Vakcináciu proti kiahňam objavil vidiecky lekár, najprv mu neverili

Vakcinácia proti pravým kiahňam sa po prvýkrát uskutočnila pred 215 rokmi v britskom meste Berkeley. Práve tu lekár Edward Jenner 14. mája 1796 zaočkoval svojho osemročného pacienta Jamesa Phippsa proti kiahňam a začal tým éru vakcinácie. Výraz vakcína a vakcinácia pochádza od latinského názvu kravy (vacca).

Prvé správy o šírení pravých kiahní (variola) sú zo staroveku. Pravlasťou ochorenia boli pravdepodobne indický subkontinent a stredná Afrika. Nákaza sa rozšírila najmä rozvojom dopravy a devastovala celé populácie. Najlepšie dokumentované sú epidémie v 18. storočí v Európe, kedy počet chorých dosiahol 200 miliónov a 60 miliónov osôb zomrelo. Po vyliečení z choroby ostávali zmrzačenia – deformácie svalov a kĺbov, slepota a kožné defekty.

Vidiecky lekár Edward Jenner spozoroval, že poľnohospodári, ktorí sa už nakazili neškodnými kravskými sypanicami, ostali uchránení od zvyčajne smrteľne prebiehajúcich ľudských kiahní. Vyvodil z toho, že ľudia by moli byť chránení cielenou infekciou kravskými sypanicami vo forme očkovania. Koncom 18. storočia tak Jenner spôsobil revolúciu v možnostiach vtedajšej medicíny v boji proti zákernému ochoreniu, ktoré sa nevyhýbalo nikomu. Na kiahne v tom čase zomieralo 15–40 percent nakazených.

Dojička, ktorá sa nakazila neškodnými kravskými kiahňami poskytla Jennerovi látku, ktorou zaočkoval svojho pacienta, dieťa, o ktorom vedel, že kravské kiahne neprekonalo. O pár týždňov vykonal nebezpečný pokus, keď už látkou pochádzajúcou zo smrteľne nebezpečných pravých kiahní opäť chlapca naočkoval. Dieťa neochorelo a Jenner tak získal potvrdenie svojej teórie, že očkovaný človek na kiahne neochorie. Keď svoje zistenie tlmočil v roku 1797 Kráľovskej spoločnosti, odbili ho, že jeho myšlienka je príliš revolučná. Jenner potom vykonal vakcináciu na ďalších deťoch aj na svojom 11-mesačnom synovi. Napriek úspechu bola nová metóda vysmievaná a stala sa aj námetom pre karikaturistov. Po čase si však získala dôveru a rozšírila sa.

Od Jennera, milovníka prírody a jej bystrého pozorovateľa pochádza aj zistenie, potvrdené oveľa neskôr, že mláďa kukučky vyhodí z hniezda mláďatá svojich hostiteľov a zabezpečí si tak potrebnú starostlivosť

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: