Španielsko požaduje okamžité obnovenie obchodovania s tamojšou zeleninou

Španielsko požaduje okamžité obnovenie obchodovania s tamojšou zeleninou
Zdroj: bigstockphoto.com

Ukazuje sa, že španielske uhorky nevyvolali črevné ochorenia v Nemecku, vyhlásila dnes španielska ministerka pôdohospodárstva Rosa Aguilarová, ktorá sa zúčastňuje na neformálnej schôdzke šéfov agrárnych rezortov členských štátov Európskej únie v maďarskom Debrecíne. "Mali sme pravdu", dodala. Španielsko požaduje po zverejnení najnovších výsledkov laboratórnych testov v Hamburgu, ktoré vlastne vylúčili španielske šalátové uhorky ako zdroj predmetnej bakteriálnej nákazy, neodkladné obnovenie obchodovania so zeleninou španielskej proveniencie.

Všetci zainteresovaní v Nemecku majú medzičasom k dispozícii novovyvinutý rýchlotest, ktorý umožní identifikáciu prítomnosti nebezpečnej baktérie v organizme chorých, ale aj v podozrivých potravinách podstatne rýchlejšie ako doteraz aplikované metódy, a to v rádovo hodinách a nie dňoch. Nová metóda je šitá priamo na teraz vyčíňajúci kmeň baktérií EHEC a mal by urýchliť, nie však nahradiť doterajšiu diagnostiku.

Ako vysvitlo z dnešných informácií mikrobiológa prof. Helge Karcha z Univerzitnej kliniky v Münsteri, inkriminovaný kmeň baktérií HUSEC041 sa už v Nemecku vyskytol pred desiatimi rokmi. Vtedy ho diagnostikovali u istých súrodencov v Kolíne nad Rýnom. Medzičasom však prešiel mutáciami a stal sa rezistentným voči antibiotikám. Navyše sa jeho toxicita zvýšila oproti roku 2001 dvoj- až trojnásobne. Spomínaný odborník nevylučuje prenos baktérií prostredníctvom zvierat, ani ľudí ako nositeľov pôvodcu ochorení bez toho, aby sa nákaza u nich prejavila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: