Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn 27.05. - 05.06.2011

Odporúčanie pre spotrebiteľov v súvislosti s nebezpečnou baktériou Shiga toxín-produkujúca Escherichia coli – STEC

05.06.2011

Pravdepodobným zdrojom črevnej nákazy sú klíčky

Pravdepodobným zdrojom nebezpečnej črevnej nákazy boli v Nemecku vypestované klíčky. Oznámil to dnes Gert Lindemann, minister zdravotníctva nemeckej spolkovej krajiny Dolné Sasko. Ministerstvo varovalo obyvateľov, aby sa vyhli konzumácii akýchkoľvek klíčkov, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Definitívne výsledky testov budú k dispozícii najskôr v pondelok. Všetko však naznačuje tomu, že by zdrojom nákazy mohli byť práve klíčky od dodávateľa z dolnosaského okresu Uelzen. Úrady už prevádzku dočasne uzatvorili. Mnohé z obetí zrejme skonzumovali kontaminované klíčky počas návštev v reštauráciách. V podozrení sú klíčky 18 druhov, okrem iného brokolicové, hrachové, cícerové, kelové, cesnakové, šošovicové, fazuľové a reďkovkové. Lindemann na tlačovej konferencii v Hannoveri informoval, že vedúci prevádzky, z ktorej kontaminované klíčky pochádzajú, s úradmi plne spolupracuje. Prevádzka dodala klíčky okrem iného pohostinskému zariadeniu v dolnosaskom okrese Rotenburg, ďalej do Lübecku, do hotela v okrese Lüneburg a do jedálne v Bochume. Podľa najnovšej bilancie nemeckého Inštitútu Roberta Kocha si ochorenie v Európe vyžiadalo už 22 ľudských životov, 21 obetí zaznamenali v Nemecku a jednu vo Švédsku. Celkovo boli zaevidovaných 2153 nakazených osôb; u 627 z nich sa vyskytli zriedkavé komplikácie, ktoré spôsobujú zlyhanie obličiek. Nemecký spolkový minister zdravotníctva Daniel Bahr navštívil dnes univerzitné zdravotné centrum v Hamburgu-Ependorfe, v ktorom sa liečia pacienti nakazení baktériami EHEC. Pripustil, že nemocnice v severnom Nemecku zápasia s nedostatkom postelí a zdravotného personálu. Zdôraznil však, že zdravotníci robia všetko, čo je v ich silách. Agentúra AP priniesla vyjadrenie jednej z pacientok hamburskej nemocnice, ktorú dnes navštívil minister. Žena trpiaca kŕčmi a krvavými hnačkami označila hygienické podmienky v zariadení za príšerné.

04.06.2011

Nemecko: Pátranie po zdroji črevnej nákazy sa zameriava na reštauráciu

Nemeckí vedci sa v rámci pátrania po zdroji nebezpečnej črevnej nákazy zameriavajú na reštauráciu v severonemeckom meste Lübeck, kde sa po konzumácii nakazilo 17 ľudí. Oznámila to agentúra Reuters. Noviny Lübecker Nachrichten uviedli, že medzi nakazenými je niekoľko nemeckých daňových úradníkov a turisti z neďalekého Dánska. "Reštaurácia nie je na vine," povedal mikrobiológ Werner Solbach. Sieť dodávateľov však môže poskytnúť dôležité údaje o prenose baktérií EHEC a pomôcť v pátraní po zdroji nákazy. Baktéria v Európe doteraz zabila minimálne 19 ľudí a nakazila viac ako 1700 osôb z 12 krajín. Všetci cestovali cez severné Nemecko.

03.06.2011

ČR: Ďalšie prípady nákazy E. coli sa nepotvrdili

V Česku nebol potvrdený žiaden nový prípad nebezpečnej črevnej nákazy baktériami E. coli. Tento týždeň v Národnom referenčnom laboratóriu testovali vzorky desiatich pacientov, ale nebezpečné baktérie boli potvrdené len v jedinom prípade – u Američanky, ktorá sa nakazila na severe Nemecka a do Česka pricestovala na konci mája už so zdravotnými ťažkosťami. Vyplýva to z informácii, ktoré dnes zverejnilo toto špecializované české laboratórium. Výsledky testov deviatich českých pacientov, u ktorých bolo podozrenie na nebezpečnú nákazu, skončili s negatívnym výsledkom – podozrenie sa nepotvrdilo. U Američanky sa ochorenie našťastie nerozvinulo do štádia, kedy dochádza k zlyhávaniu obličiek. Ženu už z nemocnice prepustili. České Národné referenčné laboratórium aktuálne nepreveruje žiadne ďalšie vzorky. Hygienici však v Česku nabádajú verejnosť, aby venovala zvýšenú pozornosť osobnej hygiene a príprave pokrmov zo zeleniny.

U hospitalizovaného Rakúšana sa podozrenie na črevnú infekciu nepotvrdilo

Podozrenie na bakteriálnu črevnú nákazu u 30-ročného Rakúšana, ktorého s krvavými hnačkami hospitalizovali v Salzburgu, doterajšie vyšetrenia nepotvrdili. Čaká sa však ešte na výsledky ďalšieho toxikologického testu. Muž bol pred dvoma týždňami v USA a následne strávil dva dni aj v bavorskej metropole Mníchov, kde konzumoval i surovú zeleninu. Zdravotný stav pacienta je však podľa aktuálnych informácií ošetrujúcich lekárov dobrý a tak potvrdenie nákazy baktériami EHEC u neho neočakávajú. Nemá totiž žiadne ďalšie symptómy nákazy s výnimkou uvedeného. Začal už chodiť na WC menej často a látková výmena sa uňho pomaly normalizuje. Napriek tomu zostáva tento pacient, ktorého počas víkendu čakajú ďalšie vyšetrenia, naďalej v izolovanom trakte Krajinskej nemocnice v Salzburgu. Nemecká turistka, u ktorej diagnostikovali nebezpečné ochorenie počas dovolenky v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, sa po zlepšení zdravotného stavu mohla vrátiť už do vlasti. To isté urobil už skôr jeden z dvoch nemeckých cykloturistov, ktorých hospitalizovali pred týždňom s medzičasom potvrdeným podozrením na rovnakú diagnózu v Hornom Rakúsku. Aj zdravotný stav druhého z nich sa zlepšuje.

Nové prípady bakteriálnej nákazy pribúdajú v Nemecku pomalším tempom

Počet obetí nebezpečnej črevnej nákazy v Nemecku sa zvýšil už na najmenej 18, informovala dnes agentúra DPA. Druhou obeťou zo spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko - celkove 18. v Nemecku a 19. v Európe - sa stala 80-ročná dôchodkyňa, ktorá sa infikovala počas liečebného pobytu na severovýchode krajiny. Smutnú informáciu o jej stredajšom úmrtí zverejnil dnes Krajinský úrad pre zdravotníctvo a sociálne veci v Rostocku. U inej ženy, ktorá zomrela v Bádensku-Württembersku, ešte príčinná súvislosť s ochorením bakteriálneho pôvodu nie je potvrdená. Tempo nárastu celkového počtu potvrdených alebo podozrivých prípadov v Nemecku sa dnes spomalilo. Aj tak však v krajine registrujú v súčasnosti viac ako 2000 potvrdených alebo podozrivých prípadov. Takmer štvrtinu z nich tvoria vážne prípady, v ktorých pacientov sužujú dôsledky hemolyticko-uremického syndrómu (HUS). Vedci naďalej intenzívne pracujú na nových formách možnej terapie, cestu ku ktorým by mohlo otvoriť nedávne rozlúštenie neobvyklého zloženia baktérie E. coli, ktorá nesie zodpovednosť za uvedenú vlnu ochorení. Pátranie po zdroji nákazy ani dnes konkrétny výsledok neprinieslo.

V Poľsku tretí podozrivý prípad črevnej nákazy, v Rumunsku straty pestovateľov

Na infekčnom oddelení nemocnice v severopoľskom Štetíne pribudol tretí pacient s podozrením na ochorenie spôsobené baktériami EHEC, ktoré sa z Nemecka rozšírilo aj do ďalších členských krajín Európskej únie. Je ním 25-ročný poľský občan, ktorý bol 30. mája so známymi v nemeckom Neubrandenburgu a práve tam sa mohol infikovať. Črevné problémy sa u neho prejavili po návrate do vlasti. Jeho zdravotný stav považujú ošetrujúci lekári za dobrý. U žiadneho z rodinných príslušníkov chorého a ani u jedného z jeho známych sa znepokojujúce symptómy ochorenia zatiaľ neobjavili. Výsledky testov, ktoré by mali potvrdiť alebo vyvrátiť toto podozrenie, budú známe v najbližších dňoch.

Rumunským pestovateľom spôsobuje pozastavenie vývozu uhoriek do Nemecka a Českej republiky straty vo výške 100.000 eur denne. V Bukurešti o tom dnes informoval štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Adrian Radulescu. Podľa jeho slov došlo už na úrovni ministerstva k zriadeniu pracovnej skupiny, ktorej úlohou je s pomocou úradu pre koordináciu dotácií pestovateľov posúdiť výšku škôd. Orgán už zaslal list do Bruselu so žiadosťou o pomoc pestovateľom, na ktorý v Bukurešti čoskoro očakávajú odpoveď zodpovedného eurokomisára. Export rumunských uhoriek do Poľska a Moldavska posledné udalosti v Nemecku neovplyvnili. Pestovatelia z Rumunska dodávajú do týchto dvoch krajín denne 400-500 ton uhoriek.

Kontroly vzoriek v Maďarsku i Rakúsku sú s negatívnymi výsledkami

Na území Maďarska nezaznamenali doteraz ani jeden prípad črevnej nákazy, ktorá sa z Nemecka rozšírila už do viacerých členských štátov Európskej únie. Skúmanie všetkých 35 vzoriek, ktoré doteraz skúmali v Celoštátnom epidemiologickom centre, prinieslo negatívne výsledky. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii v Budapešti predstavitelia ústredných hygienických orgánov. Podľa ich slov v Maďarsku nehrozí epidémia ochorenia, ojedinelé prípady sa však môžu vyskytnúť.

Z Rakúska prišla dnes pozitívna informácia, podľa ktorej tamojšie kontroly neodhalili ani po testovaní 111 z celkove 130 vzoriek potravín - stiahnutých z troch desiatok predajní s bioproduktami - v žiadnej z nich enterohemoragické baktérie (EHEC), spájané so súčasnou vlnou vážnych ochorení. Medzi skúmanými výrobkami figurovala aj zelenina španielskej proveniencie. 

Španielsko: Nemecko navrhne EÚ, aby odškodnila španielskych poľnohospodárov

Španielski poľnohospodári by mohli byť Európskou úniou odškodnení v súvislosti s nepravdivými obvineniami, že ich produkty spôsobili rozšírenie enterohemoragických baktérií EHEC v Nemecku. Podľa španielskej vlády o takomto návrhu uvažuje nemecká kancelárka Angela Merkelová. Vláda v Madride na svojej internetovej stránke dnes ďalej uviedla, že Merkelová vyjadrila počas telefonátu so španielskym premiérom Josém Luisom Rodriguezom Zapaterom ľútosť nad škodami, ktoré nepravdivé obvinenie napáchalo. Zároveň však konštatovala, že orgány spolkovej krajiny Hamburg, ktoré za možný zdroj infekcie označili španielske uhorky, konali v súlade s nemeckým právom.

Toto konštatovanie bolo neskôr odvolané, no spôsobilo veľké finančné straty španielskemu poľnohospodárstvu, ktoré zatiaľ neboli oficiálne vyčíslené.

Inštitút Roberta Kocha dnes vo vyhlásení uviedol, že v ostatých dvoch dňoch pribudlo 149 nových prípadov infikovania smrtiacim kmeňom baktérie E. coli, ktorá doteraz spôsobila v Nemecku 17 úmrtí. U ďalších 50 pacientov sa prejavil hemolyticko-uremický syndróm (HUS), vyvolaný baktériou E.coli. Celkový počet prípadov od 1. mája dosiahol v Nemecku 1733. Hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva dnes povedal, že stále sa nepodarilo identifikovať zdroj epidémie. Naďalej neodporučil jesť v severnom Nemecku surovú zeleninu, najmä šalátové uhorky, hlávkový šalát a paradajky. Nemecká vláda zriadila operačnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať riešením situácie spôsobenej baktériou EHEC. Informoval o tom hovorca vlády.

02.06.2011

V Innsbrucku objavili u dvoch ľudí baktérie EHEC, u Nemky tú nebezpečnú formu

Dva prípady výskytu enterohemoragických baktérií EHEC potvrdili dnes rakúske zdravotnícke orgány v spolkovej krajine Tirolsko. Len v jednom z nich však ide o nebezpečný kmeň, ktorý spôsobuje súčasnú sériu vážnych ochorení predovšetkým v Nemecku, ale aj za jeho hranicami. Výsledky vyšetrení potvrdili prítomnosť tejto agresívnej baktérie v tele Nemky, ktorá bola na východe Tirolska na dovolenke. Iba krátko pred cestou do Rakúska sa pohybovala na severe Nemecka. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA s odvolaním sa na mikrobiológa a imunológa innsbruckej univerzity Reinharda Würznera. Druhým pacientom s baktériou EHEC je chlapec z regiónu Unterland, u ktorého prítomnosť jej bežnejšie sa vyskytujúceho kmeňa v organizme zistili náhodne. Podľa Würznera je základným predpokladom pre prevenciu ochorenia dodržiavanie hygienických predpisov a časté umývanie rúk. Odborník z Innsbrucku podľa informácií verejnoprávnej ORF predpokladá, že nebezpečné baktérie sa prenášajú potravinami, ktoré predtým postriekali znečistenou vodou a chladili ľadom.

Všetkých 7 prípadov infekcie je v Anglicku, chorí sú 3 Briti a 4 Nemci

O siedmich prípadoch črevnej nákazy, ktorá sa z Nemecka rozšírila aj do ďalších členských krajín Európskej únie, informovala dnes britská Agentúra pre ochranu zdravia (HPA). Podľa jej správy všetky známe prípady zaznamenali v Anglicku. Je pravdepodobné, že výskyt týchto ochorení súvisí s nákazou v Nemecku. Traja spomedzi pacientov sú síce občanmi Británie, avšak všetci iba nedávno navštívili spolkovú republiku. Zvyšní štyria chorí sú nemeckými občanmi, vyplýva zo zverejnených informácií HPA. U trojice pacientov sa prejavili už symptómy hemolyticko-uremického syndrómu, pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k anémii v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. HPA vyzvala všetkých britských občanov, ktorí smerujú do Nemecka, osobitne na sever spolkovej republiky, aby až do odvolania nekonzumovali uhorky, paradajky a listové šaláty. Súčasne dôrazne vyzvala všetkých, ktorí sú po návrate z Nemecka konfrontovaní s krvavými hnačkami, aby neodkladne vyhľadali lekárov a informovali ich o pobyte v Nemecku.

EK vyzvala Rusko, aby neodkladne zrušil zákaz dovozu čerstvej zeleniny z únie

Európska komisia vyzvala dnes Rusko na okamžité zrušenie "neprimeraného opatrenia", za ktorý Brusel považuje úplný zákaz dovozu čerstvej zeleniny zo všetkých členských štátov Európskej únie. Komisár EÚ pre zdravotníctvo a spotrebiteľskú politiku John Dalli vyjadril v liste ruskej strane znepokojenie nad zákazom dovozu, informovala agentúra DPA. Výsledky testov príslušných úradov potvrdili, že uhorky neboli nosičom črevnej nákazy. Epidémia sa týka iba ohraničeného územia na severe Nemecka, konštatoval predstaviteľ EK. Dodal, že únia už reagovala a stiahla celoeurópske varovanie pred uhorkami španielskeho pôvodu. Navyše v plnom rozsahu a transparentne informovala o najnovšom stave poznania všetkých obchodných partnerov vrátane Ruska. Európska únia sa na celkovej spotrebe zeleniny a ovocia v Rusku podieľa 30-40 percentami. Za minulý rok vyviezla EÚ do Ruska len zeleninu v hodnote 594 miliónov eur. Nie je však známe, aký objem z tejto sumy predstavovala čerstvá zelenina, ktorej sa zákaz týka.

Podozrivé črevné problémy sužujú dvoch pacientov v poľskom Štetíne

Na dvoch sa zvýšil počet pacientov hospitalizovaných zrejme s nebezpečnou črevnou nákazou v nemocnici v severopoľskom Štetíne. Prvou infikovanou je 29-ročná žena poľského pôvodu, ktorá žije trvalo v Nemecku a do Poľska pricestovala pred niekoľkými dňami už so symptómami ochorenia bakteriálneho pôvodu. Pacientku sužujú aj ťažkosti vyvolávané obávaným hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), vrátane zlyhávania obličiek. Jej zdravotný stav označujú ošetrujúci lekári za stabilizovaný. Druhým pacientom je poľský občan, ktorý sa len nedávno vrátil z návštevy Nemecka, podľa iných zdrojov z mesta Postupim, kde žije dlhodobo. V jeho prípade sa ešte čaká na výsledky laboratórnych testov, ktoré potvrdia alebo vyvrátia podozrenie o prítomnosti nebezpečných baktérií v jeho organizme. Zdravotný stav hospitalizovaného muža označujú ošetrujúci lekári za dobrý. Informácie o dvoch spomínaných prípadoch zverejnila dnes v Zabrze poľská ministerka zdravotníctva Ewa Kopaczová.

Rusko kontroluje kvôli črevnej nákaze cestujúcich z EÚ - osobitne z Nemecka

Rusko v súvislosti s nebezpečnou črevnou nákazou, ktorá sa rozšírila z Nemecka do viacerých členských krajín Európskej únie, sprísnilo kontroly na štátnych hraniciach a skúma cestujúcich z únie - osobitne z Nemecka -, či nemajú podozrivé symptómy. Informovala o tom dnes agentúra DPA. Od 28. mája prešlo kontrolami na hraničných priechodoch a letiskách Ruskej federácie okolo 46.000 ľudí, informovali dnes v Moskve ruské úrady pre ochranu spotrebiteľov. Súčasne poznamenali, že až doteraz pri kontrolách nezaznamenali ani jediný podozrivý prípad. Spôsob testovania zdravotného stavu cestujúcich ruská strana nešpecifikovala. Rusko dnes z rovnakých dôvodov zakázalo dovoz čerstvej zeleniny zo všetkých členských štátov EÚ. Príslušné miesta súčasne oznámili, že zeleninu, ktorá sa už medzičasom dostala do obchodnej siete, čaká stiahnutie z pultov. Európska únia označila tento postup ruskej strany za neprimeraný.

Prejavy nevôle zo Španielska, ďalšie obete v Nemecku

Španielski pestovatelia vysypali dnes pred konzulátom Nemecka vo Valencii asi 300 kilogramov zeleniny a ovocia na znak protestu voči krízovému manažmentu nemeckej strany v súvislosti s črevnou bakteriálnou nákazou. Na protestnej akcii sa zúčastnilo približne 50 farmárov, ktorí na ulici zanechali uhorky, paradajky, zemiaky, papriku, marhule a slivky. Zväzové organizácie španielskych pestovateľov vyčíslili škody, spôsobené neopodstatneným označením tamojších uhoriek za zdroj nákazy, na 200 miliónov eur týždenne. Nemecká strana najskôr informovala, že baktérie spôsobujúce nákazu sa našli na šalátových uhorkách zo Španielska, neskôr však túto informáciu korigovala v tom duchu, že ide o kmeň baktérií, ktorý nie je identický s tým, ktorý vyvolal rýchlo sa šíriacu nákazu.

Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero podrobil už skôr ostrej kritike postup nemeckých úradov i Európskej komisie. Súčasne potvrdil, že jeho krajina bude požadovať miliónové odškodné za škody, ktoré vznikli tamojším farmárom. Podľa Zapatera sa nemecké úrady dopustili zjavnej chyby, keď španielske šalátové uhorky dali do súvislosti s črevnou nákazou a Európska komisia reagovala priveľmi pomaly, a nie dostatočne energicky proti zákazu dovozu španielskych agrárnych produktov v niektorých členských štátoch únie. Žaloby na Nemecko s cieľom dosiahnuť odškodnenie sa chystajú podať aj dva poľnohospodárske subjekty z južného Španielska, ktoré sa venujú pestovaniu uhoriek. Tretiu obeť v Hamburgu a celkove sedemnástu na území Nemecka si nebezpečné črevné ochorenie bakteriálneho pôvodu vyžiadalo v noci nadnes v tomto severonemeckom prístavnom meste. Stala sa ňou 81-ročná dôchodkyňa. Na miestnej klinike - podobne ako v nemocničných zariadeniach vo väčšine severonemeckých miest - niet najmenšieho dôvodu na optimizmus, napísala agentúra DPA. Personál sa tam totiž stará o stovky pacientov, z ktorých má značná časť komplikácie v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) alebo neurologických problémov, vrátane straty orientácie či neschopnosti sa vyjadrovať. Možnou 18. obeťou nákazy v Nemecku a vôbec prvou v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko môže byť 55-ročná žena, ktorá na následky HUS zomrela v stredu večer na Univerzitnej klinike v Heidelbergu. Na potvrdenie infekcie EHEC v tomto prípade sa však ešte čaká.
Celkový počet potvrdených a podozrivých prípadov nákazy, ktorej zdroj zostáva naďalej neznámy, sa v Nemecku pohybuje okolo hranice 2000 prípadov.

ČR: Podozrenia na nebezpečnú črevnú nákazu sa nepotvrdili

Tento týždeň v Česku hygienici preverovali podozrenie na desať prípadov črevnej nákazy obávanými baktériami E.coli. Okrem jedného potvrdeného prípadu Američanky, ktorá s nákazou pricestovala do Česka zo severu Nemecka, v ďalších piatich prípadoch vyšetrenia obavy hygienikov vyvrátili. Na výsledky vyšetrenia štyroch pacientov so zažívacími ťažkosťami sa ešte čaká, informovalo české Národné referenčné laboratórium. Napriek tomu, že črevná nákaza baktériami E.coli - ktorá môže ohroziť funkciu ľadvín a v krajných prípadoch spôsobiť aj smrť pacienta - sa doteraz neobjavila u žiadneho Čecha, obavy z nákazy zmenili nákupné zvyklosti ľudí. Obchodné reťazce sprvu úplne vyradili z predaja uhorky a ďalšiu zeleninu zo Španielska. Celkový odbyt zeleniny sa znížil o desiatky percent.

V Nemecku zabíja nový, doteraz neobjavený kmeň baktérie E. coli

Kmeň baktérie E. coli, ktorý v Európe vyvolal epidémiu bakteriálnej nákazy EHEC, je novým a doposiaľ neobjaveným kmeňom. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Predbežná sekvenčná analýza podľa WHO naznačuje, že kmeň je zmutovanou formou dvoch rôznych baktérií E. coli so smrtiacimi genómami. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa epidémia črevného ochorenia v Európe javí tak masívna a nebezpečná. Expertka WHO na potravinovú bezpečnosť Hilde Kruse uviedla, že "ide o jedinečný kmeň, ktorý predtým nebol izolovaný u pacientov". Nový kmeň má "rozličné charakteristiky, ktoré ho robia nákazlivejším a toxickejším", dodala. Zmutovaný kmeň baktérie E. coli si v Nemecku vyžiadal doposiaľ 17 obetí, pričom viac ako 1500 ľudí sa nakazilo. Až u 470 nakazených sa vyskytli zriedkavé komplikácie v súvislosti so zlyhávaním obličiek.

01.06.2011

Črevná infekcia a následné komplikácie vyhasili život ďalšej nemeckej dôchodkyne

Na 17 sa dnes zvýšil celkový počet obetí črevnej nákazy, ktorú spôsobujú enterohemoragické baktérie EHEC. Šestnástou nemeckou obeťou - jedna pacientka zomrela vo Švédsku - je 84-ročná dôchodkyňa z dolnosaského okresu Harburg, ktorá podľa dnes podvečer zverejnenej informácie krajinského rezortu zdravotníctva skonala v nedeľu na následky hemolyticko-uremického syndrómu (HUS). Pri tejto komplikácii dochádza k zlyhaniu obličiek, anémii v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.

Ďalší podozrivý prípad nákazy EHEC v Rakúsku; pátranie po zdroji pokračuje

Prvý podozrivý prípad ochorenia spôsobeného enterohemoragickými baktériami EHEC hlásili dnes popoludní z Krajinskej nemocnice v dolnorakúskej metropole St. Pölten. Muža - rakúskeho občana, u ktorého môže ísť o nebezpečné infekčné ochorenie - hospitalizovali a izolovali. Vyšetrenia sú v plnom prúde, pacientovi je poskytovaná maximálna starostlivosť, informovali nemocničné zdroje. Aj tento pacient, podobne ako obrovská väčšina nenemeckých občanov sužovaných črevným ochorením, navštívil v nedávnej minulosti Nemecko a mohol sa tam infikovať. Výsledky testov, ktoré by mali potvrdiť prítomnosť nebezpečných baktérií v organizme hospitalizovaného muža, sa očakávajú najskôr vo štvrtok ráno.

U staršieho z dvoch nemeckých cyklistov, ktorých v uplynulý piatok hospitalizovali v hornorakúskom Linzi s podozrením na túto nákazu, sa podozrenie medzičasom potvrdilo. Sedemdesiatdvaročný pacient leží na izolačke, jeho zdravotný stav sa však zlepšuje. Jeho 50-ročný kolega sa už v uplynulých dňoch mohol vrátiť do vlasti.

V Nemecku pokračuje horúčkovité pátranie po zdroji ochorenia, ktoré sa naďalej šíri predovšetkým na severe krajiny, avšak sa rozšírilo sa i do všetkých spolkových krajín, ba aj do ďalších najmenej deviatich štátov. Ako dnes na mimoriadnom zasadaní parlamentného výboru pre ochranu spotrebiteľov v Berlíne vyhlásil Reinhard Burger, najvyšší predstaviteľ renomovaného pracoviska pre infekčné ochorenia Inštitút Roberta Kocha, niet najmenších dôvodov na zrušenie pohotovosti, konkrétny zdroj nákazy sa ani naďalej nepodarilo identifikovať. Navyše nemožno vylúčiť, že povedie k ďalším ochoreniam. Až o niekoľko dní bude možné posúdiť, či varovania z minulého týždňa, ktoré vyzývali občanov, aby nekonzumovali uhorky, paradajky a listový šalát v surovom stave, povedú k zníženiu počtu nových prípadov, vyplynulo z Burgerových slov. Podľa jeho informácií sa objavili už prvé indície naznačujúce, že je možný aj prenos týchto baktérií z človeka na človeka. To je možné pri nedostatočnej hygiene, osobitne pri starostlivosti o blízkych sužovaných ťažkými hnačkami. Infikovať sa však môže i zdravotnícky personál v nemocniciach, dodal.

V laboratóriách nielen v Nemecku sa intenzívne pracuje na vyhodnocovaní odobratých vzoriek rôznych druhov potravín, doteraz však bez očakávaného výsledku. Ani v Rakúsku sa doteraz hľadaná baktéria v preskúmaných vzorkách nenašla.

Počet prípadov črevného ochorenia sa zvýšil o 365

Počet ľudí nakazených nebezpečnými enterohemoragickým baktériami EHEC v Nemecku sa výrazne zvýšil. V krajine za uplynulých 24 hodín hlásili 365 nových prípadov, takmer sto nových pacientov trpí závažnou formou ochorenia, oznámil dnes Inštitút Roberta Kocha. Spolkový ústav pre infekčné choroby podľa oznámenia eviduje od začiatku mája do dnešného dňa 470 pacientov trpiacich závažným hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), pri ktorom baktérie E. coli napadajú obličky a môžu spôsobovať záchvaty, mŕtvicu a kómu. V utorok išlo o 373 prípadov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že prípady nákazy enterohemoragickým kmeňom baktérií E. coli (EHEC) boli dosiaľ hlásené v deviatich európskych krajinách. Okrem najviac postihnutého Nemecka ide o Rakúsko, Dánsko, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Britániu. Všetci okrem dvoch pacientov sú buď Nemci, alebo ľudia, ktorí nedávno cestovali do severného Nemecka.

Ochorenie si dosiaľ vyžiadalo 16 obetí na životoch - 15 v Nemecku a jednu vo Švédsku. Podľa WHO tvoria dospelí až 86 percent infikovaných, pričom dve tretiny pacientov sú ženy. Organizácia označila za neobvyklé, že nepostihlo väčší počet detí. Španielsko v tejto súvislosti žiada odškodné za miliónové straty, ktoré jeho poľnohospodári utrpeli v dôsledku krízy. Madrid nevylučuje ani právne kroky proti úradom v nemeckom Hamburgu, uviedol dnes prvý podpredseda španielskej vlády Alfredo Pérez Rubalcaba. Podľa jeho slov bolo od začiatku jasné, že Španielsko nemôže byť východiskovým bodom šírenia infekcie. "Pôvodca tohto druhu sa v Španielsku ešte nikdy nevyskytol," povedal Rubalcaba pre rádio Cadena SER.

V Hamburgu minulý týždeň našli baktérie EHEC na uhorkách zo Španielska. Ďalšie testy však v utorok ukázali, že nešlo o kmeň, ktorý vyvolal epidémiu. Španielske poľnohospodárske zväzy vyčíslili straty, ktoré ich členom vznikli, na 200 miliónov eur za týždeň. Nemecká ministerka poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľov Ilse Aignerová dnes hamburské zdravotné úrady obhajovala pred kritikou zo zahraničia. "Aj na španielskych uhorkách sa predsa našli pôvodcovia EHEC. Preto muselo byť podľa európskych predpisov aj vydané rýchle varovanie," povedala pre televíziu ZDF. Kríza okolo EHEC spôsobuje veľké škody aj nemeckým poľnohospodárom. Pestovatelia zeleniny v krajine vykazujú týždenne 30-milónové straty, uviedol dnes predseda zväzu roľníkov Gerd Sonnleitner pre televíziu N24. Kritizoval tiež varovanie expertov pred konkrétnymi druhmi zeleniny s tým, že rozširovaniu nákazy nezabránilo.

EÚ čaká na rýchle objasnenie nákazy baktériami EHEC v Nemecku

Štáty Európskej únie očakávajú pri hľadaní zdroja nebezpečnej bakteriálnej nákazy rýchle objasnenie z Nemecka. Vyplýva to z vyhlásenia zdravotníckych expertov všetkých 27 členských krajín. Vyhlásenie, ktoré experti zverejnili po stretnutí v Bruseli v utorok večer, vyzýva nemecké úrady, aby podnikli všetky opatrenia potrebné na čo najrýchlejšie zistenie všetkých zdrojov spojených s ochorením a spôsob, akým ku došlo ku kontaminácii. "Štáty EÚ berú tiež na vedomie, že prepuknutie (ochorenia) je geograficky spojené s oblasťou okolo mesta Hamburg," uvádza sa vo vyhlásení. Na úrovni EÚ budú podniknuté všetky potrebné opatrenia hneď, ako budú úplne zistené zdroje nákazy. Pôvodné podozrenie, že za šírením nákazy stoja šalátové uhorky zo Španielska, sa nepotvrdilo. V oznámení expertov sa uvádza, že v Nemecku dosiaľ potvrdili deväť úmrtí po nákaze enterohemoragickým kmeňom baktérií E. coli (EHEC). Ďalších päť prípadov predpokladaného úmrtia na EHEC čaká na potvrdenie. Z nakazených pacientov v krajine trpí 373 ľudí hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), ktorý môže pri infekcii týmito baktériami viesť k závažným komplikáciám. Ďalšie jednoznačne potvrdené prípady nákazy baktériami EHEC sa vyskytli vo Švédsku (41 nakazených, z toho 15 pacientov má HUS), v Dánsku (14 prípadov, z toho 6 HUS), vo Francúzsku (6 prípadov), v Británii (3 prípady, z toho 2 HUS), v Holandsku (7 prípad, 3 HUS) a v Rakúsku (2 prípady). U väčšiny pacientov ide o ľudí, ktorí boli prednedávnom v Nemecku.

Nemecko potvrdilo upozornenie pre tri druhy zeleniny

Experti stále neurčili presný zdroj nebezpečnej bakteriálnej nákazy prenášanej potravinami, ktorá zasiahla Nemecko i ďalšie európske krajiny. Uviedla to dnes nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová. Ministerka pre televíziu ARD povedala, že vedci nepretržite pracujú na tom, aby zistili, ktoré poľnohospodárske plodiny spôsobujú šírenie nákazy neobvyklým kmeňom baktérií E. coli. Nákaza si už vyžiadala 16 obetí na životoch - 15 v Nemecku a jednu vo Švédsku. Počet infikovaných prekročil 1500 a takmer 400 z nich trpí vážnymi a potenciálne smrteľnými symptómami. Podľa nemeckých predstaviteľov vyšetrovanie, vrátane rozhovorov s pacientmi, ukázalo, že ľudia sa pravdepodobne nakazili pri konzumácii surových uhoriek, paradajok alebo šalátu. Aignerová spotrebiteľom povedala, aby sa týmto druhom zeleniny naďalej vyhýbali. Rusko už zašlo až tak ďaleko, že zakázalo ich dovoz zo Španielska a Nemecka. 

31.05.2011

Testy potvrdili, že Američanka v Prahe má nebezpečnú črevnú nákazu

Testy v českom Národnom referenčnom laboratóriu potvrdili podozrenie, že Američanka, ktorá pricestovala do Česka z Nemecka a kvôli krvácavej hnačke ju v Prahe hospitalizovali, má životu nebezpečnú črevnú nákazu E.coli. Stav cudzinky hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe je však dobrý a ženu dokonca už čoskoro prepustia. Potvrdila to primárka kliniky Hana Roháčová. „Potvrdenie infekcie u pacientky neznamená (potrebu prijímať) žiadne špeciálne opatrenia,“ uviedla pre server idnes.cz. Podozrenie na nebezpečnú črevnú nákazu bolo v Česku aj u ďalších dvoch pacientov, ale testy ho vyvrátili. V jednom prípade išlo o Čecha, ktorý mal zažívacie ťažkosti po krátkodobom pracovnom pobyte v Belgicku a Nemecku. Tento muž z juhu Moravy sa už uzdravil. Ďalší je pacient s hnačkou, ktorý je hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové. Aj u neho testy vyvrátili podozrenie na nákazu baktériami E.coli.

Prvý prípad nákazy baktériami EHEC už aj v Nórsku

Ďalšie zvýšenie počtu pacientov s bakteriálnou nákazou EHEC hlásia škandinávske krajiny. Prvý prípad nákazy sa objavil už aj v Nórsku. Ako informovali dnes švédske zdravotnícke úrady, počet preukázaných prípadov tohto ochorenia v krajine sa zvýšil na 41, u 15 pacientov musia lekári bojovať s príznakmi hemolyticko-uremického syndrómu (HUS). Jedna z pacientok je v kritickom stave. Práve zo Švédska prišla dnes správa o prvom úmrtí na ochorenie mimo Nemecka, kde si infekcia vyžiadala už 15 obetí. Žena-päťdesiatnička, ktorú hospitalizovali v nedeľu po návrate zo severného Nemecka, skonala v nemocnici v meste Boras. Pacientka predtým nemala žiadne zdravotné problémy. Dánsko hlási 14 pacientov s predmetnou diagnózou, 13 z nich sa infikovalo zrejme na severe Nemecka. Tamojšie úrady evidujú však ďalších 12 podozrivých prípadov. EK v priebehu dneška hlásila ešte o čosi menší počet pacientov, a to vo Švédsku doteraz 30 potvrdených a šesť podozrivých prípadov nákazy s trinástimi pacientmi s HUS, v Dánsku 13 ochorení, vrátane šiestich s HUS.

Nákaza EHEC sa šíri po Európe, vyplýva z informácií Európskej komisie

Európska komisia potvrdila dnes v Bruseli ďalšie rozšírenie nákazy spôsobovanej agresívnymi enterohemoragickými baktériami EHEC v Európe. Aj u novoregistrovaných pacientov ide však o osoby, ktoré buď v nedávnej minulosti navštívili Nemecko alebo patria medzi Nemcov žijúcich v zahraničí. Podľa dnešných informácií EK je vo Švédsku registrovaných doteraz 30 potvrdených a šesť podozrivých prípadov nákazy. U trinástich pacientov komplikuje zdravotný stav hemolyticko-uremický syndróm (HUS), pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k anémii v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Dánsko hlási 13 ochorení, šesť z nich s HUS. V Holandsku registrujú sedem podozrivých prípadov, vo Francúzsku šesť pacientov s touto diagnózou, vo Švajčiarsku vedia doteraz o jednom prípade a vo Veľkej Británii o troch. Dvoch chorých Nemcov liečia aj v Rakúsku. Najnovšie preverujú možnosť infikovania aj české úrady v prípade dvoch osôb, americkej turistky a Čecha, ktorí boli tiež v Nemecku.

Českí hygienici majú podozrenie na prvé prípady infikovania baktériami E.coli

Českí hygienici majú podozrenie, že v krajine sa objavili prvé dva prípady črevných ochorení, ktoré by mohli súvisieť s nebezpečnou baktériou E.coli. Obaja pacienti sa mohli nakaziť v Nemecku, kde epidémia postihla už približne 1400 ľudí a kde 15 ľudí už na nákazu zomrelo. U muža, ktorý sa z Belgicka cez Nemecko vracal zo služobnej cesty, príznaky už pominuli a nemá žiadne ťažkosti. Druhé podozrenie sa vzťahuje na Američanku, ktorá do Česka pricestovala zo severu Nemecka. Lekárom potvrdila, že tam jedla zeleninové šaláty. Turistka z USA mala črevné ťažkosti už pri ceste do Česka 27. mája. Ako dnes oznámil hlavný český hygienik Michael Vít, ženu hospitalizovali na infekčnom oddelení Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe. Na výsledky vyšetrení českí hygienici zatiaľ ešte čakajú. Podozrivá zásielka španielskych bio-uhoriek, ktoré boli v Nemecku považované za zdroj nákazy baktériami E.coli, sa cez nemeckú distribučnú firmu dostala v ostatných dňoch aj do Česka. Spoločnosť Country Life ich zo svojho skladu v stredočeskej obci Nenačovice distribuovala ďalším odberateľom. Časť zásielky uhoriek sa v Česku spotrebovala a 120 kusov inšpektori zaistili ešte v sklade firmy. Podľa dnes zverejnených výsledkov laboratórnych testov v Hamburgu sa prítomnosť týchto baktérií na dvoch španielskych uhorkách síce potvrdila, avšak ide o iný sérotyp baktérií ako ten, ktorý spôsobuje súčasnú epidémiu.

Na španielskych šalátových uhorkách je iný kmeň baktérií ako u pacientov

Baktérie EHEC, ktoré objavili v Hamburgu na šalátových uhorkách zo Španielska, podľa všetkého nemajú na svedomí rýchlo sa šíriace črevné ochorenie. To si už v Nemecku vyžiadalo 15 obetí a vo Švédsku život jedného z pacientov. Vyplýva to z výsledkov laboratórnych testov, ktoré dnes zverejnili v severonemeckom meste. Prítomnosť baktérií EHEC na dvoch španielskych uhorkách sa síce potvrdila, avšak ide o iný sérotyp baktérií ako ten, ktorý spôsobuje súčasnú epidémiu. Nádej, že sa nám podarí objaviť zdroj nákazy sprevádzanej komplikáciami v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) sa tak, žiaľ, nenaplnila, uviedla dnes hamburská senátorka pre zdravotníctvo Cornelia Prüferová-Storcksová. Podľa jej slov bolo však napriek tomu správne zverejniť informáciu o prítomnosti baktérií na uhorkách už skôr. Bolo by nezodpovedné neinformovať o dôvodnom podozrení, dodala. Popri pokračujúcom pátraní po zdroji nákazy sa bude venovať teraz pozornosť aj príčine kontaminácie dvoch spomínaných uhoriek, pretože baktérie EHEC predstavujú bez ohľadu na sérotyp vždy zdravotné riziko. Výsledky skúmania dvoch ďalších vzoriek ešte nie sú známe. V Hamburgu zostáva naďalej v platnosti varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave.

Španielsky farmár hádže uhorky do kontajnera v sklenníku na farme v Algarrobo pri Malage na juhu Španielska 31. mája 2011.

Španielsky farmár hádže uhorky do kontajnera v sklenníku na farme v Algarrobo pri Malage na juhu Španielska 31. mája 2011.

Črevnému ochoreniu podľahli ďalšie dve ženy, Švédka je prvou obeťou mimo Nemecka

Črevná infekcia vyvolávaná enterohemoragickými baktériami EHEC si dnes vyžiadala ďalšie dve obete vrátane prvého úmrtia mimo Nemecka. Počet nakazených ľudí medzitým stúpa, aj keď z Dolného Saska a Hamburgu hlásili spomalenie nárastu počtu prípadov. Novými úmrtiami sa počet ľudí, ktorí podľahli nákaze agresívnym kmeňom baktérií E. coli, zvýšil na 16. Nemocnica vo švédskom meste Boras oznámila smrť päťdesiatničky, ktorú hospitalizovali v nedeľu po návrate z Nemecka. V nemeckom Paderborne predtým miestne úrady informovali o úmrtí 87-ročnej ženy, ktorá trpela aj inými ochoreniami. Presný zdroj nákazy odborníci stále jednoznačne neidentifikovali, hoci podozrenie padá na infikovanú zeleninu. V Hamburgu našli baktérie EHEC v uhorkách zo Španielska, mohli sa však na ne dostať aj inde počas prepravy. Španielska ministerka poľnohospodárstva Rosa Aguilarová na dnešnom stretnutí s kolegami z EÚ v Debrecíne v tejto súvislosti vyhlásila, že zelenina z jej krajiny je "bezpečná". V Nemecku dnes zdravotné úrady oznámili, že najvážnejšou formou ochorenia - hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS) - trpí 373 ľudí. V pondelok to ešte bolo 329 pacientov. Baktériami EHEC bolo nakazených aj ďalších 796 ľudí, u ktorých nevznikla takáto komplikácia. Stovky ľudí sa infikovali v iných európskych krajinách, aj keď do dneška úmrtia zaznamenali len v Nemecku. Nemecké spolkové úrady stále varujú pred konzumáciou uhoriek, šalátu a surových paradajok, pokým je epidémia v štádiu vyšetrovania.

Podozrenie na nákazu E. coli u dvoch Košičaniek sa nepotvrdilo

Košickí infektológovia z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach dnes potvrdili, že podozrenie na nákazu EHEC (enterohemoragické E. coli), ktorá má na v Nemecku už na svedomí niekoľko ľudských životov, sa nepotvrdilo. „Vzhľadom na zlepšenie zdravotného stavu dvoch pacientok z Košíc, u ktorých sme mali toto podozrenie, boli dnes obe prepustené do domáceho ošetrenia,“ uviedla hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová. Od štvrtka (26.5.) večera do dnešného poludnia boli na Klinike infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice hospitalizovaní celkovo 20 pacienti s črevnými problémami. Časť z nich tvorila skupina študentov a učiteľka gymnázia, ktorí zvracali, mali hnačky a vysoké teploty. Ich zdravotný stav sa po nasadení liečby rýchlo zlepšil a postupne mohli byť z nemocnice prepustení. „Priebeh ich ochorenia nenasvedčoval infekcii E. coli, a výsledky kultivačných vyšetrení na baktérie boli negatívne. Preto lekári predpokladajú, že sa jedná o takzvanú rotavírusovú infekciu, ktorá spôsobuje vírusový zápal žalúdka a čriev,“ dodala Oravcová. Okrem tejto skupiny pacientov bolo prijatých Klinike infektológie a cestovnej medicíny 13 pacientov vo veku 24 až 72 rokov s tráviacimi ťažkosťami. Práve u dvoch Košičaniek z tejto skupiny pacientov , ktoré mali hnačky s prímesou krvi, bolo podozrenie, že by mohlo ísť o nebezpečnú nákazu spôsobenú E. coli, čo sa našťastie nepotvrdilo,“ uzavrela Oravcová.

30.05.2011

Počet obetí i chorých rastie, Rusko zakázalo dovoz zeleniny

Nemecká spolková vláda ráta s ďalším rozšírením bakteriálnej črevnej infekcie, ktorú vyvolávajú agresívne enterohemoragické baktérie EHEC. Po vrcholnej schôdzke predstaviteľov spolkovej vlády, krajinských orgánov a zainteresovaných úradov na pôde Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne to dnes vyhlásil minister zdravotníctva Daniel Bahr. Podľa jeho slov jestvujú náznaky, že zdroj infekcie je stále aktívny. Na jeho identifikácii sa horúčkovito pracuje. Zatiaľ by sa však občania mali správať veľmi pozorne a opatrne. Vlna ochorení EHEC má už európsky rozmer, konštatovala ministerka pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerová, ktorá súčasne okrem iného zdôraznila: "Všetci stojíme pred veľkou výzvou. ... Máme do činenia s vážnou situáciou".

Ruská federácia dnes kvôli hrozbe črevnej infekcie zakázala dovoz zeleniny tak z Nemecka, ako aj Španielska. Vrchný hygienik krajiny Gennadij Oniščenko súčasne varoval, že ak sa situácia nezmení, jeho krajina zakáže dovoz zeleniny z celej Európy. Súčasne nariadil stiahnutie čerstvej zeleniny importovanej z oboch spomínaných štátov z pultov obchodných prevádzok. Ruské orgány už v uplynulých dňoch varovali občanov pred konzumáciou zeleniny z Nemecka.

Druhou obeťou mužského pohlavia a celkove štrnástou obeťou nákazy v Nemecku je 75-ročný dôchodca zo spolkovej krajiny Šlezvicko-Hoštajnsko, ktorý zomrel v nemocnici v Rendsburgu na následky ochorenia ešte počas víkendu. O jeho úmrtí informovalo však krajinské ministerstvo zdravotníctva v Kieli iba dnes popoludní.
Ide o celkove piatu obeť v tejto severonemeckej spolkovej krajine, ktorá patrí medzi ochorením najvážnejšie postihnuté regióny.

Ako vyplýva z údajov, ktoré zverejnila nemecká tlačová agentúra DPA, na území Nemecka registrujú medzičasom už viac ako 1400 potvrdených alebo podozrivých prípadov nákazy EHEC. Najmenej 488 z nich registrujú v severonemeckom Hamburgu, 94 z nich je v dôsledku hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) vo vážnom stave. V Šlezvicku-Holštajnsku zaznamenali do dnešného popoludnia 311 prípadov, z toho 115 pacientov s HUS. V Dolnom Sasku majú lekári do činenia s najmenej 242 prípadmi, u 42 z nich ide o HUS. V Severnom Porýní-Vestfálsku je infikovaných najmenej 85 osôb, 26 z nich sužuje HUS. V Meklenbursku-Predpomoransku diagnostikovali ochorenie u 84 ľudí. V Brémach a okolí zaregistrovali doteraz 61 prípadov infekcie, u 42 z nich ide o HUS. Menej ako 40 registrovaných prípadov hlásia Bádensko-Württembersko a Hesensko, najmenej tri desiatky Bavorsko a najmenej 15 prípadov Sasko-Anhaltsko. Minimálne tucet chorých, vrátane ôsmich s HUS, registrujú v Berlíne. V Brandenbursku sa ochorenie objavilo doteraz u najmenej piatich, v Durínsku a Sasku u najmenej siedmich osôb, v Sársku majú šesť potvrdených prípadov (štyri s HUS) a v Porýní-Falcku najmenej tri prípady.

Niektorí z pacientov s EHEC majú neurologické ťažkosti, obetí už 13

Nemeckí špecialisti majú popri hemolyticko-uremickom syndróme v súvislosti s črevnou bakteriálnou infekciou EHEC čoraz viac práce s neurologickými ťažkosťami hospitalizovaných pacientov. U viacerých z nich sa objavujú stavy nepokoja, poruchy reči, mykanie, epileptické záchvaty a iné dôsledky toxínov, ktoré spomínané agresívne baktérie vypúšťajú do organizmu. Len na Univerzitnej klinike Hamburg-Eppendorf je neurologickými problémami postihnutá viac ako polovica z celkovo tam hospitalizovaných 58 vážnych prípadov. U niektorých z poškodených tam zaregistrovali i menšie mozgové príhody. Medicína musí rezignovať v súboji s týmto nepriateľom na použitie antibiotík, pretože nielenže nie sú účinné, ale mohli by ešte zvýšiť množstvo jedovatých látok, ktorými baktérie zaplavujú krv v organizme chorých. Jedinou aplikovateľnou metódou tak zostáva predovšetkým s ohľadom na primárne napádané obličky dialýza a pravidelná výmena krvi.

Napriek pozitívnym správam zo severu Nemecka, v zmysle ktorých sa tam zmiernilo tempo objavovania sa nových prípadov, a to napriek pokračujúcemu rastu celkového počtu pacientov i počtu pacientov s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), prišla zo Severného Porýnia-Vestfálska dnes popoludní už druhá smutná správa. V poludňajších hodinách tam súboj s nákazou prehrala 41-ročná žena z okresu Gütersloh, ktorá je celkove 13. obeťou nákazy v Nemecku. Odborníci pripomínajú, že úmrtnosť pri doterajšom výskyte tejto nákazy predstavovala jedno percento, čo by v prípade pokračujúceho výskytu infekcie mohlo znamenať v Nemecku aj ďalšie zvýšenie počtu obetí. Osobitne to platí o mnohých pacientoch vo vážnom stave, ktorí v súčasnosti za pomoci modernej medicíny bojujú v tamojších zdravotníckych zariadeniach o holé prežitie.

Ochorenie, ktorého jediným doteraz identifikovaným nosičom sú španielske šalátové uhorky, sa medzičasom vďaka migrácii občanov rozšírilo už aj do ďalších siedmich krajín, a to do Dánska, Švédska, Holandska, Veľkej Británie, Rakúska, Švajčiarska a Francúzska. Ministerka pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerová, ktorá patrí dnes medzi účastníkov prebiehajúceho summitu zainteresovaných na pôde renomovaného výskumného pracoviska v Berlíne - Inštitútu Roberta Kocha, varovala až do nespochybniteľnej identifikácie zdroja nákazy spotrebiteľov pred konzumáciou nielen uhoriek, ale aj listových šalátov alebo paradajok v surovom stave. Reinhard Burger, najvyšší predstaviteľ Inštitútu Roberta Kocha, zašiel ešte ďalej a zopakoval dnes apel na občanov, aby nekonzumovali zeleninu v surovom stave. Súčasne vo vysielaní rozhlasovej stanice Inforadio RBB zdôraznil, že ani umytie zeleniny nemusí byť dostatočnou zárukou bezpečnosti.
Spomínané baktérie hynú podľa informácií nemeckých médií pri teplote 70 stupňov Celzia.

Zdroj: DPA,. ARD, www.bild.de

EÚ očakáva, že sa v stredu objasní, či baktérie EHEC pochádzajú zo Španielska

Európska únia očakáva, že v stredu bude jasné, či sa nebezpečné enerohemoragické baktérie EHEC dostali do Nemecka skutočne s uhorkami zo Španielska. Informovala o tom dnes v Bruseli hovorkyňa Európskej komisie. Podľa jej slov registrujú v Nemecku doteraz 329 prípadov s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Iba dnes popoludní informovali bavorské zdroje, že v Mníchove registrujú tri nové prípady tejto vážnej komplikácie spomínaného infekčného črevného ochorenia, informovala tlačová agentúra DPA. Hovorkyňa EK ďalej spomenula, že vo Švédsku je 13 potvrdených prípadov HUS, v Dánsku päť takýchto ťažkých pacientov, avšak podozrivé prípady hlásia aj Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia. HUS diagnostikovali podľa rovnakého zdroja aj u troch občanov USA. Dvaja z nich sa predtým zdržiavali v okolí severonemeckého Hamburgu, jeden v okolí Frankfurtu nad Mohanom, uviedla podľa tlačovej agentúry APA Európska komisia. Podľa rovnakého zdroja španielske úrady odobrali vzorky z pôdy v skleníku jedného z producentov, ktoré skúma teraz tamojšie laboratórium. Vzorky však postúpili aj príslušnému referenčnému laboratóriu EÚ v Ríme. Tam sa v súčasnosti pracuje i na urýchlení procesu testovania na prítomnosť baktérií.

V SR sa zatiaľ nenašla podozrivá španielska zelenina

Na území Slovenskej republiky sa zatiaľ nepotvrdila zelenina od dvoch španielskych výrobcov Pepino Bio Frunet S.L. a Hort o Fruticola a nemeckého distribútora Turan Gastronomie-Service GmBH. Vyplýva to z doterajších výsledkov kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR, o ktorých TASR informoval tajomník odboru komunikácie s médiami Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Juraj Kadáš. Inšpektori ŠVPS k dnešnému dňu vykonali celkovo 33 kontrol v obchodnej sieti a distribučných skladoch na území SR, pričom skontrolovali 424.603 kilogramov zeleniny a ovocia pôvodom zo Španielska. Kontroly pôvodu sa pritom nezamerali len na uhorky, ale aj na šalát, rajčiny, papriku a iné druhy zeleniny a ovocia. "Zvýšená ostražitosť inšpektorov ŠVPS trvá a kontroly v slovenských obchodoch a skladoch naďalej prebiehajú. Inšpektori ŠVPS vykonávajú kontroly na všetkých úrovniach predaja ovocia a zeleniny, kontrolujú sa aj sklady a centrálne sklady, z ktorých nakupujú drobní predajcovia na trhoviskách," priblížil Kadáš. Ministerstvo v tejto súvislosti vyzýva spotrebiteľov, aby si pri nákupe skontrolovali pôvod zeleniny a ovocia a nezabúdali na umytie zeleniny pred jej konzumáciou. Na črevné ochorenie spôsobené baktériou EHEC, ktoré podľa doterajších poznatkov zapríčiňujú infikované španielske uhorky, zomrelo v Nemecku už desať ľudí. V krajine zaznamenali doteraz asi 1000 prípadov - či už potvrdených alebo podozrivých - ochorení na infekciu vyvolávajúcu hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Podľa údajov Európskeho strediska na prevenciu a kontrolu chorôb EÚ (ECDC) v Kodani ide v celosvetovom meradle o najsilnejšie prepuknutie takých variantov baktérie EHEC, ktoré môžu vyvolať hemolyticko-uremický syndróm. Bezprostredné nebezpečenstvo okrem Nemecka ostatným európskym krajinám podľa úradov nehrozí.

29.05.2011

Francúzsko hlási tri podozrivé prípady črevného ochorenia baktériou EHEC

Vo Francúzsku zaznamenali tri prípady otravy jedlom, ktoré môžu súvisieť s črevným ochorením rozšíreným v Nemecku. Informovalo o tom dnes francúzske ministerstvo zdravotníctva. Všetky tri osoby ošetrované v nemocniciach sa nedávno vrátili z Nemecka a objavili sa u nich sprievodné javy nemeckej nákazy. Napriek tomu predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Francois Weber vo verejnoprávnej televízii France 2 dnes vyhlásil, že vo Francúzsku momentálne nie je rozšírená takáto nákaza. Ministerstvo tiež potvrdilo, že z bretónskeho trhu stiahli uhorky importované zo Španielska, ktoré zrejme spôsobili črevnú nákazu v Nemecku. Úrady upozornili, že podozrivé prípady ochorení vo Francúzsku sa v žiadnom prípade nemôžu dávať do súvisu so španielskymi uhorkami stiahnutými z bretónskeho trhu.

Nemecko: Na črevné ochorenie baktériou EHEC zomrelo 10 ľudí, 1000 je nakazených

Počet obetí črevného ochorenia spôsobeného baktériou EHEC sa dnes v Nemecku sa zvýšil na desať. V krajine zaznamenali doteraz asi 1000 prípadov - či už potvrdených alebo podozrivých - ochorení na infekciu vyvolávajúcu hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Lekári vsádzajú v boji proti HUSna nový liek. Eculizumab by mal zabrániť pri HUS zlyhaniu obličiek. Ohnisko nákazy nebezpečnou baktériou ešte stále nie je známe, Spolková ministerka pre potravinárstvo, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľa Ilse Aignerová dnes znovu varovala pred konzumáciou surových uhoriek, paradajok a listového šalátu. "Nákaza baktériou EHEC pravdepodobne ešte nedosiahla svoj vrchol," vyslovil varovanie hovorca dolnosaského ministerstva pre sociálne veci. Aj minister zdravotníctva Šlezvicka-Holštajnska Heiner Garg očakáva pribúdanie prípadov ochorenia. Medzi nakazením a vypuknutím choroby by mohlo prejsť aj desať dní, zdôraznil minister. Podľa údajov Európskeho strediska na prevenciu a kontrolu chorôb EÚ (ECDC) v Kodani ide v celosvetovom meradle o najsilnejšie prepuknutie takých variantov baktérie EHEC, ktoré môžu vyvolať hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Bezprostredné nebezpečenstvo okrem Nemecka pre ostatné európske krajiny podľa úradov nehrozí.

Česi informovali Budapešť, že nakazené uhorky boli expedované aj do Maďarska

Španielske kontaminované uhorky, ktoré zrejme spôsobujú nebezpečné smrteľné črevné ochorenie vyvolané baktériami EHEC, boli expedované istou nemeckou firmou nielen do Česka, ale aj do Maďarska, Rakúska a Luxemburska. S odvolaním sa na nemecké zdroje informoval o tom dnes maďarskú stranu hovorca českej potravinovej inšpekcie Michal Spáčil, píše agentúra MTI. "Uhorky doviezli do firmy Country Life s.r.o., Nenačovice, Beroun. Správu o tom, že takéto uhorky boli vyvezené aj do Rakúska, Maďarska a Luxemburska, dostala česká štátna hospodárska a potravinová inšpekcia cez systém rýchleho varovania EÚ. V Česku zatiaľ nebol hlásený žiaden prípad nákazy," upresnil Spáčil. Nebezpečné črevné ochorenie si však Nemecku doposiaľ vyžiadalo už 10 obetí a ďalších približne 300 ľudí je v krajine nakazených. Česká potravinová inšpekcia vykonala dnes skoro ráno kontrolu v skladoch firmy Country Life, kde odobrala vzorky z uhoriek. Podľa kontrolórov sa časť bio-uhoriek už dostala do obchodov. "Podľa prístupných informácií sa na český trh mohlo dostať asi 120 kusov uhoriek, niektoré z nich do obchodov firmy Country Life, časť do iných predajní. Kontrolóri zatiaľ nevedia, do ktorých. Okamžite však zakázali predaj španielskych uhoriek. Country Life dostala zásielku uhoriek v utorok a vo štvrtok. V prvej bolo 120 uhoriek, ktoré sa už dostali na trh. V druhej bolo 96 uhoriek, tie sú zatiaľ v sklade. Inšpektori okamžite odobrali vzorky z podozrivých uhoriek, ktoré podrobia chemickej analýze, dodáva agentúra MTI.

Kontaminované uhorky zo Španielska sa dostali aj do Česka

Kontaminované uhorky zo Španielska, ktoré zrejme spôsobujú nebezpečné smrteľné črevné ochorenie vyvolané baktériami EHEC, sa dostali aj do Česka. Informovala dnes o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Česká štátna hospodárka a potravinová inšpekcia zatiaľ nevie, či kontaminované uhorky už boli v predaji. Táto skutočnosť by sa mala potvrdiť alebo vyvrátiť prostredníctvom testov v priebehu dnešného dňa. Podľa hovorcu potravinovej inšpekcie Michala Spáčila ide o zásielku šalátových bio-uhoriek zo Španielska, ktoré boli "v priebehu uplynulých dní" privezené do Česka. Túto informáciu získali české úrady zo systému rýchleho varovania EÚ a okamžite na tento tovar vydali zákaz predaja, dodala DPA. Nebezpečné črevné ochorenie si v Nemecku doposiaľ vyžiadalo už deväť obetí a ďalších približne 300 ľudí je v krajine nakazených.

28.05.2011

Črevná nákaza si dnes vyžiadala ďalšie dve obete

Dvaja ďalší ľudia zomreli dnes v Nemecku na črevné ochorenie spôsobené baktériou EHEC, ktoré zapríčiňujú infikované španielske uhorky. Počet obetí v krajine tak stúpol na deväť, informovali o tom vládni predstavitelia. Nemecká tlačová agentúra DAPD uviedla, že chorobe dnes podľahli ďalšie dve ženy a v posledných dňoch sa takmer u 300 osôb prejavuje hemolyticko-uremický syndróm (HUS), teda zlyhávanie obličiek v dôsledku infekcie baktériami EHEC. Tie sa zväčša nachádzajú v nedostatočne tepelne spracovanej hovädzine alebo v nakazených potravinách. Nemeckí predstavitelia uviedli, že baktérie našli na troch uhorkách zo Španielska a v súčasnosti skúmajú, či sa uhorky nakazili baktériami pri odvoze z južného Španielska, alebo počas prevozu či pri manipulácii v Nemecku.

Nebezpečné črevné ochorenie si vyžiadalo ďalšiu obeť v Nemecku

Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC si v spolkovej republike krajine Šlezvicko-Holštajnsko pravdepodobne vyžiadalo ďalšiu obeť. Tridsaťosemročná žena zomrela vo štvrtok v nemocnici v meste Kiel v dôsledku hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), teda zlyhania obličiek v dôsledku infekcie baktériami EHEC, informovali dnes predstavitelia nemocnice. Nebezpečná baktéria si tak v Nemecku doposiaľ vyžiadala už najmenej sedem obetí. "Ženu k nám doviezli už pred niekoľkými dňami vo veľmi kritickom stave," uviedla hovorkyňa nemocnice v Kieli. V piatok sa počet nakazených agresívnym črevným ochorením, sprevádzaným krvavou hnačkou, v Nemecku viac ako zdvojnásobil a stúpol na 248.

27.05.2011

Maďarský minister nariadil kontroly čerstvej zeleniny španielskeho pôvodu

Maďarský minister rozvoja vidieka Sándor Fazekas nariadil s okamžitou platnosťou kontroly čerstvej zeleniny pochádzajúcej zo Španielska a určenej na rýchlu konzumáciu, a to s ohľadom na šíriacu sa infekciu z Nemecka, spôsobovanú baktériami EHEC. V Nemecku identifikovali tamojší odborníci ako nosiča spomínaných baktérií španielske šalátové uhorky. Dodávky španielskej zeleniny prechádzajú teraz v Maďarsku sprísnenou kontrolou odborných orgánov. Úrady sú pripravené podniknúť na základe výsledkov mikrobiologických skúmaní všetky potrebné opatrenia. Prípadne podozrivý tovar stiahnu z obehu a nariadia jeho likvidáciu. Maďarský agrárny úrad vyzval dovozcov, obchodníkov i prevádzkovateľov obchodných sietí, aby do predaja uvádzali uhorky španielskeho alebo nemeckého pôvodu iba po realizácii príslušných mikrobiologických šetrení. Súčasne vyzval aj širokú verejnosť, aby venovala adekvátnu pozornosť preventívnemu dodržiavaniu základných hygienických predpisov. Informácie priniesla maďarská tlačová agentúra MTI. Agresívne enterohemoragické črevné baktérie spôsobili už stovky ochorení v Nemecku, kde si vyžiadali doteraz päť potvrdených obetí na životoch. Webový portál nemeckej verejnoprávnej televízie ARD dnes informoval, že šiestou pravdepodobnou obeťou nákazy je 38-ročný muž z Hamburgu, ktorého našli mŕtveho v jeho byte. Medzičasom registrujú ochorenia už aj v ďalších krajinách - Dánsku, Švédsku, Holandsku a Veľkej Británii. Dnes popoludní sa potvrdilo aj podozrenie v prípade dvoch Nemcov, ktorých hospitalizovali v Hornom Rakúsku.

V dvoch dánskych supermarketoch sa našli španielske uhorky infikované baktériami

V dvoch dánskych supermarketoch sa našli španielske uhorky infikované črevnými baktériami EHEC. Tamojšie úrady vyzvali všetkých obchodníkov, aby neodkladne stiahli zo siete importovaný tovar od predmetného výrobcu. Počet potvrdených prípadov nákazy v Dánsku a vo Švédsku sa medzičasom zvýšil na 32, informovali zdravotnícke úrady oboch severských krajín, ktoré počet podozrivých prípadov v týchto škandinávskych štátoch nezverejnili. Všetci tamojší pacienti sa vrátili na sever Európy z Nemecka. Už vo štvrtok informovali nemecké médiá i o prvých prípadoch tohto ochorenia v Holandsku a Británii. Z Rakúska prišla dnes správa o hospitalizácii dvoch dospelých Nemcov pochádzajúcich zo severu spolkovej republiky, u ktorých sa po cyklotúre objavili v Hornom Rakúsku krvavé hnačky - symptómy tohto ochorenia. V Nemecku dosiahol celkový počet potvrdených alebo podozrivých ochorení spôsobených týmito baktériami v priebehu jediného týždňa hranicu 800 prípadov. Stále rastie aj počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. V uplynulých 24 hodinách sa toto číslo zvýšilo o ďalších 60 nových prípadov. Ide o pacientov, u ktorých lekári diagnostikovali v dôsledku infekcie baktériami EHEC hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Pri ňom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek. Práve táto komplikácia stála doteraz aj za všetkými potvrdenými úmrtiami na následky ochorenia v Nemecku, ktorých počet sa dnes zvýšil na päť.

Predchádzajúce články

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: