korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Maďarsko je pripravené zvolať mimoriadne rokovanie agrárnych ministrov krajín EÚ

Maďarsko je ako úradujúca predsednícka krajina Európskej únie pripravené zvolať mimoriadnu schôdzku ministrov pôdohospodárstva členských štátov, na ktorej by sa analyzovali dopady črevnej nákazy z Nemecka na zeleninárske i ovocinárske odvetvie. Predpokladom je zhromaždenie dostatočného množstva materiálov a analýz, aby sa o problematike mohlo rokovať vecne a komplexne.

Pre maďarskú tlačovú agentúru MTI to dnes potvrdil Márton Hajdú, jeden z hovorcov predsedníctva. Podľa jeho slov padne rozhodnutie o zvolaní mimoriadneho zasadania pravdepodobne začiatkom budúceho týždňa. Iné zdroje informovali, že zvolanie schôdzky je prakticky isté - myšlienku údajne podporuje značná časť členských štátov únie. Za prípadné dejisko mimoriadneho rokovania sa označuje Luxemburg, ktorý je tento mesiac dejiskom všetkých riadnych schôdzok EÚ na ministerskej úrovni. Možným termínom je 17. jún.

Práve metropola Luxemburska bude v dňoch 27.-28. júna i dejiskom riadneho zasadania ministrov pôdohospodárstva členských štátov únie. Maďarský minister rozvoja vidieka Sándor Fazekas už na neformálnej schôdzke šéfov agrárnych rezortov členských štátov únie v Debrecíne signalizoval, že predsedajúca krajina je v záujme rýchleho konania pripravená zvolať aj mimoriadne zasadanie.

Libanon je druhou krajinou po Rusku, ktorá uvalila kvôli črevnej nákaze zákaz na dovoz surovej zeleniny z celej Európskej únie. Európska komisia to podobne - ako v prípade Ruska vo štvrtok - označila za "neprimeraný" krok. Rozhodnutia Moskvy a Bejrútu narazili v Bruseli na neporozumenie, informovala agentúra DPA.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: