Žiaci hovorili s karatistom R. Volákom o zdravom životnom štýle

Žiaci banskobystrickej súkromnej základnej školy sa dnes zúčastnili projektu Nehovor mi tučko, ktorého cieľom je podľa jeho projektovej manažérky Sone Lexmanovej "poukázať na aktívny životný štýl zo všetkých uhlov pohľadu, ktoré existujú". O zdravom životnom štýle hovorili s deťmi detská lekárka Renáta Gerová a majster sveta v karate Roman Volák.

Projekt je určený pre deti staršie ako 12 rokov, teda pre žiakov základných škôl a stredoškolákov. Lexmanová pokračovala, že tínedžeri sa musia naučiť nielen správne stravovať, ale aj dodržiavať pitný režim a najmä sa aktívne hýbať. "Pretože práve tento aspekt u mnohých starších žiakov chýba. Zleniveli, vieme prečo – venujú sa viac počítaču, málo chodia von..." Gerová pripomenula, že medzi faktory, ktoré bránia zdravému životnému štýlu, patria nepravidelná strava, "lebo stále nás niečo naháňa". Podľa lekárky majú nepravidelné stravovanie dospelí aj ich deti. Tie často vynechávajú raňajky, a keď pre nedostatok času zabudnú desiatu na stole, "niekedy sa stane, že prvé jedlo toho dňa je až obed". Zdravému životu neprispieva ani stres v škole či rodine. Patrí sem aj nedostatok pohybu. "Keď sa nehýbu rodičia, nehýbe sa ani dieťa."

Lekárka pevne verí, že vďaka projektu sa u detí, ktoré sú najviac formovateľné, prebudia tie inštinkty, ktoré dostali pri narodení, a uvedomia si, ako stravu kombinovať, kedy jesť a podobne. "Budem rada, ak zaradia viac ovocia a zeleniny do svojho jedálnička," uzavrela Gerová. Ako Volák k projektu uviedol, má zmysel do budúcna. "Ja ako športovec nemám možnosť vlastne povedať mladým ľuďom, že stravujte sa zdravo, alebo športujte, pite, čo je vlastne dôležité. No a vlastne prišla takáto vec a hovorím, to je dobrý nápad, takže ja si čas nájdem, prídem." Dodal, že keď projekt pomôže len jednému človeku, už mal nejaký zmysel.

Projekt odštartovali v Prešove, ambasádorom v tomto meste bol fitnes tréner Martin Šmahel. Po Banskej Bystrici sa jeho organizátori presunú do Dubnice nad Váhom, kde budú v projekte pokračovať so Zorou Czoborovou, niekoľkonásobnou majsterkou sveta vo fitnes.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: