korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Sľubná vakcína pre celiatikov

Prvá potenciálna vakcína proti celiatíde na svete úspešne prešla prvou fázou klinických testov. Do druhej fázy vstúpi v horizonte desiatich mesiacov.

Na sympóziu o chorobách tráviaceho traktu v Chicagu to uplynulý víkend oznámil Bob Anderson z Ústavu Waltera a Elizy Hallovcov v Parkville (Austrália). Prvá fáza skúšok sa konala v austrálskom Melbourne a zamerala sa na bezpečnosť, toleranciu organizmom a biologickú aktivitu vakcíny Nexvax2 vyvinutej proti celiatíde. Ide o autoimunitné ochorenie spôsobené imunitnou reakciou na bielkovinu glutén, ktorá sa vyskytuje v pšenici, ryži a jačmeni. Postihuje až jedno percento ľudstva a v súčasnosti sa mu dá čeliť iba úplným vyradením gluténu zo stravy.

Prudká imunitná reakcia poškodzuje výstelku tenkého čreva, čím znižuje jeho schopnosť absorbovať živiny obsiahnuté v strave. Základom vakcíny sú tri peptidy (krátke reťazce aminokyselín). "Cieľom Nexvax 2 je znížiť citlivosť pacientov na tri špecifické peptidy v gluténe, pri ktorých sme v minulosti zistili, že predstavujú pre ľudí s celiatídou de facto jed. Naša prvá fáza skúšok ukázala, že Nexvax2 bola bezpečná, organizmus ju dobre znášal a najmä vyvolávala u pacientov s celiatídou želateľnú biologickú reakciu," povedal Bob Anderson.

Vakcína podľa neho bude vhodná pre približne 90 percent celiatikov, ktorí trpia na genetickú formu DQ2 tejto choroby. "Dúfame, že vakcína sa prejaví prudkým poklesom odmietania gluténu telom, takže pacienti budú môcť opäť prejsť na normálnu stravu a uzdravia sa," doplnil Anderson. Skúšky spočívali v každotýždennej injekcii Nexvax2 počas troch týždňov, ktorú lekári dávali celiakom na prísnej bezgluténovej strave. Správnosť zloženia vakcíny potvrdili niektoré príznaky, ktoré sa pri najsilnejších dávkach prejavili v tráviacej sústave pacientov – bolo to ako keby nedopatrením zjedli niečo obsahujúce glutén. Bob Anderson sa domnieva, že peptidy z novej vakcíny poslúžia aj na zlepšenie diagnostiky celiatídy. Dosiaľ je silne invazívna, plné potvrdenie ochorenia vyžaduje biopsie, čím stúpajú náklady. Kombinácia krvných a genetických testov by to mohla nahradiť a popri prakticky odstránení bolestivosti diagnostického vyšetrenia znížiť náklady o polovicu.

Zdroj: Komuniké Walter and Eliza Hall Institute z 8. 5. 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: