korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Zmysel pre spravodlivosť nám diktuje mozog

Zmysel pre spravodlivosť nám diktuje mozog
Zdroj: bigstockphoto.com

V ľudskom mozgu je zabudovaný mechanizmus, automaticky spúšťajúci zápornú reakciu, ak sa niekto odmietne spravodlivo rozdeliť.

V časopise Public Library of Science Biology to oznámil šesťčlenný tím Katariny Gospicovej z Karolínskeho inštitútu v Štokholme a Erika Mohlina z University College v Londýne. Zdrojom tejto reakcie je amygdala, párová štruktúra hlboko v strednej časti spánkových lalokov mozgovej kôry, jedna z evolučne starších častí mozgu. Vyplynulo to z pokusnej peňažnej hry vždy dvoch subjektov, ktorým vedci sledovali mozgovú činnosť zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie. Hra sa zakladá na univerzálnom ľudskom správaní: agresívnej reakcii, ak iná osoba poruší nefér konaním normu správania, ktorá je v najlepšom záujme celej skupiny.

Členovia tímu nechali 35 subjektov hrať Ultimate Game, pri ktorej jeden hráč navrhuje druhému, ako si rozdelia istú pevne stanovenú sumu peňazí. Druhý hráč to môže prijať, alebo odmietnuť – vtedy ale ani jeden z nich nedostane vôbec nič. „Ak sa majú rozdeliť o 100 švédskych korún a návrh znie na 50 pre každého, obaja to prijmú, lebo sa to považuje za fér. Ak ale návrh znie, že dostanete 20 a ja 80, bude sa vám to javiť nefér. V asi polovici prípadov hráč, ktorý má dostať menší podiel, návrh odmietne, hoci ho to stojí 20 korún. Tým potrestá druhého hráča, ktorý mu dal nefér návrh, bez ohľadu na vlastnú stratu,“ povedala Katarina Gospicová.

Mozgový skener odhalil, že predmetné finančné rozhodnutia ovláda amygdala, evolučne stará a teda primitívnejšia časť mozgu, ktorá sa podieľa aj na pocitoch hnevu a strachu. Skoršie výskumy naznačovali, že schopnosť analyzovať a rozhodovať o finančných otázkach sídli výlučne v prednej časti čelového laloka mozgovej kôry. Vedci hráčom podali buď sedatívum Oxazepam, ktoré sa predpisuje proti úzkosti, alebo placebo. Zistili, že hráči, ktorí dostali liek, mali menej aktívnu amygdalu a boli náchylnejší prijať nefér rozdelenie peňazí, hoci ho – keď sa ich vedci na to priamo spýtali – stále posudzovali ako nefér.

Hráči, ktorí dostali placebo, oproti tomu prejavovali sklon k agresívnej reakcii a potrestaniu hráča, ktorý im navrhol nefér rozdelenie peňazí, pričom táto ich reakcia jednoznačne súvisela so silnejšou aktivitou amygdaly. V tejto skupine vedci zistili aj rodový rozdiel – muži reagovali na nefér návrh agresívnejšie ako ženy. Úmerne tomu mali voči ženám ešte aktívnejšiu amygdalu. Pri hráčoch, ktorí dostali sedatívum, sa nič také nepozorovalo.

Zdroje: Public Library of Science Biology z 3.5.2011; Komuniké Karolinska Institutet zo 4.5.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: