korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nebezpečné črevné baktérie majú v Nemecku prvé obete

Nemecko má prvé obete ochorení, ktoré spôsobujú nebezpečné enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ohrozujúce čoraz viac ľudí predovšetkým na severe krajiny.

Jednou z nich je 83-ročná pacientka z Dolného Saska, ktorú sa lekári od polovice mája snažili zachrániť po tom, čo ju hospitalizovali s krvavými hnačkami. Informáciu zverejnilo dnes krajinské ministerstvo zdravotníctva v Hannoveri. Z Brém prišla informácia, že tam v noci nadnes zomrela mladá žena, u ktorej je tiež podozrenie na rovnaké ochorenie. Tam to ešte laboratórny test nepotvrdil.

V spolkovej republike registrujú medzičasom už viac ako 400 potvrdených prípadov ochorenia spôsobeného týmito baktériami alebo podozrivých prípadov. Mikrobiológ prof. Werner Solbach z Univerzitnej kliniky Šlezvicka-Holštajnska označil explozívny nárast prípadov predovšetkým na severe Nemecka za čosi historicky ojedinelé. Viac ako 40 z registrovaných prípadov označujú nemeckí zdravotníci za osobitne ťažké. Tieto štyri desiatky pacientov trpia na tzv. hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý spôsobujú črevné baktérie a pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k chudokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.

Pôvod infekcie naďalej nie je známy. "Hlavným podozrivým" je neadekvátne umytá zelenina, eventuálne hnojená močovkou. Z informácií pacientov vyplýva, že surové mlieko, tvaroh a hovädzie mäso možno v tejto súvislosti ako zdroje nákazy s veľkou pravdepodobnosťou vylúčiť. Väčšinu pacientov tvoria dospelé ženy, z čoho hygienici usudzujú, že musia mať častejší prístup k zdroju infekcie, čo by vzhľadom na prípravu jedál aj v súvislosti so zeleninou nebolo nepravdepodobné. Pátranie po zdroji sa však podobá hľadaniu ihly v kope sena, pretože zdroj nákazy sa evidentne stále nachádza v potravinovej obchodnej sieti, uviedla agentúra DPA. Baktérie EHEC sa v Nemecku objavujú pravidelne. Ochorenia, ktoré spôsobovali, mali však doteraz zväčša ľahší priebeh. Od zavedenia ohlasovacej povinnosti v roku 2001 zaregistrovali v spolkovej republike 800-1200 ochorení ročne, nie však s podobne dramatickým nárastom ako teraz.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: