korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

MPRV nariadilo stiahnuť z predaja uhorky od 2 španielskych producentov

Rezort pôdohospodárstva dostal podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona (Most-Híd) dnes o 15.38 h v rámci rýchleho výstražného systému informáciu, že úrady v Nemeckej spolkovej republike identifikovali na uhorkách pochádzajúcich od dvoch španielskych producentov a jedného distribútora baktériu Escherichia coli (E. coli).

"Preto sme prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR začali sťahovať z predaja uhorky od týchto dvoch výrobcov a tohto distribútora z našej obchodnej siete. Nariadil sa aj zvýšený monitoring na všetku zeleninu, ktorá môže pochádzať od týchto výrobcov a od tohto distribútora," povedal dnes Simon na brífingu. Ako dodal, ŠVPS SR zároveň vykoná pri kontrolách zvýšený monitoring u všetkej ostatnej zeleniny, ktorá sa nachádza v obchodoch v SR. Európska komisia dnes v Bruseli informovala, že nebezpečné enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ktoré sa v krátkom čase dramaticky rozšírili v Nemecku, kde spôsobili vážne zdravotné problémy stovkám občanov a viacerých z nich pripravili o život, sa rozšírili už aj do Holandska, Švédska a Veľkej Británie.

Minister Simon zdôraznil, že "baktérie nie sú v uhorkách, ale na nich". "Je preto potrebné zeleninu dôkladne umývať, aby sme sa vyvarovali šíreniu takéhoto ochorenia nielen pre tento prípad, ale generálne," upozornil. Aké je množstvo podozrivých uhoriek v distribúcii v SR, minister nevedel kvantifikovať, pretože "štatistické údaje o dovoze má rezort pôdohospodárstva len z januára a februára tohto roka". "Práve z tohto dôvodu MPRV SR pri najbližšej novele zákona o potravinách chce zaviesť povinnosť nahlasovania dovozu potravín pochádzajúcich z územia mimo SR," oznámil. Podľa podkladov MPRV SR producentmi sú španielske spoločnosti Pepino Bio Frunet S.L. Malaga a Hort o fruticola Costa de Almeria s.l. so sídlom v Roquetas de Mar Almeria. Distribútorom je nemecká spoločnosť Turan Gastronomie-Service GmbH Hamburg.

ÚVZ by začal konať, ak by sa v SR potvrdili nebezpečné uhorky

V prípade, že by sa aj na Slovensku vyskytli nebezpečné uhorky s baktériou E. coli (Escherichia coli), Úrad verejného zdravotníctva by začal konať. Uviedol to dnes minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Inšpekcia zatiaľ ich výskyt nepotvrdila. O uhorkách informoval vo štvrtok minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Jeho rezort dostal v rámci rýchleho výstražného systému informáciu, že úrady v Nemecku identifikovali baktériu na uhorkách pochádzajúcich od dvoch španielskych producentov a jedného distribútora. Minister Simon zdôraznil, že baktérie nie sú v uhorkách, ale na nich. "Je preto potrebné zeleninu dôkladne umývať, aby sme sa vyvarovali šírenia takéhoto ochorenia nielen pre tento prípad, ale generálne," upozornil. Nariadil zároveň zvýšený monitoring na všetku zeleninu, ktorá môže pochádzať od týchto výrobcov a od tohto distribútora. Uhorky z predaja od týchto dvoch španielskych výrobcov a distribútora začali zo slovenskej obchodnej siete sťahovať.

Počet prípadov infekcie EHEC i jej ťažkej podoby ďalej stúpa

Aj keď sa v Nemecku podarilo nájsť prvý zdroj nákazy, ktorú vyvolávajú agresívne enterohemoragické črevné baktérie, odborníci varujú pred predčasným znížením opatrnosti pri výbere potravín a ďalej pátrajú po možných ďalších zdrojoch. Španielske šalátové uhorky, v ktorých sa podarilo preukázať prítomnosť baktérií EHEC, stiahli z obchodnej siete nielen v Nemecku, ale napríklad aj v susednom Rakúsku, kde ich distribuovali v menšom množstve ešte začiatkom týždňa v spolkových krajinách Tirolsko a Vorarlbersko. Na dynamickom vývoji rastu počtu ochorení to však zatiaľ nič nezmenilo. Celkový počet potvrdených alebo podozrivých ochorení sprevádzaných krvavými hnačkami dosiahol v Nemecku v priebehu jediného týždňa hranicu 800 prípadov. Stále rastie aj počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. V uplynulých 24 hodinách sa toto číslo zvýšilo o ďalších 60 nových prípadov. Ide o pacientov, u ktorých lekári diagnostikovali v dôsledku infekcie baktériami EHEC hemolyticko-uremický syndróm (HUS), pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Práve táto komplikácia stála doteraz aj za tromi potvrdenými úmrtiami na následky ochorenia v Nemecku. Obeťami sa stali ženy vo veku 83, 24 a 89 rokov.

Španielska strana varuje pred paušálnym podozrievaním tamojších agrárnych produktov a niektoré miestne zodpovedné úrady dokonca upozorňujú, že uhorky mohli byť infikované počas prepravy do spolkovej republiky. Zatiaľ však nevedno, či, a ak áno, kde a ako. Rezort zdravotníctva v Madride začal vo štvrtok večer skúmať možnú vinu španielskych dodávateľov; kontaktoval dva agrárne subjekty v provinciách Málaga a Almería, z ktorých by mohli pochádzať kontaminované šalátové uhorky.

V Dánsku a vo Švédsku zaznamenali do dnešného dňa 17 potvrdených ochorení. Informovali o tom zdravotnícke úrady oboch severských krajín. Všetci tamojší pacienti sa vrátili z Nemecka. Počet podozrivých prípadov škandinávske štáty nezverejnili. Už vo štvrtok informovali nemecké médiá i o prvých prípadoch tohto ochorenia v Holandsku a Británii. V Rakúsku ani naďalej nezaznamenali žiadny prípad podozrivého ochorenia.

Billa stiahla všetky uhorky z dovozu, predáva už iba tie slovenské

V súvislosti s informáciou, že závažné hnačkové ochorenie v zahraničí spôsobili uhorky importované zo Španielska, dnes obchodný reťazec Billa preventívne stiahol všetky uhorky z dovozu z predaja. "Na pultoch supermarketov Billa sú odteraz dostupné len uhorky slovenského pôvodu," informoval TASR operatívny riaditeľ Billa Jiří Králíček. Rezort pôdohospodárstva dostal podľa slov jeho šéfa Zsolta Simona (Most-Híd) dnes o 15.38 h v rámci rýchleho výstražného systému informáciu, že úrady v Nemeckej spolkovej republike identifikovali na uhorkách pochádzajúcich od dvoch španielskych producentov a jedného distribútora baktériu Escherichia coli (E. coli). "Preto sme prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR začali sťahovať z predaja uhorky od týchto dvoch výrobcov a tohto distribútora z našej obchodnej siete. Nariadil sa aj zvýšený monitoring na všetku zeleninu, ktorá môže pochádzať od týchto výrobcov a od tohto distribútora," povedal dnes Simon na brífingu. Ako dodal, ŠVPS SR zároveň vykoná pri kontrolách zvýšený monitoring u všetkej ostatnej zeleniny, ktorá sa nachádza v obchodoch v SR.

Tesco Stores SR nemá v ponuke žiadne šalátové uhorky zo Španielska

Spoločnosť Tesco Stores SR, a. s., v súvislosti s najnovšími udalosťami o nebezpečnej baktérii informovala, že nemá v ponuke žiadne šalátové uhorky zo Španielska. "Šalátové uhorky máme predovšetkým zo Slovenska - až 80 %, ostatných 20 % je z Holandska, Bulharska a Macedónska," informovala dnes manažérka vonkajších vzťahov Tesco Stores SR Oľga Hrnčiarová. Rezort pôdohospodárstva dostal podľa slov jeho šéfa Zsolta Simona (Most-Híd) vo štvrtok (26. 5.) o 15.38 h v rámci rýchleho výstražného systému informáciu, že úrady v Nemeckej spolkovej republike identifikovali na uhorkách pochádzajúcich od dvoch španielskych producentov a jedného distribútora baktériu Escherichia coli (E. coli). "Preto sme prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR začali sťahovať z predaja uhorky od týchto dvoch výrobcov a tohto distribútora z našej obchodnej siete. Nariadil sa aj zvýšený monitoring na všetku zeleninu, ktorá môže pochádzať od týchto výrobcov a od tohto distribútora," povedal 26. mája 2011 Simon na brífingu. Ako dodal, ŠVPS SR zároveň vykoná pri kontrolách zvýšený monitoring u všetkej ostatnej zeleniny, ktorá sa nachádza v obchodoch v SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: