Núbijské múmie potvrdili hlboké korene údajne modernej formy závažnej choroby

Analýza múmií z rôznych pohrebísk pozdĺž toku Nílu v Núbii preukázala, že rozvoj určitej formy schistosomiázy, spôsobenej vodným parazitom, podnietili už dávne metódy zavlažovania. Aktuálne ňou trpí asi 200 miliónov ľudí.

V časopise American Journal of Physical Anthropology to oznámila počas výskumu ešte doktorandka Amber Campbellová Hibbsová z Emory University v americkom meste Atlanta, štát Georgia, s tromi kolegami. Núbia kedysi tvorila kráľovstvo na území dnešného severného Sudánu. Analyzované múmie majú 1200 a 1500 rokov. Pri štvrtine starších vedci našli motolicu Schistosoma mansoni - príčinu formy schistosomiázy, súvisiacej s modernými metódami zavlažovania. Schistosomiázu spôsobujú parazitické červy v telách určitých druhov sladkovodných slimákov. Odtiaľ vychádzajú do vody a ľudia sa nakazia stykom pokožky s takto kontaminovanou vodou.
Nákaza vyvoláva anémiu a chronické ochorenie, ktoré postihuje rast tela a rozvoj poznávacích schopností, poškodzuje orgány a zvyšuje citlivosť na iné choroby.

Zo sociálno-ekonomického hľadiska patrí schistosomiáza spolu s maláriou k najškodlivejším parazitickým ochoreniam na svete. Signály, že staroveké múmie z oblasti Nílu obsahujú stopy schistosomiázy, pochádzajú už z 20. rokov minulého storočia. Analýzu predmetných antigénov a protilátok sa však podarilo uskutočniť až v posledných rokoch. Amberh Campbellová Hibbsová s kolegami skúmala dve skupiny núbijských múmií. Po prvé, múmie obyvateľov severnejšie položeného Kulubnarti, ktorí žili pred asi 1200 rokmi, keď nílske záplavy dosahovali vysokú úroveň. Po druhé, múmie obyvateľov južnejšieho Wádí Halfa, ktorí žili pred asi 1500 rokmi, keď boli záplavy na nízkej úrovni, takže museli zavlažovať polia.

Kým 25 percent múmií z Wádí Halfa bolo nakazených motolicou Schistosoma mansoni, pri múmiách z Kulubnarti to bolo iba deväť percent. Stojatá voda v zavlažovacích kanáloch zvlášť vyhovuje slimákom, ktorí sú hostiteľmi motolice Schistosoma mansoni. Inú formu choroby spôsobuje motolica Schistosoma haematobium, ktorá viac obľubuje okysličenejšiu tečúcu vodu. Dosiaľ sa myslelo, že starovekú a ranostredovekú schistosomiázu v nílskej oblasti spôsobovala Schistosoma haematobium. Forma choroby spôsobená motolicou Schistosoma mansoni mala prevládnuť až s intenzívnym zavlažovaním, ktoré zaviedli Európania.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: