Slávnostné otvorenie Transplantačnej jednotky kostnej drene

Slávnostné otvorenie Transplantačnej jednotky kostnej drene
Zdroj: bigstockphoto.com

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, zakladateľka a prezidentka Nadácie Kvapka nádeje na Slovensku Vendula Auš Svobodová a riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Daniel Žitňan slávnostne otvoria Transplantačnú jednotku kostnej drene (TJKD) DFNsP v Bratislave, ktorá bude slúžiť detským pacientom z celého Slovenska.

,,Som presvedčený, že práve deti si zaslúžia našu pomoc a ochranu najmä v takých ťažkých okamihoch - akým je závažné ochorenie. Lebo bez zdravia našich najmenších sa dá len veľmi ťažko hovoriť o psychickom a fyzickom zdraví nás – dospelých,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a zároveň poďakoval všetkým lekárom a sestrám, ktorí sa obetavo, profesionálne a zodpovedne starajú o malých pacientov na onkologických oddeleniach.

„Na moju veľkú radosť sú stále medzi nami ľudia, ktorí majú pomoc druhým na čelnom mieste na stupnici hodnôt a dokážu obohacovať ich životy. Som veľmi šťastná, že sa nám podarilo dosiahnuť ciele a pomôcť k dostavbe novej TJKD. Bez činov zostáva aj tá najkrajšia myšlienka bezcenná,“ povedala zakladateľka Nadácie Kvapka nádeje Vendula Auš Svobodová.

,,Sme veľmi radi, že sa nám spoločnými silami podarilo vybudovať a do úspešného konca dotiahnuť tento výnimočný projekt a že sme deťom na Slovensku symbolicky, práve na Medzinárodný deň detí, odovzdali nové moderné pracovisko TJKD, ktoré spĺňa prísne hygienické a priestorové štandardy,“ povedal riaditeľ DFNsP, MUDr. Daniel Žitňan, MPH.

Doterajší stav TJKD bol aj napriek čiastkovým modernizáciám z priestorového hľadiska nevyhovujúci a v pôvodných priestoroch už nebolo možné zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre deti, u ktorých je transplantácia kostnej drene často jedinou šancou na záchranu života.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky poskytlo na vybudovanie novej TJKD v DFNsP v Bratislave finančné prostriedky v celkovej sume 2 211 822,75 eur. Nadácii Kvapka nádeje na Slovensku, založenej v roku 2010, sa v prvom roku svojho pôsobenia podarilo vyzbierať a prispieť na projekt transplantačnej jednotky sumou 225 000 eur. Ďalšie organizácie a jednotlivci prispeli finančnými prostriedkami v objeme 71. 481 eur. Vedenie nemocnice aj touto cestou ďakuje všetkým darcom.

Projekt TJKD zahŕňa 6 izolačných boxov, tri dvojlôžkové izby na prípravu pacientov, dve trojlôžkové izby pre sprievodcov detí, nové ambulancie a stacionár. Kompletná prestavba oddelenia so zmenou účelu sa začala vo februári tohto roku. Bola to rozsiahla obnova s novým dispozičným riešením pracoviska, vybudovaním sociálnych zariadení samostatných pre všetky izby a izolačné boxy, s celoplošnou výmenou podlahových krytín, rozvodov elektroinštalácie, vody, vzduchotechniky, medicinálnych plynov, telefónu, počítačovej siete, požiarneho systému a dorozumievacieho zariadenia. Realizovali sa vnútorné úpravy povrchov stien, podhľadov, vymieňali sa okná a dvere. Všetky pacientske izby sú vybavené klimatizáciou a televízormi. Každé dieťa bude mať pri svojej posteli kyslíkové rozvody, zásuvky, svetlá, dorozumievací systém a pripojenie na internet. V izolačných boxoch je nainštalovaná špeciálna klimatizácia s HEPA filtrami s najvyšším hygienickým štandardom. Všetky priestory pracoviska vrátane kuchynky a sesterských izieb sú stavebne upravené a účelne vybavené novým nábytkom.

Transplantácia kostnej drene je pre mnohých pacientov často jedinou nádejou na záchranu života. Je to liečebná metóda, ktorá sa využíva pri liečbe zhubných ochorení, vrodených a získaných porúch krvotvorby a pri liečbe vrodených porúch imunitného systému a niektorých ochorení látkovej premeny. U detského pacienta bola prvá transplantácia kostnej drene urobená v novembri 1995 na II. detskej klinike DFNsP v Bratislave. Toto pracovisko je jediným pracoviskom na Slovensku, kde vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek v detskom veku. Počas svojej existencie vykonali 227 transplantácií, 128 alogénnych a 99 autológnych. Ročne tak v priemere tridsať detí dostane šancu na záchranu svojho života. Výsledky prežívania sú porovnateľné s európskymi detskými centrami. Úspešnosť vyliečenia po alogénnych transplantáciách pri malígnych i nemalígnych ochoreniach je na úrovni 67 percent, pri autológnych transplantáciách je na úrovni 22 percent.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava (DFNsP Bratislava) s kapacitou 397 lôžok vykázala v roku 2010 17 528 hospitalizácií, 474 165 ambulantných vyšetrení a 8 101 operácií. Na pracovisku Transplantačnej jednotky kostnej drene v minulom roku vykonali 17 alogénnych a 8 autológnych transplantácií.

Autor článku: Ing. Monika Begánová, FCCA

Dátum zverejnenia: