korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Španielsko požiada EÚ o pomoc pre farmárov a zvažuje požiadavku na odškodnenie

Na utorkovej neformálnej schôdzke šéfov agrárnych rezortov členských krajín Európskej únie v maďarskom Debrecíne požiada Španielsko Brusel o pomoc pre svojich farmárov v súvislosti s infekciou EHEC. V dôsledku nej utrpeli španielski pestovatelia obrovské strany na príjmoch. V Madride to dnes avizovala španielska ministerka pôdohospodárstva Rosa Aguilarová.

Podľa vlastných slov chce stretnutie v Maďarsku využiť aj na apel na nemeckú ministerku pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerovú, aby pri pátraní po zdroji nebezpečných baktérií nehľadela už na Španielsko. Štátny tajomník rovnakého španielskeho rezortu Josep Puxeu predtým naznačil, že v Madride zvažujú žiadosť o odškodnenie pre tamojších farmárov. Súčasne obvinil Nemecko, že na základe špekulácií vyvolalo dojem, v zmysle ktorého by krajinou pôvodu baktérií malo byť Španielsko, respektíve šalátové uhorky importované z tejto krajiny. Španielska ministerka zdravotníctva Leire Pajínová podčiarkla, že doteraz niet dôkazov ani indícií o tom, že by uhorky zo Španielska boli kontaminované nebezpečnými baktériami EHEC. Súčasne vo vysielaní televíznej stanice Telecino zdôraznila, že Madrid opakovane žiadal Berlín, aby bez potvrdených poznatkov nerobil predčasné súdy o vine. Aj keď sa prítomnosť baktérií potvrdila v Hamburgu v troch šalátových uhorkách zo Španielska, tamojšie úrady opakovane upozornili, že k infikovaniu mohlo dôjsť počas prepravy alebo distribúcie.

Podozrivé dodávky španielskych uhoriek sa medzičasom objavili aj v ČR, Francúzsku, Holandsku, Luxembursku, Maďarsku a Rakúsku. Predbežne však nie je potvrdené, že boli skutočne infikované nebezpečnými baktériami. Straty spôsobené informáciami z Nemecka vyčíslila zväzová organizácia španielskych roľníkov na šesť-osem miliónov eur/denne. Európska únia očakáva, že v stredu bude jasné, či sa nebezpečné enerohemoragické baktérie EHEC dostali do Nemecka skutočne s uhorkami zo Španielska. Informovala o tom dnes v Bruseli hovorkyňa Európskej komisie. Španielske úrady odobrali vzorky z pôdy v skleníku jedného z producentov, ktoré skúma teraz tamojšie laboratórium. Vzorky však postúpili aj príslušnému referenčnému laboratóriu EÚ v Ríme. Tam sa v súčasnosti pracuje i na urýchlení procesu testovania na prítomnosť baktérií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: