korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

So zmenou predpisovania liekov má problém nielen opozícia, ale aj koalícia

So zmenou predpisovania liekov v podobe zavedenia generickej preskripcie, ktorú pripravuje ministerstvo zdravotníctva, má problém nielen opozícia ale aj koalícia. Poslanec Národnej rady SR Ivan Chaban (SDKÚ-DS) tvrdí, že sa ňou naruší, okrem iného, terapeutický stav lekár-pacient. Návrh zákona, ktorý má zmenu priniesť, Chaban v súčasnom znení nepodporí. Povedal to po dnešnom rokovaní zdravotníckeho výboru, ktorého je členom.

Opozičný poslanec a exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) tvrdí, že "neexistuje žiadne rácio tohto zákona". Pripravovaný zákon považuje za "absolútne zbytočný z hľadiska benefitu a rizikový z hľadiska pacienta". Zmeny sa podľa neho robia len pre lobing. "Jediné, čo sa môže stať, je, že sa lobing presunie na úroveň lekární," vyhlásil. "Kategoricky takéto tvrdenia odmietame. Lekáreň bude povinná vydať pacientovi najlacnejší dostupný liek. Žiaden lobing ani žiaden presun marketingových aktivít zo strany lekárov na stranu lekární nebude," vyhlásila Michaela Gajdošová z Ministerstva zdravotníctva SR. Dodala, že generická preskripcia je úplne legitímny nástroj liekovej politiky, ktorý využíva rôzny počet krajín sveta.

Zmeny sa podľa Gajdošovej nedotknú všetkých liekov. "Účinnou látkou sa budú predpisovať len tie lieky, ktoré sú v tabletových formách. Žiadne, ktoré sú v injekciách, infúziách, náplastiach. Zároveň to nebudú lieky, ktoré obsahujú omamné a psychotropné látky a v žiadnom prípade to nebudú lieky, ktoré sú určené na biologickú liečbu," priblížila s tým, že pôjde asi o 30 percent liekov. Raši poukazuje na viaceré otázky, ktoré v súvislosti s pripravovanou zmenou vznikajú. "Kto donúti lekárne, aby mali všetky lieky, aj tie, ktoré sú bez doplatku? Asi nikto. A po druhé, kto bude zodpovedný za komplikácie, ktoré sa vyskytnú, keď dá lekár pacientovi liek s dobrým vedomím a svedomím, ale nebude tušiť, že ten pacient berie ďalších päť liekov a má ďalších päť ochorení?" spýtal sa.

Gajdošová tvrdí, že za liečbu bude aj po zmenách naďalej zodpovedný lekár. "Pacienta lieči účinná látka lieku a nie jeho obchodný názov," zdôvodnila. "Toto je výborné. Lekár napíše látku, lekárnik vydá liek s nejakou alergiou na prídatnú látku a zodpovedný bude lekár. Gratulujem, vynikajúci nápad. A potom pôjdu všetci lekári pred súd za to, že pacient dostane liek, o ktorom lekár nevie, aký je? Naozaj geniálny nápad," reagoval Raši, podľa ktorého zákon, ktorý má 1000 pripomienok, nie je dobrý. Domnieva sa, že je, navyše, aj zbytočné ho upravovať. Najlepšie by podľa neho bolo, keby bol stiahnutý. Gajdošová uviedla, že rezort zdravotníctva zatiaľ trvá na svojom návrhu a nevidí dôvod na to, aby bol stiahnutý. Ministerstvo nepresvedčilo ani petícia, ktorú podpísalo vyše 3600 lekárov, ani množstvo pripomienok. Tie sa podľa jej slov vyhodnocujú. Dodala, že návrh zákona by sa mal objaviť na vláde v stredu 8. júna. Rezort je však naďalej otvorený rokovaniam o zákone. Ministerstvo predpokladá, že zavedenie generickej preskripcie, ktoré by sa mohlo realizovať od októbra, by malo priniesť ročnú úsporu 46 miliónov eur. Toľko podľa rezortu pacienti zbytočne doplatili za lieky, ktoré mali aj lacnejšiu náhradu. Predpisovanie na úrovni účinnej látky umožňuje aj súčasná legislatíva, v praxi sa táto možnosť nevyužíva takmer vôbec a lekári predpisujú názov lieku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: