Zdravotne riziková atmosférická chemikália z dymu

Zdravotne riziková atmosférická chemikália z dymu
Zdroj: bigstockphoto.com

Vedci prvý raz určili špeciálnym prístrojom obsah kyseliny izokyanovej (HNCO) v atmosfére. Táto látka sa vyskytuje v dyme z cigariet, lesných požiarov a kúrenia drevom. Podieľa sa na zdravotných problémoch vyvolaných dymom.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to predbežne online oznámil jedenásťčlenný tím, ktorý viedol James Roberts z Národného úradu pre výskum oceánov a atmosféry (NOAA) v Boulderi v štáte Colorado. HNCO sa bežnými meracími metódami dala zachytiť v atmosfére iba veľmi ťažko. Vedci to teraz prekonali špeciálne upraveným hmotnostným spektrometrom. "Kyselinu izokyanovú sme našli na celom rade miest, od vzduchu v centre Los Angeles a vzduchu po vetre od lesného požiaru v Colorade až k cigaretovému dymu. Preukázali sme tiež, že sa ľahko rozpúšťa vo vode, čo znamená možnosť priameho vystavenia ľudí účinkom tejto látky, ak sa im dostane do očí alebo do pľúc," povedal James Roberts.

Hoci plný rozsah zdravotných účinkov takého vystavenia nie je známy, HNCO patrí do biochemickej dráhy, ktorá súvisí so sivým zákalom a zápalom, spúšťajúcim kardiovaskulárne ochorenie a reumatoidnú artritídu. Obsah HNCO sa v minulosti nikomu nepodarilo zmerať vo vzduchu mimo budov, ani v tabakovom dyme. "Na svete sú doslova miliardy ľudí, ktorí spaľujú biomasu na varenie a kúrenie. Ak sa pri týchto domových ohňoch uvoľňuje rovnaké množstvo HNCO ako v ohňoch, ktoré sme skúmali v laboratóriu, rodiny by mohli byť vystavené vysokým obsahom tejto chemikálie," doplnil James Roberts. V laboratórnych ohňoch, na ktoré vedci prikladali krovinaté dreviny, konáre stromov a inú vegetáciu, zistili obsah HNCO vo vzduchu až 600 objemových miliardtín. V teréne vo vzduchu namerali jej niekoľkotisícnásobne menší obsah.

Pri obsahu na úrovni jednej objemovej miliardtiny však preukázali rozpustnosť HNCO vo vyššie spomenutých ľudských očiach a pľúcach. Taký či vyšší obsah možno očakávať v blízkosti lesných a iných prírodných požiarov, ako aj vo vnútri domov, kde sa spaľuje drevo. Zdravotné účinky chronického vystavenia nižším dávkam zatiaľ nie sú známe. Vysoká citlivosť použitého špecifického spektrometra vedcom paradoxne zabránila presne zmerať vysoký obsah HNCO v cigaretovom dyme. HNCO v súčasnosti nie je na zozname škodlivých látok v tabakových výrobkoch, respektíve v dyme z nich.

James Roberts s kolegami upozornil, že pomerne veľa HNCO sa do atmosféry bude dostávať ako vedľajší produkt systému, ktorý sa práve zavádza v Kalifornii a v Európe s účelom znížiť emisie oxidov dusíka z kamiónov. Zdôraznili tiež, že s postupom globálneho otepľovania bude pribúdať lesných a iných prírodných požiarov v oblastiach, kde sa čaká aj nárast spaľovania biomasy ľuďmi. "Pred nami je možno budúcnosť s vysokým obsahom HNCO v atmosfére. Našťastie ho už teraz dokážeme merať," uzavrel James Roberts.

Zdroj:

Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition zo 16. 5. 2011
Komuniké NOAA Headquarters zo 16. 5. 2011.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: