korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Boj proti fajčeniu v ČR potrebuje nové impulzy

Česká republika zostáva poslednou krajinou Európskej únie, ktorá v roku 2003 síce podpísala Rámcovú dohodu o kontrole tabaku (FCTC), ale dodnes dokument neratifikovala. V roku 2005 ratifikáciu zablokovala horná komora – Senát. Vo svete pritom túto dohodu ratifikovalo už 172 krajín. Lekári, predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie i aktivisti v Česku volajú po sprísnení zákona proti fajčeniu. Ten platí v Česku takmer jeden rok, ale z pôvodne radikálneho návrhu, ktorý mal úplne zakázať fajčenie v reštauráciách, sa stala bezzubá norma. Prikázala majiteľom kaviarní a reštaurácií len to, aby zreteľne označili, či je ich podnik fajčiarsky alebo nefajčiarsky, respektíve, aby pre nefajčiarov vyčlenili stavebne oddelený priestor.

Lekár a poslanec Boris Šťastný, ktorý bol spoluautorom protifajčiarskeho zákona, chce na jeseň poslancom navrhnúť novelu, na základe ktorej by od 1. júla 2012 pre osoby mladšie ako 18 rokov platil úplný zákaz vstupu do reštaurácií, kde je povolené fajčiť. Plošný zákaz fajčenia v českých reštauráciách chce poslanec Šťastný presadiť s platnosťou od 1. januára 2014.

Podľa aktivistu Lukáša Nádvorníka, ktorý za štyri roky zozbieral 117.000 podpisov pod petíciu za úplný zákaz fajčenia v reštauráciách v Česku, je plán poslanca Šťastného príliš málo ambiciózny. Podľa výskumov má zákaz fajčenia v reštauráciách a vo verejných budovách a priestranstvách podporu 55 až 65 percent občanov. "Česká republika, na rozdiel od väčšiny európskych krajín, stále nemá prísny zákaz fajčenia. Česká republika už skutočne patrí k posledným krajinám, ktoré nemajú (zákaz fajčenia) vyriešený. Naposledy Maďarsko, pred tým Poľsko prijali prísny zákaz fajčenia vo verejných priestranstvách a v reštauráciách, takže ja sa domnievam, že iniciatíva (poslanca Šťastného) je dobrá á chvályhodná, ale dúfam, že aj naša petícia presvedčí politikov, aby to bolo skôr. Máme rok 2011 a vôbec nič nebráni tomu, aby úplný zákaz fajčenia v ČR vstúpil v roku 2012 do platnosti," povedal Nádvorník pre TASR.

Lekárka Eva Králiková z 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe je presvedčená, že na pomalé legislatívne obmedzovanie fajčenia majú vplyv bohaté tabakové koncerny. Podľa jej slov sú poslanci buď málo informovaní o škodlivosti fajčenia, alebo sa nechali skorumpovať. "Inú možnosť nevidím," zdôraznila. V Česku fajčí asi 30 percent populácie staršej ako 15 rokov, čo predstavuje 2,2 milióna ľudí. Fajčiarov mladších ako 18 rokov je z toho asi 250.000. Mimoriadne škodlivé je nielen fajčenie, ale aj pasívne fajčenie, pretože na poškodenie ciev a zvýšenie rizika infarktu má vplyv aj nízka koncentrácia cigaretového dymu. Fajčenie spôsobí v Česku ročne asi 18.000 predčasných úmrtí.

"Medzi mladými fajčenie určite neklesá. Medzi 15. a 18. rokom veku fajčí asi 40 percent dospievajúcich. A čo úplne je alarmujúce, že v obrovskom množstve fajčia vodné fajky, pričom si vôbec nepripúšťajú, že by fajčili. A to napriek tomu, že dym vodnej fajky, kvôli nedokonalému spaľovaniu pri nízkej teplote, je veľmi koncentrovaný, takže jedna vodná fajka, pokiaľ ide o obsah dechtu a nikotínu sa vyrovná niekoľkým desiatkam až stovkám cigariet. Sami sme to namerali u niekoľkých pacientov, ktorí po vyfajčení vodnej fajky mali zablokovanú asi pätinu červených krviniek pre prenos kyslíka – čo je na hranici klinickej otravy. A to som u fajčiara cigariet nikdy nevidela," vysvetlila.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: