstrebú. Pri laparoskopickej operácii ide pacientka domov do 24 hodín, čo znamená kratšiu hospitalizáciu, rekonvalescenciu a rýchlejší nástup do plnohodnotného osobného i pracovného života.

Starším variantom operácií cez prirodzené otvory je pupok. Touto cestou už lekári v Rooseveltovej nemocnici urobili asi 50 operačných zákrokov žlčníka a slepého čreva. Táto tzv. SILS metóda je určená nielen ženám, ale aj mužom. Prostredníctvom malého rezu sa nad pupkom zavedú do tela inštrumenty aj kamera. Takto dokonca tento rok operovali žlčník gravidnej žene.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: