Nezdravá výživa može ovplyvniť kvalitu aj dĺžku života

Nezdravá výživa môže byť faktorom, ktorý má nepriaznivý vplyv na chorobnosť, ako aj dĺžku a kvalitu života. "Dodržiavať zásady zdravej výživy neznamená úplné vylúčenie niektorých potravín. Žiadne potraviny nie sú absolútne "nezdravé". Sú však potraviny a takisto aj niektoré spôsoby prípravy jedla, ktoré podľa dnešných vedeckých poznatkov svojou povahou nepôsobia priaznivo na ľudské zdravie," povedal pre TASR gastroenterológ a odborník na zdravú výživu Peter Minárik. Poznamenal, že to však platí iba vtedy, keď sa konzumujú pravidelne a vo veľkých porciách.

"Ľudia sa často dopúšťajú chýb vo výžive a stravovaní. Kým niektorí porušujú pravidlá racionálneho stravovania iba z času na čas, iní sa stravujú systematicky po celý svoj život v úplnom protiklade so zásadami racionálnej a zdravej výživy," konštatoval. Občasný "prehrešok" podľa jeho slov nemá spravidla žiadne následky pre zdravie človeka, vo výžive ktorého prevládajú zdravé potraviny a rozumné stravovacie návyky. Minárik v rámci správneho stravovania radí sa napríklad vyvarovať veľkým porciám jedál a dodržiavať pitný režim. Pozor si tiež treba dávať pri výbere potravín. "Výber a systematické uprednostnenie nevhodných potravín a surovín s vysokým obsahom tuku či cukru má za následok príjem veľkého objemu kalórií hoci v malom objeme potravy," upozornil. V jedálničku by zároveň nemalo chýbať ovocie a zelenina.

Odporúča tiež jesť normálne a nie rýchlo, pričom stravovanie má byť pravidelné a nie nárazovité. Minárik naopak vystríha pred konzumovaním jedla "v pokluse" počas práce alebo inej aktivity. Pripomenul, že strava by mala byť zložená z viac rastlinných ako živočíšnych potravín, pozor treba dávať i na obsah tuku a cholesterolu. Radí venovať sa skôr obsahu živín v potravinách ako obsahu aditív. "Príliš veľká a neúmerná pozornosť sa venuje aditívam tzv. E-čkam a veľmi málo sa vie samotných živinách a ich vzťahu k podpore alebo riziku pre zdravie."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: