korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Mikroskop do vrecka (nielen) pre lekárov

Mikroskop do vrecka (nielen) pre lekárov
Zdroj: bigstockphoto.com

Nový mimoriadne plochý mikroskop umožňuje získať snímky s plochou filmového políčka a vysokým rozlíšením už za zlomky sekundy.

Oznámil to vedúci predmetnej skupiny vývojárov Frank Wippermann z Fraunhoferovho ústavu pre aplikovanú optiku a presné strojárenstvo (IOF) v nemeckej Jene. Prístroj prekonáva hlavný nedostatok bežných, osobitne v lekárskej praxi – pomalosť získavania kvalitných snímok napríklad netypických útvarov a škvŕn na pokožke. Rýchlosť snímania je taká, že ho vyšetrujúci lekár môže držať v ruke a prípadne chvenie sa na snímke neprejaví. Navyše je ľahký a vďaka optickej dĺžke iba 5,3 milimetra mimoriadne tenký a teda pohodlne prenosný.

Na rozdiel od bežných, ktoré skenujú povrch bod po bode a potom kombinujú množstvo snímok do výslednej, sníma záber jediným meraním. „Náš ultratenký mikroskop sa skladá nielen z jedného, no z mnohých drobných zobrazovacích kanálov, v ktorých sú zoradené početné drobné šošovky. Každý kanál zaznamenáva malú, rovnako veľkú časť predmetu v pomere 1:1,“ vysvetlil Frank Wippermann.

Jeden rez má veľkosť zhruba 300 x 300 mikrometrov, pri rozlíšení až päť mikrometrov. Jeho obraz hladko splýva so susednými. Počítačový program ich následne poskladá a vytvorí celkový obraz. Hlavným prínosom je spomenutá vyššia rýchlosť voči bežným skenujúcim mikroskopom, keďže všetky rezy obrazu sa zaznamenávajú naraz. Zobrazovací systém tvoria tri sklenené doštičky s drobnými šošovkami na hornej aj dolnej strane. Doštičky sú umiestnené nad sebou. Každý kanál tiež obsahuje dve achromatické šošovky, svetlo tak prechádza dokopy ôsmimi šošovkami. Šošovky možno ľahko vyrábať vo vysokom počte, takže celé zariadenie je lacné. Frank Wippermann s kolegami predviedol prototyp plochého mikroskopu na minulotýždňovom prestížnom veľtrhu Laser World of Photonics v Mníchove.

Sériová výroba sa začne najskôr za jeden rok. Rozsah potenciálnych využití je obrovský, okrem medicíny zvlášť v priemysle, ale aj pri overovaní pravosti dokumentov.

Zdroj: Komuniké Fraunhofer-Gesellschaft z 19.5.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: