korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

V Kysuckej nemocnici uviedli do prevádzky nový CT prístroj

V Kysuckej nemocnici uviedli do prevádzky nový CT prístroj
Zdroj: bigstockphoto.com

V Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci dnes uviedli do prevádzky nový počítačový tomograf – CT prístroj, ktorý v nemocnici chýbal od novembra 2010.

Nový prístroj sa podľa Martina Šenfelda, povereného vedením Kysuckej nemocnice, dostal na slovenský trh v auguste 2010. „Ide o jeden z najmodernejších prístrojov v regióne. Umožní podrobnejšie a širšie spektrum vyšetrení, zrýchli vyšetrenia a pre pacienta znamená nižšiu dávku žiarenia až o 40 percent. Budú sa tu môcť robiť aj vyšetrenia, čo sa týka virtuálnej endoskopie či angiografie,“ povedal Šenfeld.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár uviedol, že samosprávny kraj prispel z rozpočtu na akontáciu nového počítačového tomografu – CT prístroja 112.500 eur. „Celková cena zariadenia vrátane rekonštrukcie, likvidácie starého prístroja je 1.073.000 eur. Trúfam si povedať, že vzhľadom na kvalitu sme obstarali snáď najnižšiu cenu, aká sa na Slovensku obstarala. Nemocnica bude splácať prístroj počas piatich rokov z výkonov, ktoré na ňou zrealizuje. Ale čo je dôležité, že odpadnú všetky príkoria, ktoré mali pacienti, keď sme ich museli prevážať do iných nemocníc,“ skonštatoval Blanár.

Šenfeld pripomenul, že chýbajúci CT prístroj spôsoboval nemocnici obrovské problémy, pretože pacientov museli voziť do vzdialenejších zdravotníckych zariadení. „Pravidelne nám pacientov odmietali. Takže sme ich museli umiestňovať v celom regióne. Či už to bola Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín alebo Trstená. Pre nás to znamenalo zvýšené finančné náklady na prevoz pacienta. Niektorých pacientov nám vozila aj rýchla zdravotnícka pomoc cez krajské operačné stredisko. A to znamenalo, že keď záchranná služba viezla nášho pacienta na vyšetrenie, tak tu samozrejme chýbala,“ dodal Šenfeld. ŽSK podľa Blanára každoročne sanuje obrovský investičný dlh štyroch nemocníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ktorý nedokážu pokryť financie zo zdravotného poistenia. „Za normálnych okolností by zdravotné poistenie malo vytvárať aj zdroje na takzvanú základnú obnovu prístrojového vybavenia, čo bohužiaľ v súčasnosti nie je možné. Pravidelne prispievame na nákup prístrojovej techniky, pretože prístroje sú drahšie, ale samozrejme aj kvalitnejšie. Takže sa snažíme hľadať formy, aby boli prijateľné aj pre nás, aj pre konkrétnu nemocnicu,“ uzatvoril Blanár.

Zariadenie obsluhuje počas zaúčania personálu  Ľubomír Kiss z firmy General elektrik.

Zariadenie obsluhuje počas zaúčania personálu  Ľubomír Kiss z firmy General elektrik.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: