Španielsko chce kvôli baktériám EHEC podať na Nemecko sťažnosť v EÚ

Španielsko sa chce na úrovni Európskej únie sťažovať na postup nemeckej strany v súvislosti s identifikovaním španielskych šalátových uhoriek ako nosiča nebezpečných enterohemoragických črevných baktérií EHEC. Oznámilo to dnes španielske ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa slov štátneho tajomníka rezortu Josepa Puxeua porušilo Nemecko v tejto záležitosti predpisy Európskej únie, pretože najskôr informovalo médiá, a nie - ako sa to predpokladá podľa smerníc EÚ - jej inštancie.

Španielsko lokalizovalo inkriminované dodávky uhoriek a preventívne ich stiahlo z obehu, uvádza sa v správe nemeckej tlačovej agentúry DPA. V Nemecku dosiahol celkový počet potvrdených alebo podozrivých ochorení spôsobených týmito baktériami v priebehu jediného týždňa hranicu 800 prípadov. Stále rastie aj počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. V uplynulých 24 hodinách sa toto číslo zvýšilo o ďalších 60 nových prípadov. Ide o pacientov, u ktorých lekári diagnostikovali v dôsledku infekcie baktériami EHEC hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Pri ňom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.

Práve táto komplikácia stála doteraz aj za všetkými potvrdenými úmrtiami na následky ochorenia v Nemecku. Ich počet sa dnes zvýšil už na päť. K obetiam vo veku 83, 24 a 89 rokov pribudlo totiž laboratórne potvrdenie prítomností baktérií v organizme 41-ročnej ženy z Cuxhavenu a najnovšou - piatou - obeťou je vyše 70-ročná dôchodkyňa, takisto z Cuxhavenu. Tá dnes ráno zomrela v nemocnici v Brémach na následky HUS po infikovaní sa baktériami EHEC. V Dánsku a vo Švédsku zaznamenali do dnešného dňa 17 potvrdených ochorení. Informovali o tom zdravotnícke úrady oboch severských krajín.

Všetci tamojší pacienti sa vrátili z Nemecka. Počet podozrivých prípadov škandinávske štáty nezverejnili. Už vo štvrtok informovali nemecké médiá i o prvých prípadoch tohto ochorenia v Holandsku a Británii. V Rakúsku ani naďalej nezaznamenali žiadny prípad podozrivého ochorenia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: