Baktérie EHEC našli v španielskych šalátových uhorkách; ochorenie je i v Dánsku

Inštitút hygieny v severonemeckom Hamburgu identifikoval šalátové uhorky zo Španielska ako nosiča nebezpečných enterohemoragických črevných baktérií EHEC, ktoré v Nemecku spôsobili už stovky ochorení a niekoľko úmrtí. Ako uviedla dnes na tlačovej konferencii v Hamburgu tamojšia senátorka pre zdravotníctvo Cornelia Prüferová-Storcksová, baktérie sa v troch španielskych uhorkách podarilo jednoznačne identifikovať. Tento výsledok by mali potvrdiť ďalšie merania. Ďalšie informácie o pôvode tovaru a ďalšie podrobnosti sa zhromažďujú. Senátorka súčasne podčiarkla, že táto štúdia vznikla iba v Hamburgu a má preto limitovanú výpovednú hodnotu pre iné lokality. Nie je vylúčené, zdôraznila, že ako zdroje nákazy môžu do úvahy prichádzať aj iné potraviny.

Španielske ministerstvo pôdohospodárstva v Madride zatiaľ na tento objav z Hamburgu nechcelo reagovať. Informácie z Nemecka sú predmetom skúmania, uviedol pre agentúru DPA hovorca ministerstva.

Pred konzumáciou paradajok, šalátových uhoriek a listových šalátov v surovom stave varoval v stredu večer renomovaný Inštitút Roberta Kocha. Podľa názoru expertov ide o potraviny, ktoré podľa výsledkov doterajšieho skúmania môžu byť najpravdepodobnejším zdrojom nákazy agresívnymi enterohemoragickými črevnými baktériami EHEC. Odborníci súčasne vyzvali nemeckú verejnosť, aby prísnejšie ako kedykoľvek doteraz dodržiavala všetky hygienické predpisy. Nemecko v súčasnosti zažíva najväčšiu dosiaľ zaregistrovanú epidémiu EHEC, povedal šéf RKI Reinhard Burger. Za týždeň evidujú toľko nakazených, ako obvykle za celý rok. Testy oficiálne potvrdili v severnom Nemecku úmrtie troch žien; pri ďalšom lekári predpokladajú nákazu EHEC. Počet infikovaných pacientov medzitým rýchlo stúpa. Podľa informácií agentúry DPA v celej krajine evidujú viac ako 600 prípadov, z ktorých však dosiaľ nie sú všetky potvrdené. V utorok išlo ešte o približne 460 prípadov. Ďalej stúpol aj počet ťažkých prípadov, a to zo 140 na 214.

Prvý prípad výskytu týchto baktérií potvrdili laboratórne testy už aj v susednom Dánsku. Informovala o tom dnes Univerzitná klinika v Aarhuse. Postihnutý pacient je podľa slov lekárov z infekčného oddelenia aarhuského nemocničného zariadenia mimo ohrozenia života. Podozrenie na rovnakú diagnózu existuje však podľa dánskeho rezortu zdravotníctva ešte v najmenej šiestich ďalších prípadoch, a to v dánsko-nemeckom pohraničí.

Vedci z Univerzity v Münsteri medzičasom identifikovali aj typ EHEC, ktorý v súčasne sužuje obyvateľov Nemecka. Ide o zriedkavý a pozmenený variant baktérií EHEC s označením O104H4.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: