Mikrobublinkami proti rakovine prostaty

Mikrobublinkami proti rakovine prostaty
Zdroj: bigstockphoto.com

Vedci zabránili rastu tumorov pokusných myší náchylných na rakovinu prostaty protirakovinovým liekom v kombinácii s vírusovou génovou liečbou, ktorú dostali na správne miesto mikrobublinkovou technológiou.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to oznámil Paul Fisher z Univerzity virgínskeho spoločenstva v Richmonde (USA) s kolegami. Rast tumorov rakoviny prostaty myší s fungujúcim imunitným systémom potlačili najprv tým, že zvýšili zraniteľnosť rakovinových buniek liekom Sabutoclax (BI-97C1). Následne pomocou spomenutej technológie dostali do tumoru génový liečebný prostriedok, využívajúci ako nosič oslabený vírus. Konkrétne išlo o gén mda-7/IL-24. Funkcia Sabutoclaxu spočíva v blokovaní bielkoviny McI-1, ktorá podporuje prežívanie buniek tým, že bráni procesu apoptózy čiže "bunkovej samovraždy" (normálne sa spúšťa v narušených alebo nefunkčných bunkách). Bielkovinový produkt génu mda-7/IL-24 posilňuje apoptózu v tumorových bunkách, čím znemožňuje rast tumoru a tvorbu ciev, ktoré by ho zásobovali kyslíkom a živinami. Reguluje tiež bunkovú imunitnú reakciu. Normálne zdravé bunky nepoškodzuje.

Kombinácia Sabutoclaxu a mda-7/IL-24 predstavuje nový liečebný prístup k pokročilej rakovine prostaty. "Úspešnosť vírusovej génovej liečby typicky obmedzujú prirodzené obranné mechanizmy tela, ako je zachytenie vírusu v pečeni a útok na vírus zo strany imunitného systému. Tento výskum nielenže odhalil potenciálnu novú liečbu rakoviny prostaty, ale poskytuje aj nový spôsob adresného podávania vírusovej génovej liečby," povedal Paul Fisher.

Metóda využíva mikrobublinky, ktoré ultrazvukové zobrazovacie zariadenie (sonograf) zreteľne rozpoznáva na pozadí mäkkých tkanív. Mikrobublinky možno spojiť s ligandami, molekulami, ktoré sa viažu k receptorom na povrchu buniek špecifických častí tela, a tak ich dostať na potrebné miesto. V predmetnom výskume k nim vedci navyše pripojili oslabený adenovírus, ktorý upravili na nosič génu mda-7/IL-24. Mikrobublinky sa s krvou dostali priamo do prostaty. "Náš výskum sa sústredil na rakovinu prostaty, no túto metódu možno v princípe použiť aj na mnohé iné druhy rakoviny. Mikrobublinky umožňujú adresne dodávať aj iné vírusy, liečebné gény bez vírusového nositeľa a potenciálne iné liečebné bielkoviny," doplnil Paul Fisher. Metóda je už v tretej fáze klinických skúšok v súvislosti s liečbou srdcových ochorení. Tím Paula Fishera plánuje čoskoro spustiť prvú s pacientmi trpiacimi na rakovinu prostaty.

Zdroj: Komuniké Virginia Commonwealth University z 10.5.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: