Peľ brezy vystriedal peľ tráv z čeľade lipnicovitých

Peľová sezóna najvýznamnejšieho jarného alergénu brezy sa už skončila na celom území Slovenska. Strieda ju však prinajmenšom na najbližšie dva mesiace peľ kvitnúcich tráv z čeľade lipnicovitých. Najvyššie denné koncentrácie peľu inej flóry namerala väčšina monitorovacích staníc v závere uplynulého týždňa. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.

Pokračovala, že dominoval predovšetkým peľ drevín v pomerne širokom spektre druhov, pričom najvyššie koncentrácie dosahoval peľ borovice, duba a buka. Najvyššie denné koncentrácie peľu borovice namerala uplynulý týždeň v sobotu (7.5.) monitorovacia stanica v Bratislave, a to 1038 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých výrazne stúpol predovšetkým v Banskej Bystrici. V ovzduší SR sa vyskytoval ešte peľ pagaštanu, orecha, smreka, borovice, platanu, cyprusovitých – tisovitých drevín, vŕby, javora, smrekovca, hrabu, jaseňa, buka i duba. Z bylín sa okrem peľu lipnicovitých tráv vyskytoval ešte aj peľ tráv pŕhľavovitých. Na celom území SR naďalej kvitne repka, ktorej peľ v blízkosti polí dosahuje alergologicky významné koncentrácie. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.

V nasledujúcich dňoch budú vo všeobecnosti denné koncentrácie peľu narastať, pričom ostáva zachované veľmi široké druhové spektrum kvitnúcich drevín. "Upozorniť však treba na fakt, že aj keď sa peľová sezóna brezy skončila, jej účinky zvyšuje skrížene reagujúci peľ duba," upozornila vedúca oddelenia biológie životného prostredia Janka Lafférsová. Brezu nahrádza na dlhé obdobie peľ tráv z čeľade lipnicovitých. S nárastom koncentrácií sa počíta u peľu ihličnanov – smreku a borovice, ktoré výrazne ovplyvňujú denné koncentrácie peľu v ovzduší. "Citlivým osobám žijúcim najmä v blízkosti kvitnúcich polí repky môže spôsobovať jej ťažký a zle sa v ovzduší šíriaci peľ pomerne veľké problémy," dodala Lafférsová. Medzi spórami húb budú naďalej dominovať v ovzduší na celom území SR spóry rodu Cladospórium.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: