Artériosklerózou trpeli už starí Egypťania

Prvým známym človekom trpiacim artériosklerózou bola princezná, ktorá žila pred 3500 rokmi v starom Egypte. Na základe výskumu staroegyptských múmií k tomu dospel medzinárodný tím vedcov. Experti preskenovali 52 múmií uložených v múzeách v Káhire a v Spojených štátoch. U 44 objavili usadeniny vápnika v srdcových tepnách, čo naznačuje ich upchatie.

Podľa autorov štúdie, ktorú dnes predstavili na konferencií v Amsterdame, to dokazuje, že choroby srdca nie sú len produktom modernej spoločnosti, ako sa často mylne usudzuje. "Artérioskleróza evidentne existovala už pred vyše troma tisícročiami. Nemôžeme viniť z tejto choroby len modernú civilizáciu," uviedol člen výskumného tímu Ádil Allám, profesor kardiológie z káhirskej univerzity al-Azhar.

Allám s kolegami zistili, že princezná Ahmose Meritamon, ktorá žila okolo roku 1550 pred n.l. v staroegyptskom Vésete mala vápenaté usadeniny v dvoch hlavných koronárnych tepnách. Ide o najstaršiu známu múmiu s týmto ochorením. U ďalších 43 skúmaných múmií z mladšieho obdobia objavili okrem upchatých tepien aj rôzne kardiovaskulárne ochorenia, uviedla agentúra AP.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: