Agresívne enterohemoragické baktérie si vyžiadali v Nemecku zrejme už tri životy

Už tretiu obeť si zrejme v Nemecku vyžiadali agresívne, enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ohrozujúce naďalej ďalších občanov spolkovej republiky, a to osobitne na jej severe. Prvou potvrdenou obeťou hrozivo sa šíriacej nákazy, ktorej zdroj zostáva aj expertom naďalej utajený, sa stala 83-ročná pacientka z Dolného Saska, ktorú sa lekári od polovice mája snažili zachrániť po tom, čo ju hospitalizovali s krvavými hnačkami. Informáciu zverejnilo dnes krajinské ministerstvo zdravotníctva v Hannoveri. Z Brém prišla informácia, že tam v noci nadnes zomrela mladá žena, u ktorej je tiež podozrenie na rovnaké ochorenie. Treťou obeťou je ďalšia dôchodkyňa zo severného Nemecka. V prípade týchto dvoch obetí sa však čaká ešte na laboratórne potvrdenie prítomnosti baktérií v ich organizmoch.

Celkový počet v Nemecku registrovaných potvrdených alebo podozrivých prípadov sa ďalej zvýšil na 460. Osobitne alarmujúci je fakt, že počet pacientov vo vážnom stave stúpol na vyše 80. Tieto desiatky pacientov trpia na tzv. hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý spôsobujú črevné baktérie a pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Špecializované pracovisko Inštitút Roberta Kocha predpokladá, že si ochorenie vyžiada ďalšie obete.

Ako zdôraznil dnes jeho najvyšší predstaviteľ Reinhard Burger, je počet vážnych prípadov hrozivo vysoký. Podobný masívny výskyt spomínaného syndrómu v tak krátkom čase a s takým dôrazom na dospelú populáciu v Nemecku ešte nikdy nezaznamenali, vyplýva z informácií na internetovej stránke inštitútu. Pôvod infekcie naďalej nie je známy. "Hlavným podozrivým" je neadekvátne umytá zelenina, eventuálne hnojená močovkou. Z informácií pacientov vyplýva, že surové mlieko, tvaroh a hovädzie mäso možno v tejto súvislosti ako zdroje nákazy s veľkou pravdepodobnosťou vylúčiť. Väčšinu pacientov tvoria dospelé ženy, z čoho hygienici usudzujú, že musia mať častejší prístup k zdroju infekcie, čo by vzhľadom na prípravu jedál aj v súvislosti so zeleninou nebolo nepravdepodobné.

Pátranie po zdroji sa však podobá hľadaniu ihly v kope sena, pretože zdroj nákazy sa evidentne stále nachádza v potravinovej obchodnej sieti, uviedla agentúra DPA. Osobitne mnoho infikovaných pacientov je v severonemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. U asi stovky občanov je prítomnosť baktérií potvrdená, u rovnakého počtu podozrivých prípadov je to ešte predmetom skúmania. Hamburg hlási asi 100 potvrdených prípadov, v Severnom Porýní-Vestfálsku ich registrujú dva tucty, v Bavorsku predbežne iba dva prípady, za to v Hesensku je takmer 30 pacientov. Tri ochorenia registrujú v Sársku, 15 nepotvrdených prípadov v Meklenbursku-Predpomoransku a ďalšie v Dolnom Sasku i Brémach. Prvý prípad hlási aj Bádensko-Württembersko.

Baktérie EHEC sa v Nemecku objavujú pravidelne. Ochorenia, ktoré spôsobovali, mali však doteraz zväčša ľahší priebeh. Od zavedenia ohlasovacej povinnosti v roku 2001 zaregistrovali v spolkovej republike 800-1200 ochorení ročne, nie však s podobne dramatickým nárastom ako teraz. Predvlani zaznamenali v krajine tri úmrtia na následky tejto diagnózy, vlani dva.

Rakúsko sleduje so znepokojením šírenie baktérií EHEC v Nemecku

Nebezpečné enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ktoré si v Nemecku vyžiadali už najmenej tri obete na životoch, sa zatiaľ na rakúskom území neobjavili. Ako dnes informovalo ministerstvo zdravotníctva alpskej republiky vo Viedni, zainteresované zložky zdravotného systému sú v pohotovosti a v stálom kontakte s kolegami z Nemecka. Ani nárast podozrivých ochorení, ani zvýšený výskyt ťažkých komplikácií, napríklad zlyhávania obličiek, v Rakúsku nezaznamenali. Situácia v Nemecku, kde sa od polovice mája extrémne rýchlo šíria črevné ochorenia spôsobené spomínanými baktériami, pričom tam evidujú extrémne vysoký počet ťažkých prípadov, však znepokojuje kompetentných v Rakúsku. Počet nemeckých pacientov s ťažkým priebehom ochorenia sa medzičasom zvýšil už na 140. Tieto desiatky pacientov trpia na tzv. hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý spôsobujú črevné baktérie a pri ktorom dochádza tak k zlyhaniu obličiek, ako aj k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Špecializované pracovisko Inštitút Roberta Kocha predpokladá, že si ochorenie vyžiada ďalšie obete. Monitorujeme tamojšiu situáciu, odznelo dnes vo Viedni aj s ohľadom na intenzívnu snahu nemeckých úradov vypátrať stále neznámy zdroj nákazy, ktorý je zrejme v potravinovej obchodnej sieti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: