korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Čas na vyjednávanie o zdravotníctve sa skončil, odkazujú lekári

Čas na vyjednávanie o situácii v zdravotníctve podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu skončil. "Zásadný problém dofinancovania sme nevyriešili, spokojní, samozrejme, nie sme. Zdravotnícki pracovníci sú blbí a robia, ako keby im platili neviem aké peniaze, ale ak sa naštvú, tak ten kolaps príde veľmi rýchlo," konštatoval po dnešnom zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo, na ktorom zástupcovia stavovských, profesijných a odborových organizácií žiadali poslancov o okamžité dofinancovanie rezortu zdravotníctva a otvorenie štátneho rozpočtu. Šéf Lekárskeho odborového združenia Michal Polician zároveň avizoval, že naďalej trvá hrozba podávania hromadných výpovedí lekárov.

Zdravotníci poslancov upozorňovali na výpadok 126 miliónov eur v dôsledku zníženia sadzby za štátnych poistencov zo 4,78 na 4,32 percenta z vymeriavacieho základu. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) však tieto peniaze v systéme nechýbajú, keďže výpadok bol vykompenzovaný, s čím zdravotníci nesúhlasia. Okrem vyrovnania spomínaného rozdielu požadujú zdravotníci budúcoročné zvýšenie sadzby na 5,5 percenta, inak bude podľa nich systém neudržateľný. Zároveň poukazujú na neriešenie problematiky preplácania tzv. nadlimitných výkonov, teda výkonov, ktoré poisťovne uznajú, ale nezaplatia. Tie podľa Dragulu predstavovali v roku 2006 až 2009 vyše 407 miliónov eur.

Ako konštatoval minister Uhliarik, vzhľadom na nedostatok peňazí sa pripravujú kroky, ktoré by ich mali zabezpečiť, ako aj tie, ktoré prinesú ich efektívnejšie využívanie. "My potrebujeme zdravotnícku starostlivosť takú, aby sa zameriavala hlavne na kvalitu, a nie na množstvo. Potrebujú to lekári, potrebujú to pacienti. To znamená nie všade riešiť všetko, ale efektívne riešiť výkony tam, kde budú kvalitne vykonané. A to je podľa mňa jeden zo základných krokov, ktoré musíme urobiť. Bude to bolieť, ale musíme to urobiť," povedal. Ministerstvo pripravuje i zavedenie pripoistenia od roku 2013 či zadefinovania štandardnej zdravotnej starostlivosti od roku 2012. Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) zdravotné poisťovne, ktoré prerozdeľujú prostriedky lekárom a nemocniciam, hospodária v tomto roku s rovnakým rozpočtom ako vlani. Na margo dnešného stretnutia poznamenal, že nie je kompetenciou výboru hľadať chýbajú peniaze, keďže to prináleží vláde. "Nebolo v moci výboru vyriešiť tento problém. Ja osobne nevidím priestor na to, aby sa v tak napätom štátnom rozpočte našlo 126 miliónov," konštatoval s tým, že tieto peniaze sa trochu "fetišujú", keďže problémy zdravotníctva by nevyriešili.

Dragula si myslí, že dofinancovanie by napríklad pomohlo skrátiť čakanie pacientov na zákroky. Poukázal, že hnev pre dlhé čakacie lehoty napríklad na operácie či pre kvalitu sa v súčasnosti obracia proti zdravotníkom. "Hnev sa obracia voči nám a my to vieme za tri týždne obrátiť voči politikom, ten hnev začneme otáčať," odkázal poslancom a ministrovi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: