Zlatý záchranársky kríž za laický čin prevezmú chlapci zasahujúci v Nižnej Myšli

Zlatý záchranársky kríž (ZZK) si prevezme dnes pri príležitosti 5. ročníka projektu ZZK skupina chlapcov, ktorí dobrovoľne organizovali záchranné práce v Nižnej Myšli počas minuloročných júnových zosuvov pôdy. TASR informovala garantka projektu Jana Bradáčová.

Trinásť chlapcov vo veku 17 až 20 rokov dva a pol týždňa pomáhalo občanom, ktorých postihla prírodná katastrofa. "Z padajúcich domov vyťahovali šokovaných ľudí a vynášali ich majetok z domov a rozpadnutých obydlí, sťahovali ich majetok napriek tomu, že hrozilo zrútenie domov. Vo chvíľke voľna čerpali vodu zo zaplavených domov. V čase vypúšťania vodnej nádrže Ružín plnili vrecia. V noci organizovali strážnu službu proti rabovaniu," priblížila TASR Bradáčová, podľa ktorej si v týchto dňoch školáci prešli peklom i školou života. "Dnes už sú členmi IZS, záchranného zboru východ – Mrak Rescue so sídlom v Košiciach. Podieľajú sa na rôznych záchranných akciách," dodala.

Čestné uznanie dostane aj 14-ročná Simona Gulášová. Krajská polícia v Trenčíne dievča nominovalo za privolanie policajnej hliadky k 56-ročnému mužovi, ktorého našla hliadka na strmom svahu v kríkoch vedľa chodníka v silno podchladenom stave. "Podľa informácie zasahujúcich záchranárov by uvedený muž v takom stave nemal šancu prežiť chladnú a mrazivú noc," vysvetlila garantka ZZK.

Okrem laickej verejnosti si poobede prevezmú šesť Zlatých záchranárskych krížov a päť čestných uznaní z rúk ministra vnútra Daniela Lipšica, ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika a ďalších predstaviteľov rezortu vnútra v historickej budove Slovenského národného divadla aj profesionálni záchranári, ako napríklad Vladimír Šolc či Zuzana Tašká. Nepovšimnutá neostala ani práca kolektívu okolo Dušana Štefaniča, ktorý pomáhal pri záchrane ľudí zavalených pod troskami trojpodlažnej budovy Základnej školy v obci Naciná Ves.

Za najkurióznejší záchranársky čin roka ocenia v rámci projektu ZZK dvoch bratislavských hasičov Henricha Bartoviča a Andreja Šima. Tí počas požiaru 15. júla vo Virologickom ústave Slovenskej akadémie vied pomohli vedcom zachrániť výsledky vzácneho výskumu Alzheimerovej choroby, o ktoré už prejavili záujem aj z USA. Cenu za výnimočný prínos pre záchranárstvo udelia v tomto roku in memoriam lekárovi a záchranárovi Andrejovi Faglicovi. Osobitnú cenu časopisu Rescue report za výnimočný prínos pre záchranárstvo si odnesie Vrtuľníková záchranná zdravotná služba AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE). "Za záchranou nalietali vrtuľníky VZZS počas 20 rokov existencie spoločnosti ATE viac ako 13.000 letových hodín," uviedla Bradáčová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: