korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je na vrchole

Vysoké koncentrácie peľových alergénov, medzi ktorými jasne dominoval silne alergizujúci peľ tráv z čeľade lipnicovitých, zaznamenali v uplynulých dňoch všetky monitorovacie stanice Peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku, a to v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre a Trnave. V nižších koncentráciách namerali ešte peľ slabo alergizujúcich ihličnanov. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých je už na vrchole. "Ich najvyššie denné koncentrácie sme počas celého týždňa namerali v Banskej Bystrici, pričom v pondelok a stredu tu lapače zachytili 364 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. V sobotu to zas bolo v Košiciach - 157 peľových zŕn na meter kubický vzduchu," uviedla vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ Janka Lafférsová. Na ostatnom území dosahoval peľ tráv skôr stredné hladiny. Zvýšená vzdušná vlhkosť po búrkach však spôsobila veľmi prudký nárast koncentrácií spór húb – plesní v ovzduší, pričom dominovali na celom území spóry rodu Cladospórium.

Okrem peľu tráv, obilnín a ihličnanov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ gaštanu, ojedinele buka, duba i práve kvitnúceho agátu, bazy a lipy. Z bylín to bol peľ pŕhľavovitých, štiavu, skorocelu a mrlíkov. Tohtotýždňová prognóza je pre polinotikov striedavo lepšia i horšia, pretože počas lokálnych zrážok bude dochádzať ku krátkodobému poklesu peľu v ovzduší. Denné koncentrácie peľu ale ostanú tento týždeň v stredných až vyšších hladinách s výrazným kolísaním počas búrok. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých a obilnín ešte podľa Lafférsovej ostáva najdôležitejším alergénom na celom území. Pribudne k nim však aj peľ pŕhľavy. Kvitnúť bude naďalej štiav, skorocel, mrlík, baza, agát, gaštan, lipa. Denné koncentrácie spór húb v ovzduší budú naďalej stúpať, a to s výraznou dominanciou spór rodu Cladospórium.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: