korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Lekári z detského ARO varujú pred letnými úrazmi

Počet detí, ktoré sa ocitnú na III. Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach s vážnymi úrazmi, stúpa najmä v letných mesiacoch. Vlani v lete zaznamenali lekári opäť extrémny nárast. Počas júna, júla a augusta hospitalizovali taký počet, ktorý predstavoval 88 percent prípadov z celého roka.

Primár Vladimír Filko dnes na tlačovej konferencii varoval pred úrazovým letom. "Najčastejšie ide o zlyhanie dýchania, srdcovo-cievneho systému alebo vedomia. Sú to náhodné či úmyselné otravy a ťažké úrazy, predovšetkým hlavy," priblížil.

Košická klinika, ktorá funguje pre celý Košický a Prešovský kraj, sa stará aj o detských pacientov po náročných operáciách a s onkologickými ochoreniami. Situácia podľa primára nie je ľahká najmä pre rodičov, na kliniku totiž prichádzajú deti vytrhnuté z rodiny, ktoré boli predtým zdravé. "V lete sú vystavené väčšiemu riziku, viac sa pohybujú vonku, v novom neznámom prostredí." Často sa ťažko zrania na cestách, hrozia im otravy, uhryznutie či poranenia pri športe. Ublížiť im môžu aj nedbanlivo odložené lieky doma.

Intenzívnu a resuscitačnú starostlivosť poskytujú na detskom ARO pacientom vo veku 0-19 rokov. Jeho pracovníci stále zápasia s nedostatočnými materiálovým a technickým vybavením. Jednou z pacientiek, o ktorú sa starali, je aj 17-ročná Karin. Prešla dlhou hospitalizáciou. Podľa Filka "mala život na vlásku", prijali ju v septickom šoku, teda s otravou krvi a zlyhávaním viacerých orgánov. V súčasnosti sa cíti dobre. Na tlačovej konferencii sa poďakovala lekárom za starostlivosť.

Zdravotný personál poučí žiakov, ako sa majú chrániť v lete

Zvýšiť informovanosť detí, ktorým hrozia úrazy v letných mesiacoch, a naučiť ich, ako kamarátom podať prvú pomoc, chce zdravotnícky personál ARO v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach novým projektom Bezpečné leto. Klinika totiž zaznamenáva zvýšené hospitalizácie v júni, júli a auguste. "Pripravili sme projekt, počas ktorého budú v júni naše kolegyne v košických základných školách hovoriť o tom, ako sa môžu chrániť a zároveň ich naučia základy resuscitácie," uviedla manažérka dennej zmeny na III. Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny DFN Lucia Behunová. Ako predsedníčka Občianskeho združenia Detské ARO Košice pripomenula, že kolektív lekárov a sestier z kliniky založil združenie ešte v októbri. Cieľom je získať finančné prostriedky a materiálnu pomoc na zlepšenie starostlivosti o kriticky choré deti a ich rodiny a dievčatá a chlapcov, ktorí sú na domácej umelej pľúcnej ventilácii. Zberné schránky verejnej zbierky združenia budú do 15. marca 2012 umiestnené v košických nákupných centrách. Behunová vysvetlila, že vyzbierané peniaze chcú použiť na nákup resuscitačnej postele. Cena jednej sa pohybuje okolo 10.000 eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: