Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier udelia Biele srdce

Oslavy Medzinárodného dňa sestier, ktorý si dnes pripomína verejnosť, iniciujú na celom svete najmä národné sesterské združenia. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri tejto príležitosti každoročne organizuje celoslovenský slávnostný seminár spojený s udelením ocenenia Biele srdce. Podujatie sa uskutoční 20. mája v Bratislave pod záštitou prvej dámy Silvie Gašparovičovej a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Ocenenie na celorepublikovej úrovni odovzdá komora 30 sestrám a pôrodným asistentkám.

Biele srdce bolo oficiálne vybrané ako celosvetový symbol sestier v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Cena je prestížnym čestným ocenením, ktorým komora vyjadruje svoje uznanie sestrám a pôrodným asistentkám. Súčasťou ocenenia je strieborný šperk v tvare srdca. Srdce symbolizuje humánnu komunikáciu a súčasne miesto, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti sestier. Symbol bieleho srdca vo svojej podstate charakterizuje starostlivosť, poznanie a ľudskosť, ktoré sú najobsiahlejšou časťou duše a práce sestry. Zároveň biele srdce svojím symbolom spája a zjednocuje sestry z celého sveta.

Medzinárodná rada sestier (ICN) slávi Medzinárodný deň sestier už od roku 1965. V januári 1974 vyhlásila za tento deň práve 12. máj, ktorý je zároveň dňom narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalovej. V rámci tohtoročných osláv bude na celom svete rezonovať téma: "Preklenutie rozdielov: Zlepšovanie dostupnosti a rovnosti".

TASR informovala viceprezidentka SKSaPA pre sestry pracujúce v zdravotníckych zariadeniach Daniela Jarabová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: