Vedci objavili ľudskú pľúcnu kmeňovú bunku

Vedci objavili ľudskú pľúcnu kmeňovú bunku
Zdroj: bigstockphoto.com

Prvá známa kmeňová bunka z ľudských pľúc sa samoobnovuje a vytvára a integruje rôzne biologické štruktúry v pľúcach. Sľubuje to možnosť obnovy poškodených pľúcnych tkanív.

V časopise New England Journal of Medicine to oznámil Piero Anversa z Brighamovej a ženskej nemocnice (BWH) v Bostone (štát Massachusetts, USA) s kolegami. "Tento výskum opisuje prvú skutočnú ľudskú pľúcnu kmeňovú bunku. Jej objav potenciálne ponúka ľuďom s chronickými ochoreniami pľúc úplne novú liečebnú možnosť regeneráciou, opravou či znovuvytvorením poškodených častí tohto orgánu," povedal Piero Anversa.

Kmeňovú bunku s kolegami identifikoval a izoloval z pľúcneho tkaniva, ktoré chirurgovia odobrali pri operáciách. Následne "v skúmavke" i na pokusných zvieratách preukázali, že sa dokáže deliť na ďalšie kmeňové bunky i na bunky, ktoré sa rozrôznili na jednotlivé typy pľúcneho tkaniva. V ďalšom kroku vedci vstrekli tieto kmeňové bunky myšiam s poškodenými pľúcami. Tie sa rozrôznili na nové priedušničky, mechúriky a bunky pľúcnych ciev, ktoré nielenže vytvorili nové pľúcne tkanivo, ale sa aj štruktúrne integrovali s existujúcim pľúcnym tkanivom. Novoobjavená bunka spĺňa tri kritéria definície "kmeňovosti". Po prvé, obnovuje sa. Po druhé, rozrôzňuje sa na veľký počet odlišných typov pľúcnych buniek. Po tretie, je prenosná - keď ju vedci vstrekli do jednej myši, ktorá reagovala tvorbou nového tkaniva, bolo ju možné z tejto liečenej myši spätne izolovať a použiť pri ďalšej myši, kde účinkovala rovnako.

"Sú to kritické prvé kroky vývoja nových spôsobov klinickej liečby pre pacientov s dosiaľ neliečiteľnými pľúcnymi chorobami," povedal člen tímu Joseph Loscalzo z BWH.

Zdroj: Komuniké Brigham and Women's Hospital z 11.5.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: