korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Enterohemoragické baktérie už nielen v Nemecku, ale aj v ďalších štyroch štátoch

Nebezpečné enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ktoré sa v krátkom čase dramaticky rozšírili v Nemecku, kde spôsobili vážne zdravotné problémy stovkám občanov a viacerých z nich pripravili o život, sa rozšírili už aj do Holandska, Švédska a Veľkej Británie. Informovala o tom dnes v Bruseli Európska komisia. Podľa slov eurokomisára pre zdravotníctvo Johna Dalliho spája všetkých pacientov v týchto krajinách nedávny pobyt v Nemecku. Ich presný počet člen EK neuviedol.

Iba o niekoľko hodín predtým potvrdili laboratórne testy prvý prípad výskytu spomínaných baktérií v Dánsku. Informovala o tom Univerzitná klinika v Aarhuse. Postihnutý pacient je podľa slov lekárov z infekčného oddelenia nemocnice mimo ohrozenia života. Podozrenie na rovnakú diagnózu existuje však podľa dánskeho rezortu zdravotníctva ešte v najmenej šiestich ďalších prípadoch, a to v dánsko-nemeckom pohraničí.

Švédske zdravotnícke orgány potvrdili viacero ochorení spôsobených agresívnymi črevnými baktériami a varovali pred cestami do Nemecka. Ani hovorkyňa tamojšieho úradu pre prevenciu infekčných ochorení však presný počet potvrdených prípadov neuviedla. Časť z ochorení v škandinávskej krajine má však ťažký priebeh, vyplynulo z jej slov. Typické symptómy ochorenia sa začiatkom týždňa objavili u 12-člennej skupiny golfistov, ktorí sa do škandinávskej krajiny vrátili zo severného Nemecka. Desať prípadov považujú tamojšie orgány za podozrivé. Spomínaný úrad v Štokholme vníma aktuálnu situáciu ako vážnu.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme analyzuje denne situáciu spôsobenú mimoriadne vysokým počtom nebezpečných črevných ochorení spôsobených baktériami EHEC. Uviedol to dnes v Bruseli eurokomisár John Dalli. Rýchly výstražný európsky systém pre výrobky predstavujúce vážne ohrozenie pre zdravie občanov (RAPEX) doteraz nebol aktivovaný.

Inštitút hygieny v severonemeckom Hamburgu identifikoval šalátové uhorky zo Španielska ako nosiča nebezpečných enterohemoragických črevných baktérií EHEC, ktoré v Nemecku spôsobili už stovky ochorení a niekoľko úmrtí. Ako dnes na tlačovej konferencii v Hamburgu uviedla tamojšia senátorka pre zdravotníctvo Cornelia Prüferová-Storcksová, baktérie sa v troch španielskych uhorkách podarilo jednoznačne identifikovať. Tento výsledok by mali potvrdiť ďalšie testy. Ďalšie informácie o pôvode tovaru a ďalšie podrobnosti sa zhromažďujú. Senátorka súčasne podčiarkla, že štúdia sa uskutočnila iba v Hamburgu a má preto limitovanú výpovednú hodnotu pre iné lokality. Nie je podľa nej vylúčené, že ako zdroje nákazy môžu do úvahy prichádzať aj iné potraviny.

Španielske ministerstvo pôdohospodárstva v Madride zatiaľ na tento objav z Hamburgu nechcelo reagovať. Informácie z Nemecka sú predmetom skúmania, uviedol pre tlačovú agentúru DPA hovorca ministerstva.

Pred konzumáciou paradajok, šalátových uhoriek a listových šalátov v surovom stave varoval v stredu večer renomovaný Inštitút Roberta Kocha. Podľa názoru expertov ide o potraviny, ktoré podľa výsledkov doterajšieho skúmania môžu byť najpravdepodobnejším zdrojom nákazy agresívnymi enterohemoragickými črevnými baktériami EHEC. Odborníci súčasne vyzvali nemeckú verejnosť, aby prísnejšie ako kedykoľvek doteraz dodržiavala všetky hygienické predpisy. Nemecko v súčasnosti zažíva najväčšiu dosiaľ zaregistrovanú epidémiu EHEC, povedal šéf RKI Reinhard Burger. Za týždeň evidujú toľko nakazených, ako obvykle za celý rok. Testy oficiálne potvrdili v severnom Nemecku úmrtie troch žien; pri ďalšom lekári predpokladajú nákazu EHEC. Počet infikovaných pacientov medzitým rýchlo stúpa. Podľa informácií agentúry DPA v celej krajine evidujú viac ako 600 prípadov, z ktorých však dosiaľ nie sú všetky potvrdené. V utorok išlo ešte o približne 460 prípadov. Ďalej stúpol aj počet ťažkých prípadov, a to zo 140 na 214. 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: