V Bratislave ocenili sestry a pôrodné asistentky

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier opäť zorganizovala celoslovenský slávnostný seminár pre sestry, v rámci ktorého aj tento rok oceňovala sestry a pôrodné asistentky. Ocenenie Biele srdce získalo 30 sestier a pôrodných asistentiek. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou manželky prezidenta SR Silvie Gašparovičovej a ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika.

Prvá dáma vo svojom príhovore ocenila, že napriek súčasnej nepriaznivej situácii v zdravotníctve sú sestry voči pacientom stále milé a starajú sa o nich s úsmevom na tvári. "Teší ma, že v tento deň opäť spoznáme výnimočné sestry, ktoré zasvätili život pomoci druhým na rôznych oddeleniach v zdravotníckych zariadeniach, často nehľadiac na seba a svoje problémy či potreby," povedala.

Z rúk manželky prezidenta si Mimoriadne ocenenie Biele srdce odniesla pani Anna Vaculíková z Trenčína. Ľudskosť a pokora pred ľudským utrpením z nej robí vzor pre ostatné sestry. Svoje dlhodobé skúsenosti naďalej odovzdáva ďalej, avšak vzdeláva sa aj ona sama. Svojimi pripomienkami prispela ku zlepšeniu zdravotníckych služieb v Českej a Slovenskej republike. "Ja som bola vždy hrdá na to, keď mi ľudia v Trenčíne hovorili sestrička. Som pyšná na to, že som sestra," uviedla Vaculíková.

Biele srdce bolo oficiálne vybrané ako celosvetový symbol sestier v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek týmto prestížnym čestným ocenením vyjadruje uznanie sestrám a pôrodným asistentkám. Súčasťou ocenenia je strieborný šperk v tvare srdca, ktorý je prejavom humánnej komunikácie a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti sestier.

TASR informácie poskytla Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: