korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier udelia Biele srdce

Oslavy Medzinárodného dňa sestier, ktorý si dnes pripomína verejnosť, iniciujú na celom svete najmä národné sesterské združenia. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri tejto príležitosti každoročne organizuje celoslovenský slávnostný seminár spojený s udelením ocenenia Biele srdce. Podujatie sa uskutoční 20. mája v Bratislave pod záštitou prvej dámy Silvie Gašparovičovej a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Ocenenie na celorepublikovej úrovni odovzdá komora 30 sestrám a pôrodným asistentkám.

Biele srdce bolo oficiálne vybrané ako celosvetový symbol sestier v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Cena je prestížnym čestným ocenením, ktorým komora vyjadruje svoje uznanie sestrám a pôrodným asistentkám. Súčasťou ocenenia je strieborný šperk v tvare srdca. Srdce symbolizuje humánnu komunikáciu a súčasne miesto, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti sestier. Symbol bieleho srdca vo svojej podstate charakterizuje starostlivosť, poznanie a ľudskosť, ktoré sú najobsiahlejšou časťou duše a práce sestry. Zároveň biele srdce svojím symbolom spája a zjednocuje sestry z celého sveta.

Medzinárodná rada sestier (ICN) slávi Medzinárodný deň sestier už od roku 1965. V januári 1974 vyhlásila za tento deň práve 12. máj, ktorý je zároveň dňom narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalovej. V rámci tohtoročných osláv bude na celom svete rezonovať téma: "Preklenutie rozdielov: Zlepšovanie dostupnosti a rovnosti".

TASR informovala viceprezidentka SKSaPA pre sestry pracujúce v zdravotníckych zariadeniach Daniela Jarabová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: