korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Za nemocnicu v Zlatých Moravciach chcú ísť ľudia bojovať aj do Bratislavy

Mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach hrozí po viac ako 136 rokoch fungovania zánik. Skonštatoval to zlatomoravský primátor Peter Lednár po tom, ako Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) oznámila, že si už nebude objednávať zdravotné výkony v troch z piatich oddelení nemocnice.

„Je to chirurgické oddelenie, ide o 36 lôžok, je to jednotka intenzívnej starostlivosti interného oddelenia v počte lôžok päť a je to oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v počte lôžok štyri. Týmto krokom Všeobecnej zdravotnej poisťovne v podstate dôjde k zatvoreniu nemocnice v Zlatých Moravciach,“ uviedol Lednár. V meste by tak od 1. júla malo zostať iba oddelenie dlhodobo chorých a interné oddelenie. Podľa primátora kroky najväčšej zdravotnej poisťovne priamo ohrozujú zdravie a životy ľudí. „Nebude zabezpečená zdravotná starostlivosť pre viac ako 40.000 obyvateľov celého regiónu. Taktiež týmto návrhom nebude zabezpečená ani pohotovostná služba v odbore chirurgia v tomto regióne. Ja ako primátor mesta Zlaté Moravce robím všetky príslušné kroky k zachovaniu súčasného stavu v zabezpečení zdravotnej starostlivosti. Ja vysielam signál SOS celému Slovensku, spaste naše duše v Zlatých Moravciach,“ vyhlásil Lednár.

Zatvorenie väčšiny oddelení v nemocnici bude mať podľa jeho slov mimoriadne negatívny dosah nielen na mesto Zlaté Moravce, ale i na mesto Nová Baňa a 38 okolitých obcí. „To si tu máme postaviť poľnú nemocnicu? To je ako vojnový stav. Veď medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom nebude žiadna nemocnica! Ohroziť bezpečnosť celého regiónu po zdravotnej stránke, to by sa v normálnom štáte nemalo stať. Takéto opatrenia ohrozujú životy obyvateľov,“ zdôraznil. Zároveň pripomenul, že pri zatváraní oddelení príde o prácu väčšina zo súčasných 203 zamestnancov nemocnice. Zlatomoravský primátor je rozhodnutý spraviť pre záchranu nemocnice všetko. Poslal list prezidentovi SR, predsedovi parlamentu, ministrovi zdravotníctva, predsedom parlamentných strán i generálnemu riaditeľovi VšZP. Oslovil už aj 38 starostov okolitých obcí a od stredy (8.6.) sa podpisuje petícia za záchranu nemocnice. „V celom regióne o tom ľudia vedia. Je to pre nich otázka života a smrti. Myslím, že toto bude jedna z najúspešnejších petícií na Slovensku. Ak to nepomôže, pôjdeme aj do Bratislavy, 38 obcí, na 38 autobusoch,“ prisľúbil Lednár.

Mestská nemocnica Rudolfa Korca v Zlatých Moravciach prešla redukciou oddelení už v roku 2008, kedy poisťovne prestali nakupovať zdravotné výkony na gynekologicko-pôrodníckom, novorodeneckom a detskom oddelení. Od roku 2006 tu postupne dochádzalo k znižovaniu limitov z 340.000 eur na súčasných 203.576,31 eura. Aj napriek tomu dosiahla nemocnica po stratových rokoch vyrovnané hospodárenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: