korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Peľ tráv a obilnín je najdôležitejším alergénom týchto týždňov

V uplynulých dňoch dominoval okrem peľu tráv v ovzduší na väčšine územia Slovenska peľ málo alergizujúcich ihličnanov, najmä smreka a borovice. Peľovú sezónu tráv, predovšetkým z čeľade lipnicovitých, evidujú monitorovacie stanice peľovej informačnej služby (PIS) na celom území Slovenska, TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

"Najvyššie denné koncentrácie peľu týchto tráv sme namerali v Banskej Bystrici, Bratislave a Košiciach v druhej polovici uplynulého týždňa. Zatiaľ ich tohoročné maximum zachytila dňa 22. mája monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, a to 193 peľových zŕn na meter kubický vzduchu," uviedla vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janka Lafférsová.

Peľ drevín sa ešte vyskytuje v pomerne širokom spektre druhov, ale už v nižších koncentráciách. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ pagaštana, orecha, cyprusovitých – tisovitých, javora, jaseňa, buka, duba, agátu a bazy. Z bylín to bol peľ pŕhľavovitých rastlín, štiavu a skorocelu. Na väčšine územia ešte kvitne repka olejná, ktorá môže robiť problémy citlivým ľuďom hlavne v blízkosti kvitnúcich polí. Došlo tiež k nárastu koncentrácií spór húb – plesní v ovzduší, pričom na celom území dominovali spóry rodu Cladospórium. "Prognóza na tieto a najbližšie dni hovorí, že denné koncentrácie peľu ostanú v stredných až vyšších koncentráciách. Druhové spektrum kvitnúcich drevín sa pomaly zužuje," pokračovala hovorkyňa. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ako aj obilnín, sú a budú najdôležitejším alergénom na celom území SR. Kvitnúť budú naďalej aj štiav, skorocel, repka, baza, agát. Peľ drevín sa očakáva skôr v nižších hladinách. Počas lokálnych búrok bude dochádzať ku krátkodobému poklesu peľu v ovzduší. Naďalej budú narastať denné koncentrácie spór húb v ovzduší, pričom budú dominovať na celom území spóry rodu Cladospórium.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: