Šéf OSN Pan Ki-mun vyzval na skoncovanie s AIDS do roku 2020

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v stredu na celosvetovú akciu s cieľom skoncovať s chorobou AIDS do roku 2020 a zaradiť ju tak do učebníc dejepisu.

Pri otvorení zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré má zhodnotiť progres boja voči AIDS/HIV, šéf OSN povedal prezidentom, ministrom a diplomatom z celého sveta, že ak sa všetci partneri zapojení do boja spoja "ako nikdy predtým", cieľ môže byť splnený. Za cieľ označil žiadne nové infekcie a úmrtia spojené s AIDS. Pan Ki-mun pripomenul, že svetoví lídri prebrali zodpovednosť za kontrolu epidémie na stretnutí OSN v roku 2001 a odvtedy sa počet nových infekcií znížil o 20 percent. Pred piatimi rokmi sa lídri zaviazali, že každej osobe sa dostane služieb, starostlivosti a podpory na zvládnutie HIV a AIDS. Odvtedy počet s AIDS spojených úmrtí klesol o 20 percent, povedal generálny tajomník OSN.

Michel Sidibé, výkonný riaditeľ Programu OSN proti HIV/AIDS (UNAIDS), vyhlásil, že víziu sveta bez AIDS je možné realizovať. Bude však nutné zásadne zmeniť prevenciu voči HIV a mobilizovať mladých ľudí "ako agentov zmeny" pri znižovaní nákladov na liečbu. Takisto si to bude podľa neho vyžadovať ukončenie diskriminácie a zabezpečenie život zachraňujúcich služieb najviac postihnutým skupinám - migrantov, väzňov, ľudí, čo si pichajú drogy, sexuálnych pracovníčok a mužov vykonávajúcich pohlavný styk s mužmi. Sidibé dodal, že 1,8 milióna ľudí zomrie na AIDS každý rok v rozvojovom svete a v rozvinutých krajinách sa AIDS stáva chronickou chorobou. Deväť miliónov ľudí na svete očakáva liečbu.

Šéf UNAIDS vyzval darcov, ktorí znížili financovanie boja proti AIDS prvýkrát za 10 rokov, aby zvýšili svoje príspevky pre splnenie nového cieľa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: