Dlhodobý stres môže významne negatívne ovplyvniť zdravie

Väčšina ľudí zažíva podľa odborníkov stres priemerne dvakrát do týždňa a až štvrtina ľudí ho považuje za bežnú súčasť života. "Stres je veľmi nepríjemný, lebo spúšťa v organizme vyplavovanie nadmerného množstva adrenalínu, katecholamínu, kortikoidov a rôznych látok, ktoré pokiaľ sa vyplavujú často a dlhodobo, tak môžu spôsobiť určité ochorenia," uviedla pediatrička a odborníčka na homeopatiu Jana Mrázová. Výskumy poukazujú, že stres a psychická záťaž vplývajú na organizmus rovnako ako telesná trauma, či biologické škodliviny.

Ako poukázala Mrázová, dlhodobým vystavovaním sa stresu sa človek môže dopracovať napríklad k vysokému tlaku krvi. "Ako náhle sa rozčúlime, sme nervózni, stúpne nám tlak, sme červení v tvári, búši nám srdce, máme nepríjemný pocit zrýchlenej akcie srdca, toto je príznak stresu." Ozrejmila, že niektorí ľudia zase pociťujú pichanie pod pravým rebrovým oblúkom, čo sú podľa jej slov adepti na žlčníkové záchvaty z rozčuľovania sa. Na nadmerný stres môžu poukazovať aj kŕče v dolných končatinách, časté močenie, či hnačky alebo vyrážky na tvári.

Podľa stresového kalendára sú stresu počas celého roka vystavení najmä lekári a novinári, stres zažívajú často aj učitelia, výnimkou sú obdobia školských prázdnin. Manažéri sú väčšinou vystresovaní od septembra do decembra, pracovníci v cestovnom ruchu zase od júna do septembra. Predavači či pracovníci vo výrobe sú najväčšiemu stresu vystavení väčšinou od októbra do decembra.

Podnetom, ktorý vyvoláva stres, môže byť akákoľvek situácia, ktorá organizmus vychýli z rovnovážneho stavu, naštartuje v ňom poplachovú reakciu a aktivizuje obranné mechanizmy. Lekári upozorňujú, že stres je nielen záťaž pre psychiku, ale prejavuje sa aj na vnútorných orgánoch, ohrozuje fyzické zdravie a spôsobuje viaceré civilizačné ochorenia.

So stresom sa možno vyrovnať kvalitným oddychom, v prípade vypätých situácii môžu pomôcť aj prírodné lieky. V prípade dlhodobých problémov radí Mrázová vyhľadať obvodného lekára. V prípade vážnosti situácie sa pacientovi môžu predpísať antidepresíva či lieky proti úzkosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: