korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Premiérka ponúkla zdravotným sestrám riešenie ich požiadaviek

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) ponúkla dnes zdravotným sestrám riešenia požiadaviek, ktoré formulovali v petícii "Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás". "Dohodli sme sa, a predložím to na vládu budúci týždeň v stredu, že upravíme normatívy kapacít ošetrovateľskej starostlivosti," uviedla predsedníčka vlády po rokovaní s petičným výborom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSPA).

Radičová sestry informovala, že osloví ministra, aby začal s kontrolou personálnych normatívov, teda či sestry nie sú na jednotlivých oddeleniach preťažované nad rámec zákona. "To bude v uznesení vlády aj s termínom," dodala. Predsedníčka vlády naopak uviedla, že nie je možné vyhovieť požiadavke skoršieho odchodu do dôchodku. Sestrám však navrhla, že po dosiahnutí 50 rokov veku nebudú musieť pracovať v nepretržitej prevádzke. Taktiež by tieto sestry mohli mať úľavu na platbách v zdravotníctve.

Premiérka chce sestrám navyše poskytnúť päť dní voľna na sústavnú prípravu na vzdelávanie. Minimálna hodinová mzda 3,5 až 4,5 eura, ktorú požadovali sestry v petícii, sa podľa Radičovej návrhu môže dosiahnuť opatrením v pripravovanom Zákonníku práce. Druhou možnosťou riešenia tejto požiadavky je zmena Zákona o verejnej službe. "Musíme to prerokovať aj s členskou základňou," reagovala na ponúknuté riešenia prezidentka SKSPA Mária Lévyová. Až po vyjadrení petičného výboru a členskej základne komory, ktorú tvorí 47.000 sestier, k daným návrhom, možno pokračovať v ďalších rokovaniach. Lévyová zároveň dodala, že členky komory budú sklamané z toho, že sa nepodarí naplniť požiadavka skoršieho odchodu do dôchodku. To je podľa nej pre niektoré sestry dôležitejšie ako zvýšenie miezd.

Petičnú akciu s názvom "Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás" spustila SKSPA v polovici februára. Zameraná je na sedem oblastí, v ktorých zdravotníci požadujú zlepšenie. Žiadajú stanovenie minimálnej hodinovej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, skorší odchod do dôchodku, ktorý má byť zagarantovaný po dovŕšení 58. roku veku bez ohľadu na neskoršie zmeny v legislatíve. Ďalej požadujú kontrolu dodržiavania personálnych normatívov v zdravotníckych zariadeniach, úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, podporu mimo nemocničnej starostlivosti, podporu sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a tiež vytvorenie samostatného odboru ošetrovateľstva.

Petičný výbor odovzdal 17. mája petičné hárky s 240.000 podpismi predsedovi Národnej rady (NR) SR Richardovi Sulíkovi (SaS). Z jeho prístupu bola prezidentka SKSPA Mária Lévyová sklamaná. Predseda parlamentu na začiatku stretnutia prítomným členom výboru povedal, že ich autobus zablokoval prístup do NR SR. "Nie je možné takto ľahostajne postupovať k požiadavkám občanov SR, ten prejav bol arogantný," poznamenala pred novinármi Lévyová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: